Moskva - V Rusku od dnešního dne platí kontroverzní zákon, který zakazuje používání sprostých výrazů, klení a nadávek na prknech divadel, ve filmech, v médiích či v knihách. Kreml si zřejmě od tohoto kroku slibuje upevnění konzervativních hodnot, ale kritici poměrů se obávají dalšího omezení svobody projevu za vlády Vladimira Putina.
Zákon, schválený parlamentem minulý měsíc, podle agentury Reuters zakazuje širokou distribuci filmů obsahujících hrubé výrazy. Hudební nosiče a knihy, v nichž se vyskytují vulgární výrazy, se budou moci prodávat jen zabalené a s příslušným varováním na obale. Divadla si nebudou moci dovolit uvádět díla s jadrnějšími výrazy, protože za každý přestupek bude hrozit pokuta až 50.000 rublů (asi 29.000 Kč).
Média varují, že úřad, pověřený dohledem nad ruským internetem, se chystá nasadit speciální počítačový program, vytvořený prý za 25 milionů rublů (asi 15 milionů Kč), který má odhalovat vulgarismy na webech asi pěti tisícovek médií.
Úkol se jeví značně náročný vzhledem ke svobodomyslnosti a vynalézavosti Rusů při rozšiřování "zakázané" slovní zásoby. Nadávky, v zásadě odvozené od výrazů pro pohlavní styk a pohlavní orgány, jsou běžně používány dělníky i intelektuály, někteří Rusové je dokonce považují za bezmála předmět národní hrdosti. Koneckonců je používali i slavní básníci Michail Lermontov či Alexandr Puškin.
Podle prohlášení Kremlu má zákon zajistit ochranu a rozvoj jazykové kultury. Kritikům však připomíná sovětskou cenzuru.
České diskuze - většinou sprostota. Co na to zákon?
Odpovědnost provozovatele diskusních fór – jako tzv. odpovědnost poskytovatele služby za ukládání obsahu informací poskytovaných uživatelem – spadá pod právní úpravu zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti), ve znění pozdějších předpisů. Omezení odpovědnosti poskytovatele služby za ukládání obsahu informací poskytovaných uživatelem dle tohoto zákona byla zamýšlena zejména ve vztahu k poskytování hostingových služeb, nicméně s ohledem na obecnost formulace ustanovení zákona je možné je vztáhnout i na provozování diskusních fór.
Právní úprava modifikující odpovědnost poskytovatele by tak měla být aplikovatelná i na další druhy služeb, které spočívají „v ukládání informací poskytnutých uživatelem".
Ustanovení § 5 zákona o některých službách informační společnosti stanoví, že "poskytovatel služby, jež spočívá v ukládání informací poskytnutých uživatelem, odpovídá za obsah informací uložených na žádost uživatele, jen a) mohl-li vzhledem k předmětu své činnosti a okolnostem a povaze případu vědět, že obsah ukládaných informací nebo jednání uživatele jsou protiprávní, nebo b) dozvěděl-li se prokazatelně o protiprávní povaze obsahu ukládaných informací nebo o protiprávním jednání uživatele a neprodleně neučinil veškeré kroky, které lze po něm požadovat, k odstranění nebo znepřístupnění takovýchto informací."
Výše uvedená ustanovení jsou doplněna ještě o § 6 citovaného zákona: "poskytovatelé služeb nejsou povinni a) dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací, b) aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace."
Z tohoto tedy vyplývá, že provozovatel diskusního fóra není povinen aktivně vyhledávat skutečnosti o tom, zda některý z příspěvků v rámci diskuze není protiprávní. Avšak v případě, že se provozovatel „prokazatelně dozví" (nejčastěji na základě upozornění dotčeného subjektu), že některý příspěvek ve fóru je protiprávní, měl by ho neprodleně odstranit, přičemž v této souvislosti je také možné připomenout obecnou zásadu nepůsobit škodu dle ustanovení § 415 občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Omezení odpovědnosti provozovatele diskusního fóra se samozřejmě vztahuje pouze na informace ukládané uživateli. Ze strany poskytovatele těchto služeb je tak vhodné zřetelně rozlišit, který obsah na webové stránce je obsahem zveřejňovaným provozovatelem a kdy se jedná o příspěvky uživatelů, vysvětluje advokát Josef Aujezdský pro server Lupa.cz.
Související
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
Rusko , cenzura , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák