Kyjev - Pro samostatnost Doněcké oblasti se v dnešním separatistickém referendu vyslovilo přes 89 procent lidí. Podle agentur AFP a DPA to oznámil předseda místní volební komise. Účast voličů dosáhla téměř 75 procent. Separatisté chtějí po oznámení výsledků vytvořit vlastní státní orgány.
Doněčtí obyvatelé odpovídali na otázku "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Podle šéfa komise Romana Ljagina zvolilo možnost "ano" 89,07 procenta lidí, zatímco pro "ne" se rozhodlo 10,19 procenta. Volební účast podle něj dosáhla 74,87 procenta.
Hlasování doprovázela chaotická organizace, neregulérnosti i ozbrojené střety - v Krasnoarmijsku zemřel jeden člověk. Kvůli absenci nezávislých pozorovatelů navíc nelze výsledky objektivně ověřit – tím spíš, že se podle některých zpravodajů objevily pokusy rozdávat lidem lístky s předem zaškrtnutými odpovědmi "ano".
Podle zpravodaje ČRo se objevily i případy volebních machinací. Například v Doněcku jeden místní novinář zkusil postupně hlasovat na celkem čtyřech místech, což se mu také podařilo. Úředníci ho vždy dopsali na voličský seznam.
Separatisté údajně hodlají už příští víkend uspořádat další hlasování, ve kterém by se obyvatelé měli vyjádřit k možnosti přičlenění k Ruské federace po vzoru Krymu. Znamenalo by to pokus znemožnit první kolo prezidentských voleb na Ukrajině, plánovaných na 25. května, informuje ČRo.
„Už teď mohu konstatovat, že ukrajinské prezidentské volby v Doněcké oblasti nebudou. Bylo by nesprávné a nelogické, aby se na území Doněcké republiky vybíral prezident Ukrajiny," tvrdí šéf separatistické volební komise Roman Ljagin.
Rusko se k předběžným výsledkům zatím nevyjádřilo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Putin oznámí stanovisko až poté, co "zanalyzuje jeho výsledky". V minulých dnech Moskva neúspěšně vyzvala separatisty k odložení akce.
Související
USA předloží RB OSN rezoluci odsuzující "fingovaná" ruská referenda
Doněcká a Luhanská oblast by se mohly spojit, naznačují vzbouřenci
Referendum Lugansk and Donetsk , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
před 1 hodinou
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 2 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 3 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 3 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 3 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 5 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 5 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 6 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 7 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 10 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 11 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
Ukrajinští představitelé dnes oznámili, že během přeshraničního nájezdu na vesnici Hrabovske v Sumské oblasti odvlekly ruské invazní síly do Ruska 52 civilistů. Útok se odehrál v noci na sobotu, kdy do obce vtrhlo přibližně 100 ruských vojáků. Kromě civilního obyvatelstva bylo zajato také 13 ukrajinských vojáků, kteří v pohraniční oblasti působili.
Zdroj: Libor Novák