Janukovyč hřímá na tiskovce: Neutekl jsem, moci se chopily fašistické síly

Rostov na Donu (Rusko) - Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepožádá Moskvu, aby na Ukrajině vojensky zasáhla. Prohlásil to na tiskové konferenci v ruském Rostově na Donu, kde se poprvé od svého útěku z Ukrajiny objevil na veřejnosti. Janukovyč se nadále považuje za prezidenta a odmítá, že by byl zbaven moci. Nynější vládu v Kyjevě označil za nelegální a květnových mimořádných prezidentských voleb se zúčastnit nechce.

"Moci na Ukrajině se chopily fašistické síly," řekl Janukovyč v úvodu tiskové konference. Dodal, že dohoda s opozicí, kterou za zprostředkování Evropské unie podepsal, byla porušena.

Janukovyč na splnění podmínek zmíněné kompromisní dohody nadále trvá. Prezidentské volby chce uspořádat letos v prosinci, ačkoli opozice, která se chopila moci, je plánuje již koncem května. K propuštění Julije Tymošenkové Janukovyč řekl, že o jejím odsouzení rozhodl soud. Dohoda, kterou s Ruskem podepsala, stála podle něj Ukrajinu 20 miliard dolarů. "Podmínky, ve kterých byla držená, byly - dá se říci - exkluzivní."

Na otázku, zda požádá Rusko o vojenskou pomoc, Janukovyč odpověděl, že "jakékoliv válečné operace nejsou v této situaci přípustné. Nemám v úmyslu žádat o vojenskou podporu." Na Ukrajinu se prý vrátí, jakmile bude zaručena jeho bezpečnost, informuje Rozhlas.cz.

Na území Ruska se Janukovyč dostal "díky vlastenecky naladěným důstojníkům, kteří splnili svou povinnost a pomohli mi zachovat si život". S ruským prezidentem Putinem se ale podle svých slov nesetkal, jen si telefonovali. "Domluvili jsme se, že jakmile bude mít čas, tak se se mnou sejde," dodal Janukovyč.

Psali jsme: Zeman rázně: Ať se Janukovyč nediví, když nedodržel slib EU jde po Janukovyčově klanu, úřady zmrazily bankovní účty Ukrajinci v šoku: Takto si žil Janukovyč, potápěči vylovili tajné listiny +VIDEO  

Svůj odjezd do Ruska odmítl Janukovyč nazvat útěkem. Nejprve prý odjel na plánované jednání do Charkova, kde se setkali poslanci Strany regionů. Měl prý informace o tom, že se do města chystají radikálové. "Strach jsem neměl," dodal sesazený prezident. Na veřejnosti se neobjevoval proto, aby byla zachovaná jeho bezpečnost.

Z Charkova odcestoval do Lugansku na východě Ukrajiny. Dispečeři jeho piloty údajně varovali, že pokud se pokusí vrtulníkem odletět do Ruska, tak vzlétnou ukrajinské stíhačky. Vrtulník proto přistál v Doněcku. Pozdě večer pak autem Janukovyč dorazil na Krym.

Otázky svého souzení před mezinárodním tribunálem v Haagu považuje za předčasné a za provokaci. "Nejdříve je nutné nezávislé vyšetřování a pak se můžeme bavit o soudech," řekl Janukovyč, který popřel, že by nařídil střílet na demonstranty. Dodal, že vyšetřování násilností při demonstracích se musí uskutečnit na mezinárodní úrovni.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

27. prosince 2025 21:20

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

27. prosince 2025 20:05

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy