Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Ukrajinská redakce Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) informovala o tom, že Michail Saakašvili, který byl nějakou dobu také gubernátorem Oděské oblasti, přijal od proruského na Ukrajině trestně stíhaného oligarchy Serhije Kurčenka půl milionů dolarů.

Lucenko oznámil, že generální prokuratura získala telefonní nahrávky Saakašviliho spolupracovníka Severiona Dangadzeho, kterak se domlouval na spolupráci s Kurčenkovými lidmi. "Saakašvili se s členy zločinecké skupiny Janukovyče, především se Serhijem Kurčenkem, chtěl díky jejich penězům podílet na protestních akcích, kterýchžto cílem bylo uchopení moci na Ukrajině a zajištění imunity členům zločinecké skupiny kolem Viktora Janukovyče a Serhije Kurčenka," řekl Lucenko.

RFE/RL připomněla i to, že na konci července tohoto roku bylo Saakašvilimu odebráno ukrajinské občanství, jelikož měl "úmyslně poskytnout nepravdivé informace při jeho získávání". Dne 10. září vstoupil Saakašvili na ukrajinskou půdu, přičemž neprošel hraniční kontrolou. Za to mu byla vyměřena pokuta.

Rádio zmínilo také to, že Saakašvili byl aktivním účastníkem protestů proti prezidentovi Petru Porošenkovi a prosazoval jeho odvolání. Zároveň však nezapomnělo zdůraznit, že je bývalý gruzínský prezident ve své vlasti trestně stíhaný a Gruzie se marně snaží s Ukrajinou domluvit o jeho vydání.

Ukrajinský deník Fakty oznámil to, že prokuratura v Kyjevě začala vyšetřovat okolnosti toho, že byl Michail Saakašvili davem jeho podporovatelů v Kyjevě osvobozen. Celý případ bude vyšetřovat hlavní oddíl Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v Kyjevě.

Tisková agentura UNIAN citovala Saakašviliho reakce na obvinění. Ten se kolem 12:45 středoevropského času obrátil ke svým podporovatelům. Sdělil, že "se jedná o hanebnou lež, která má za úkol ho zdiskreditovat".

Agentura také citovala další slova generálního prokurátora Lucenka. Podle těch Ukrajina "neutralizovala plán Moskvy na 'ruskou zimu' v Kyjevě". Lucenko se domnívá, že Saakašvili je jedním z plánů Moskvy v tom, aby Rusko opět získalo nad Ukrajinou kontrolu.

Na zatčení Saakašviliho zareagoval i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Ten vyzval Saakašviliho k tomu, aby se nechal osvobodit "zákonnou cestou". "Je Saakašviliho povinností, aby se vydal zákonu, prošel právním řízením a v něm reagoval na přednesená obvinění, a ne to, aby vyvolával krvavé střety," napsal na svém twitterovém účtu.

Ruská agentura Lenta psala, že původně generální prokuratura neoznámila, kvůli čemu dala Saakašviliho zatknout. To se objevilo až později na stránkách SBU. Podle Lenty může Saakašvilimu hrozit trest odnětí svobody od tří do pěti let. Lenta také ve své zprávě oznamuje, že financování Saakašviliho Janukovyčovými lidmi je "pouze domnělé".

Zato ruský deník Kommersant šel přišel s hodně ostrým titulkem "Stop bídě! Stop podvodům! Stop represím!". Tato slova měl prý říci kolem 14:00 středoevropského času Saakašvili svým příznivcům a měl dodat, že "se dnes Ukrajina stane největším národem Evropy".

Naopak ruská televize Dožď, která je obecně považována za demokratickou, si položila otázku, zda se může na Ukrajině odehrát nový Majdan. Podle televize má Saakašvili podporu jen kolem 3%, čili takový scénář je zdánlivě nemožný.

Podle zpravodajského portálu ruské státní televize Rossija 24 se sešlo na podporu Saakašviliho kolem 4 tisíc lidí. Televize také připomněla to, že Saakašvili původně podporoval vládu prezidenta Porošenka, ale po nějaké době s ní přestal a obrátil proti němu.

Sám Saakašvili všechna obvinění odmítl a prohlásil se za "největšího nepřítele Vladimira Putina, protože proti němu sám vedl válku". Také vyzval své podporovatele, aby vyšli v klidu a pokojně demonstrovat a aby zachovali klid a nenechali se vyprovokovat k násilí.

Lucenko naopak v ukrajinském parlamentu představil v přímém přenosu důkazní materiály, konkrétně telefonní nahrávky, které mají dokazovat vinu Michaila Saakašviliho. Zároveň přesvědčoval, že se nejedná o žádnou provokaci a že celou dobu, po kterou je generálním prokurátorem, vykonával svoji práci spravedlivě a v zájmech Ukrajiny.

Související

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.
Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Michail Saakašvili Petr Porošenko Viktor Janukovyč Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

včera

včera

včera

včera

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Administrativa Donalda Trumpa tlačí Indii k nákupu americké kukuřice, ale vše nasvědčuje tomu, že k tomu nedojde. Americký ministr obchodu Howard Lutnick nedávno ostře kritizoval indickou obchodní politiku, obvinil ji z blokování amerických farmářů a vyzval k otevření tamního zemědělského trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy