Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Ukrajinská redakce Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) informovala o tom, že Michail Saakašvili, který byl nějakou dobu také gubernátorem Oděské oblasti, přijal od proruského na Ukrajině trestně stíhaného oligarchy Serhije Kurčenka půl milionů dolarů.

Lucenko oznámil, že generální prokuratura získala telefonní nahrávky Saakašviliho spolupracovníka Severiona Dangadzeho, kterak se domlouval na spolupráci s Kurčenkovými lidmi. "Saakašvili se s členy zločinecké skupiny Janukovyče, především se Serhijem Kurčenkem, chtěl díky jejich penězům podílet na protestních akcích, kterýchžto cílem bylo uchopení moci na Ukrajině a zajištění imunity členům zločinecké skupiny kolem Viktora Janukovyče a Serhije Kurčenka," řekl Lucenko.

RFE/RL připomněla i to, že na konci července tohoto roku bylo Saakašvilimu odebráno ukrajinské občanství, jelikož měl "úmyslně poskytnout nepravdivé informace při jeho získávání". Dne 10. září vstoupil Saakašvili na ukrajinskou půdu, přičemž neprošel hraniční kontrolou. Za to mu byla vyměřena pokuta.

Rádio zmínilo také to, že Saakašvili byl aktivním účastníkem protestů proti prezidentovi Petru Porošenkovi a prosazoval jeho odvolání. Zároveň však nezapomnělo zdůraznit, že je bývalý gruzínský prezident ve své vlasti trestně stíhaný a Gruzie se marně snaží s Ukrajinou domluvit o jeho vydání.

Ukrajinský deník Fakty oznámil to, že prokuratura v Kyjevě začala vyšetřovat okolnosti toho, že byl Michail Saakašvili davem jeho podporovatelů v Kyjevě osvobozen. Celý případ bude vyšetřovat hlavní oddíl Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v Kyjevě.

Tisková agentura UNIAN citovala Saakašviliho reakce na obvinění. Ten se kolem 12:45 středoevropského času obrátil ke svým podporovatelům. Sdělil, že "se jedná o hanebnou lež, která má za úkol ho zdiskreditovat".

Agentura také citovala další slova generálního prokurátora Lucenka. Podle těch Ukrajina "neutralizovala plán Moskvy na 'ruskou zimu' v Kyjevě". Lucenko se domnívá, že Saakašvili je jedním z plánů Moskvy v tom, aby Rusko opět získalo nad Ukrajinou kontrolu.

Na zatčení Saakašviliho zareagoval i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Ten vyzval Saakašviliho k tomu, aby se nechal osvobodit "zákonnou cestou". "Je Saakašviliho povinností, aby se vydal zákonu, prošel právním řízením a v něm reagoval na přednesená obvinění, a ne to, aby vyvolával krvavé střety," napsal na svém twitterovém účtu.

Ruská agentura Lenta psala, že původně generální prokuratura neoznámila, kvůli čemu dala Saakašviliho zatknout. To se objevilo až později na stránkách SBU. Podle Lenty může Saakašvilimu hrozit trest odnětí svobody od tří do pěti let. Lenta také ve své zprávě oznamuje, že financování Saakašviliho Janukovyčovými lidmi je "pouze domnělé".

Zato ruský deník Kommersant šel přišel s hodně ostrým titulkem "Stop bídě! Stop podvodům! Stop represím!". Tato slova měl prý říci kolem 14:00 středoevropského času Saakašvili svým příznivcům a měl dodat, že "se dnes Ukrajina stane největším národem Evropy".

Naopak ruská televize Dožď, která je obecně považována za demokratickou, si položila otázku, zda se může na Ukrajině odehrát nový Majdan. Podle televize má Saakašvili podporu jen kolem 3%, čili takový scénář je zdánlivě nemožný.

Podle zpravodajského portálu ruské státní televize Rossija 24 se sešlo na podporu Saakašviliho kolem 4 tisíc lidí. Televize také připomněla to, že Saakašvili původně podporoval vládu prezidenta Porošenka, ale po nějaké době s ní přestal a obrátil proti němu.

Sám Saakašvili všechna obvinění odmítl a prohlásil se za "největšího nepřítele Vladimira Putina, protože proti němu sám vedl válku". Také vyzval své podporovatele, aby vyšli v klidu a pokojně demonstrovat a aby zachovali klid a nenechali se vyprovokovat k násilí.

Lucenko naopak v ukrajinském parlamentu představil v přímém přenosu důkazní materiály, konkrétně telefonní nahrávky, které mají dokazovat vinu Michaila Saakašviliho. Zároveň přesvědčoval, že se nejedná o žádnou provokaci a že celou dobu, po kterou je generálním prokurátorem, vykonával svoji práci spravedlivě a v zájmech Ukrajiny.

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Michail Saakašvili Petr Porošenko Viktor Janukovyč Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy