cenzura

Facebook

Facebook a Twitter čelí kritice kvůli blokování článku o Bidenovi

Provozovatelé sociálních sítí Facebook a Twitter se setkali s kritikou za snahu blokovat článek listu New York Post o synovi prezidentského kandidáta Demokratické strany Joeu Bidenovi a jeho údajných aktivitách na Ukrajině. Postup obou platforem je podle serveru BBC nestandardní, podle serveru The Intercept obě média překročila pomyslnou hranici, a podle reportéra listu Los Angeles Times tím sama sebe postavila do situace, ze které nemohou vyjít vítězně.
Ilustrační foto

Pákistán zablokoval seznamky Tinder a Grindr, jsou prý nemorální

Pákistán oznámil, že nechal zablokovat seznamovací aplikace Tinder a Grindr a tři další platformy, neboť prý nevyhovují místním zákonům. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se jedná o další etapu v tažení proti internetovým poskytovatelům služeb, které úřady viní z šíření "nemorálního obsahu".
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) v Číně

#Shutupfor30days. Čínský umělec mlčením protestoval proti cenzuře ve své zemi

Čínský umělec známý pod jménem Brother Nut 30 dní protestně mlčel, aby vyjádřil nesouhlas s cenzurou v Číně v době šíření koronaviru, píše dnes agentura Reuters. Performer si v rámci svého projektu #shutupfor30days (#na30dnísklapnout) pomocí kovových svorek, lepicí pásky nebo různými jinými způsoby zakrýval nebo blokoval ústa.
Covid-19 (koronavirus 2019-nCoV)

Boj s koronavirem je záminkou k potlačování lidských práv, tvrdí analytičky

NÁZOR - Ruské úřady minulé úterý zakázaly až do 10. dubna shromáždění více než 5 tisíc lidí s argumentem, že jde o nezbytné opatření k omezení šíření nemoci covid-19, poukazují Allie Funková a Isabel Linzerová v komentáři pro server Washington Post. Analytičky z neziskové organizace Freedom House podotýkají, že takové opatření může být ve zdravotní krizi skutečně zásadní, ale oznámeno bylo v ten samý den, kdy ruský prezident Vladimir Putin podpořil opatření, které mu umožní zůstat v úřadu až do roku 2036.
Greta Thunbergová

Cenzura v Maďarsku. Greta Thunbergová a lidská práva jsou pro státní média tabu

Šéfové v maďarských státních médiích sdělili redaktorům, že potřebují povolení, aby směli psát o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a politice Evropské unie. Zakázali také zmiňovat se o předních organizacích na ochranu lidských práv, napsal dnes zpravodajský server Politico s odvoláním na interní pokyny z maďarských redakcí, které má k dispozici.
počítače

Nástroj totální cenzury? Rusko začne testovat "autonomní internet"

Rusko chystá na počátek příštího týdne testy takzvaného autonomního internetu, domácí komunikační struktury, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě. Oznámilo to dnes v Moskvě ruské ministerstvo spojů. Zákon o zřízení vnitrostátní sítě schválil ruský parlament minulý měsíc.
Vladimir Putin

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel pryč

Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem Zelenským v roli poctivého a zásadového učitele, který se jako bojovník proti korupci nečekaně stane hlavou státu. Ale z části, která se ve středu večer dostala na ruské obrazovky, TNT vystřihla vtip o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kreml se od zásahu distancoval.
Jaroslav Foldyna /ČSSD/

Poslanci v čele s Foldynou si stěžují na cenzuru internetu. USA mají zakročit

Skupina poslanců za účasti Jaroslava Foldyny (ČSSD) a Zuzany Zahradníkové (Trikolóra) dnes zveřejnila dopis, v němž vyzývá americké kongresmany, aby zamezili cenzuře na internetu. Reagují tak na iniciativu poslanců sedmi politických stran, kteří americké zákonodárce vybídli k tlaku na velké technologické firmy provozující sociální sítě, jež podle nich mají vliv na šíření lží a dezinformací.
Wikipedia, foto: Lane Hartwell

Wikipedie dostane konkurenci. Rusko spustí vlastní internetovou encyklopedii

Ruská vláda rozhodla o vytvoření národní verze encyklopedického portálu, který má soupeřit s populární internetovou Wikipedií. Základem má být digitalizovaná Velká ruská encyklopedie, která podle vládního dekretu obsahuje hodnověrné informace prověřené ruskými vědeckými autoritami. Její nejnovější verze, která má 35 svazků, pochází z roku 2017.
Ilustrační foto

Rusko upevňuje cenzuru internetu, hodlá omezit vliv cizinců v IT firmách

Ruská vláda podpořila návrh zákona, který omezuje zahraniční vlastnictví ve velkých společnostech v sektoru informačních technologií pod 50 procent. To by znamenalo další upevnění státní kontroly nad internetem. S odvoláním na zprávu na parlamentním webu o tom dnes informovala agentura Reuters.
Logo společnosti Netflix

Seriál od Netflix vyvolal pohoršení. Polibek je pornografie, křičí muslimové

Jordánští teenageři na školním výletě do skalního města Petra se v noci vykradou ven, aby mohli pít pivo, kouřit marihuanu a povídat si u ohně. Jedna dívka přitom požádá svého rozvášněného přítele, aby na ni nenaléhal. Pětidílná série Džin je prvním původním arabským seriálem od amerického placeného poskytovatele seriálů a filmů Netflix a na globální poměry není nijak zvlášť provokativní. V Jordánsku, kde měl seriál minulý týden premiéru, ale mnohé pohoršil, píše agentura AP.
Sir Elton John, foto: Richard Mushet

Elton John nadává na ruskou cenzuru, z životopisného filmu vystřihla gay erotiku

Britský hudebník Elton John a tvůrci životopisného filmu Rocketman o jeho umělecké dráze odsoudili krok ruského distributora, který hodlá v Rusku promítat cenzurovanou verzi snímku. Napsali to v prohlášení, které se v pátek objevilo na sociálních sítích. Ve filmové biografii bude podle ruských médií chybět asi deset až 20 minut z celkové stopáže a diváci neuvidí například homosexuální erotické scény. Distributor tvrdí, že jednal s ohledem na ruské zákony.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy