Kyjev - Ve vedení doněckých radikálů, kteří se postavili do čela separatistického tažení na východě Ukrajiny, proběhl v neděli převrat, který fakticky odstranil od rozhodování dosavadní vůdce. Tvrdí to dnes ukrajinský zpravodajský server Ostrov. Příčinou "puče" byly prý neshody kolem vyhlašování výsledků referenda o odtržení.
"Lidovou republiku" v Doněcké oblasti do nedělního hlasování řídili proruští aktivisté Andrej Purgin a Roman Ljagin, kteří ale podle serveru Ostrov vliv na řízení akcí separatistů ztratili. Přičinil se o to prý Sergej Zdriljuk zvaný Abver, pomocník faktického šéfa separatistické domobrany ve Slavjansku Igora Strelkova. Strelkov, jehož pravé jméno je Igor Girkin, je podle ukrajinského i ruského tisku plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU.
Ljagina, který působí jaké šéf doněcké volební komise, prý Zdriljuk v neděli naléhavě žádal, aby výsledky referenda okamžitě vyhlásil. Ljagin to ale odmítl a o svůj post údajně přišel. Doněčtí separatisté dnes nicméně oznámili, že konečný výsledek nedělního hlasování bude ohlášen později, než se předpokládalo.
Psali jsme: Kreml pohlíží na referendum "s úctou", duma mluví o kyjevské juntě"Domnívám se, že situace bude i nadále napjatá. Rusům tamní neklid a nejistota vyhovují, umožňují jim říkat: Podívejte se, jaký je na Ukrajině chaos, zato u nás, tam je klid. Ten chaos budou chtít udržovat. A nejsem si jistý, že prezidentské volby (vypsané na 25. května) tomu pomohou – pokud se je tedy vůbec podaří uspořádat. Rusové jsou totiž schopni tvrdit, že volby jsou nelegitimní a že je neuznávají," říká pro Lidovky.cz Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
"Rusové by byli sami proti sobě, pokud by na východě Ukrajiny vojensky zasáhli. S tím, jak jsou nyní rozdané karty, jim stačí neustále zdůrazňovat neschopnost kyjevské vlády a doplňovat to omíláním té své pohádky o fašistech a neonacistech. Mimochodem, k tomu ruskému vztahu k neonacistům: stačí se podívat, kdo jel jako pozorovatel na krymské referendum," dodal.
Související
USA předloží RB OSN rezoluci odsuzující "fingovaná" ruská referenda
Doněcká a Luhanská oblast by se mohly spojit, naznačují vzbouřenci
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
před 2 hodinami
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 3 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 4 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 6 hodinami
Noční úder na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 27 mrtvých a stovky evakuovaných
před 7 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 8 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 9 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 11 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
Čínské úřady pozastavily záchranné práce v epicentru katastrofálních záplav v Tibetu kvůli obavám z provalení nově vzniklého jezera. Nahromaděné obrovské množství sutin a bahna přehradilo tok a vzniklá vodní plocha se začala přelévat směrem k místům, kde zasahovaly záchranné týmy. Všechny složky dostaly rozkaz zůstat na místě a týmy zasažené v přední linii se musely stáhnout o jeden kilometr do bezpečí. V sousedním Nepálu mezitím celkový počet obětí vzrostl na 469 a více než 1 300 lidí zůstává nezvěstných.
Zdroj: Libor Novák