Další Ukrajinci podlehli zraněním, počet obětí krvavého Majdanu stoupl na 104

Kyjev - Další dva Ukrajinci podlehli vážným zraněním, která utrpěli během nedávných protestů v Kyjevě. Počet obětí krveprolití tak stoupl na 104. V nemocnici v ukrajinské metropoli zemřela sedmadvacetiletá Olha Burová, v Polsku, kde se léčil, zesnul Vasyl Aksenin, informovala ukrajinská agentura Unian.

Většina obětí zemřela na následky palby vedené z výšky. Nové ukrajinské vedení se nyní snaží objasnit pozadí těchto odstřelovačských útoků. Ozbrojenci na střechách kyjevských domů tehdy mířili nejen na protivládní demonstranty, ale často i na policisty a nezúčastněné civilisty.

Kdo za útoky stál, není jasné. V Kyjevě se spekuluje o akci speciálních jednotek ministerstva vnitra, o provokaci pravicových nacionalistů či o krveprolití vyvolaném Moskvou.

Západní svět dlouhodobě podporuje změny režimů, které jsou pro něj politicky a ekonomicky výhodné. Byť je to pro nás bolestivé, připusťme si, že i přelomové změny ve střední Evropě byly pro euroatlantické společenství hrou podle známých not. Scénář je vždy stejný: západ hraje kartu demokracie, plurality a lidských práv v případě, že stojí proti diktátorovi a naopak bezpečnosti a ekonomického rozvoje v případě, že lidová vzpoura stojí proti zájmům firem (a tedy politiků) ze západní Evropy a Spojených států, uvedly Britské listy.

"Podstatná část ukrajinské opozice jsou pohrobci nacionalistických banderovských tlup, jejichž příslušníci bojovali v řadách SS a zabíjeli i v poválečném Československu. Oleh Ťahnybok se netají tím, že má doma na zdech fotky Stěpana Bandery. Když se německý ministr zahraničí sešel na začátku prosince 2013 se zástupci ukrajinské opozice, odmítl sednout si s Ťahnybokem za jeden stůl, a tak jej na jednání musel nahradit druhý z bratrů Kličkových. Ani to však západu nebrání v tom, aby ukrajinskou opozici jako celek podporoval, jistě ne kvůli Ukrajině samotné. Přiznejme si, jde znovu o zástupný boj s Putinovým Ruskem," napsal Jiří Vojáček pro blisty.cz.

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?
Kyjev

Zaplatila vraždící snajpry na Majdanu opozice? Podívejte se, jaká jsou podezření

Moskva/Londýn/Tallinn - Ruská televize Russia Today zveřejnila část odposlechnutého telefonátu mezi unijní ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou a šéfem estonské diplomacie Urmasem Paetem o tom, že za únorovou střelbou do protivládních demonstrantů v Kyjevě mohl být někdo z tehdejší opozice. Při protestech zahynulo několik desítek lidí, většina z nich podlehla střelným zraněním.

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy