Během lockdownu si koupili psy a kočky. Teď toho nezkušení majitelé litují

Lidé, kteří si během koronavirové uzávěry pořídili domácího mazlíčka, v řadě případů svého rozhodnutí začínají litovat. Před touto skutečností varovali britští odborníci na zvířecí chování a charitativní skupiny, kterým se ozývá čím dál tím více majitelů, kteří se potýkají s péčí o impulzivně pořízené zvířátko, napsal zpravodajský server The Guardian.

"Máme tu spoustu nových, velmi nezkušených majitelů - lidí, kteří buď domácího mazlíčka nikdy neměli, anebo jen v dětství," řekla Linda Cantleová ze zvířecí charity Wood Green.

Poradenská linka, kterou tato charita bezplatně provozuje, podle ní nyní přijímá průměrně o 66 procent telefonátů více než v loňském roce. "Lidé čekali, že domácí mazlíček přijde do jejich života a bude úžasný, a budou spolu žít šťastně až do smrti. Ale realita může být o dost náročnější," dodala.

Průzkum provedený mezi více než 2000 majiteli zvířat zjistil, že téměř polovina lidí ve věku 18 až 34 let lituje svého rozhodnutí pořídit si během uzávěry domácího mazlíčka, a totéž platí pro třetinu lidí ve věku od 35 do 54 let. Zvíře, jehož pořízení litují nejčastěji, je králík.

"Králíci jsou často vnímáni jako mazlíčci pro začátečníky," řekla Cantleová. "Ale pravdou je, že králíci nejsou příliš dobrými společníky pro děti. Nemají například rádi, když je někdo zvedá." To dávají najevo tím, že ve strachu pádí pryč, anebo kopou svýma silnýma nohama. "Výsledkem je, že je lidé nechtějí brát do ruky nebo se o ně dokonce starat," dodala.

"Králíci jsou také nároční co do údržby klece. Králík denně vyloučí 200 až 300 bobků. Navíc potřebuje jak společnost, tak velký výběh, jinak upadne do depresí. "Králík v depresi začne být velmi klidný, méně se krmí a obvykle tráví spoustu času ukrytý v prostoru na spaní," uvedla Cantleová. Letos na linku charity volalo s žádostí o radu a pomoc dvakrát více majitelů králíků než v loňském roce.

Během uzávěry také značně stoupla poptávka zvířecích majitelů po výcviku a individuálních sezeních. Většinou šlo o zvířata projevující úzkostné nebo agresivní chování - například psy, kteří po uvolnění koronavirové uzávěry štěkají nebo dokonce útočí na návštěvy v bytě či domě.

Také další organizace zabývající se pomocí domácím mazlíčkům a jejich majitelům zažily nárůst počtu lidí, kteří potřebovali pomoc s kočičím či psím chováním během pandemie. Podle Asociace poradců pro chování domácích mazlíčků (APBC) se poptávka přinejmenším zdvojnásobila.

Mluvčí APBC Rosie Bescobyová, odbornice na zvířecí chování, uvedla, že problémy měli především majitelé koček. "Některé kočky mají velký problém, když jsou děti doma, dělají hluk a nenechají je na pokoji. Když jsou kočky vystresované, často začnou močit po domě. Počet těchto případů rozhodně stoupl," řekla Bescobyová.

Podle Cantleové se kočky chovají tímto způsobem, protože jsou "ve zvířecím světě nejvíce posedlé touhou mít všechno pod kontrolou". Spousta z nich je zvyklá v klidu pospávat, když jsou páníčkové pryč z domu. "Kočky mají rády svou rutinu a najednou se všechno změnilo," uvedla Cantleová.

U některých koček se kvůli úzkosti a stresu objevuje obsesivní chování - lížou si jednu část těla tak dlouho, dokud ji nemají v podstatě olysalou.

Naopak papoušci si natolik užívali, že mají neustále své páníčky doma, že nyní trpí separační úzkostí, když majitelé odejdou z domu - nebo dokonce z místnosti. "Papoušci jsou zvyklí volat své hejno," řekla Bescobyová. "Když zůstanou sami, začnou hodně hlasitě křičet."

Související

Více souvisejících

Zvířata Psi Kočky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy