Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Ukrajinská redakce Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) informovala o tom, že Michail Saakašvili, který byl nějakou dobu také gubernátorem Oděské oblasti, přijal od proruského na Ukrajině trestně stíhaného oligarchy Serhije Kurčenka půl milionů dolarů.

Lucenko oznámil, že generální prokuratura získala telefonní nahrávky Saakašviliho spolupracovníka Severiona Dangadzeho, kterak se domlouval na spolupráci s Kurčenkovými lidmi. "Saakašvili se s členy zločinecké skupiny Janukovyče, především se Serhijem Kurčenkem, chtěl díky jejich penězům podílet na protestních akcích, kterýchžto cílem bylo uchopení moci na Ukrajině a zajištění imunity členům zločinecké skupiny kolem Viktora Janukovyče a Serhije Kurčenka," řekl Lucenko.

RFE/RL připomněla i to, že na konci července tohoto roku bylo Saakašvilimu odebráno ukrajinské občanství, jelikož měl "úmyslně poskytnout nepravdivé informace při jeho získávání". Dne 10. září vstoupil Saakašvili na ukrajinskou půdu, přičemž neprošel hraniční kontrolou. Za to mu byla vyměřena pokuta.

Rádio zmínilo také to, že Saakašvili byl aktivním účastníkem protestů proti prezidentovi Petru Porošenkovi a prosazoval jeho odvolání. Zároveň však nezapomnělo zdůraznit, že je bývalý gruzínský prezident ve své vlasti trestně stíhaný a Gruzie se marně snaží s Ukrajinou domluvit o jeho vydání.

Ukrajinský deník Fakty oznámil to, že prokuratura v Kyjevě začala vyšetřovat okolnosti toho, že byl Michail Saakašvili davem jeho podporovatelů v Kyjevě osvobozen. Celý případ bude vyšetřovat hlavní oddíl Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v Kyjevě.

Tisková agentura UNIAN citovala Saakašviliho reakce na obvinění. Ten se kolem 12:45 středoevropského času obrátil ke svým podporovatelům. Sdělil, že "se jedná o hanebnou lež, která má za úkol ho zdiskreditovat".

Agentura také citovala další slova generálního prokurátora Lucenka. Podle těch Ukrajina "neutralizovala plán Moskvy na 'ruskou zimu' v Kyjevě". Lucenko se domnívá, že Saakašvili je jedním z plánů Moskvy v tom, aby Rusko opět získalo nad Ukrajinou kontrolu.

Na zatčení Saakašviliho zareagoval i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Ten vyzval Saakašviliho k tomu, aby se nechal osvobodit "zákonnou cestou". "Je Saakašviliho povinností, aby se vydal zákonu, prošel právním řízením a v něm reagoval na přednesená obvinění, a ne to, aby vyvolával krvavé střety," napsal na svém twitterovém účtu.

Ruská agentura Lenta psala, že původně generální prokuratura neoznámila, kvůli čemu dala Saakašviliho zatknout. To se objevilo až později na stránkách SBU. Podle Lenty může Saakašvilimu hrozit trest odnětí svobody od tří do pěti let. Lenta také ve své zprávě oznamuje, že financování Saakašviliho Janukovyčovými lidmi je "pouze domnělé".

Zato ruský deník Kommersant šel přišel s hodně ostrým titulkem "Stop bídě! Stop podvodům! Stop represím!". Tato slova měl prý říci kolem 14:00 středoevropského času Saakašvili svým příznivcům a měl dodat, že "se dnes Ukrajina stane největším národem Evropy".

Naopak ruská televize Dožď, která je obecně považována za demokratickou, si položila otázku, zda se může na Ukrajině odehrát nový Majdan. Podle televize má Saakašvili podporu jen kolem 3%, čili takový scénář je zdánlivě nemožný.

Podle zpravodajského portálu ruské státní televize Rossija 24 se sešlo na podporu Saakašviliho kolem 4 tisíc lidí. Televize také připomněla to, že Saakašvili původně podporoval vládu prezidenta Porošenka, ale po nějaké době s ní přestal a obrátil proti němu.

Sám Saakašvili všechna obvinění odmítl a prohlásil se za "největšího nepřítele Vladimira Putina, protože proti němu sám vedl válku". Také vyzval své podporovatele, aby vyšli v klidu a pokojně demonstrovat a aby zachovali klid a nenechali se vyprovokovat k násilí.

Lucenko naopak v ukrajinském parlamentu představil v přímém přenosu důkazní materiály, konkrétně telefonní nahrávky, které mají dokazovat vinu Michaila Saakašviliho. Zároveň přesvědčoval, že se nejedná o žádnou provokaci a že celou dobu, po kterou je generálním prokurátorem, vykonával svoji práci spravedlivě a v zájmech Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Michail Saakašvili Petr Porošenko Viktor Janukovyč Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

Výluka metra na lince C. Vlaky nepojedou celý víkend, opravuje se trať

Pražané se musí během posledního únorového víkendu smířit s výrazným omezením v rámci městské hromadné dopravy. V sobotu a neděli totiž probíhá výluka na nejstarší lince metra C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Nádraží Holešovice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy