Británie se definitivně loučí s EU. O půlnoci skončí přechodné období

Dnes o půlnoci SEČ skončí přechodné období brexitu, které začalo na konci letošního ledna po odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda upravující další vztahy mezi Británií a Evropskou unií, k níž Brusel a Londýn na poslední chvíli dospěly minulý týden, vstoupí v účinnost 1. ledna. Ujednání umožňuje mimo jiné obchod mezi Británií a EU bez plošných cel. Dokument obsahuje také pasáže o energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Úmluva mimo jiné ukončuje členství Británie v unijním systému volného pohybu osob. Turistické cesty do Británie nepřesahující délku šesti měsíců ale nebudou podle českého ministerstva zahraničí podmíněné vízem. Do konce září bude možné cestovat s občanským průkazem, poté už pouze s pasem. Pro pracovní či studijní pobyty v Británii přesahující půl roku bude zapotřebí vízum.

Britové budou moci pobývat bezvízově v zemích EU po dobu 90 dní. Pokud však budou chtít v zemích EU žít, studovat, pracovat nebo začít podnikat, udělení víza pro ně bude nutností.

Dohodu v pondělí jednomyslně podpořily členské země, ve středu jí dala zelenou Dolní sněmovna britského parlamentu. Pozdě večer prošel zákon o dohodě také Sněmovnou lordů a předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle záhy informoval, že svůj souhlas s opatřením udělila i královna Alžběta II.

Evropský parlament se bude dohodou zabývat dodatečně po Novém roce, přičemž od 1. ledna budou ujednání platit v režimu "předběžného provádění".

Johnson: Konec přechodného období je pro Británii novým začátkem

Noc na pátek, během níž vstoupí v platnost nové uspořádání vztahů s Evropskou unií, je pro Británii novým začátkem, země má nyní svůj osud pevně ve svých rukách. Takto se vyjádřil britský premiér Boris Johnson poté, co dohodu o novém partnerství s EU podpořila i horní komora britského parlamentu. Británie se přestane řídit unijním právem čtyři a půl roku po referendu, v němž zvítězili zastánci brexitu.

"Osud této skvělé země teď spočívá pevně v našich rukách. (...) Jedenáctá hodina 31. prosince (půlnoc SEČ) přinese nový začátek v dějinách naší země a nový vztah s EU jakožto naším největším spojencem. Ta chvíle je konečně tady a teď je potřeba se jí chopit," uvedl Johnson.

V krátkém komuniké poděkoval zákonodárcům, že schválili zákon umožňující zavedení nové dohody s EU do praxe. V Dolní sněmovně pro něj odpoledne hlasovalo 521 ze 650 členů, pozdě večer pak dohodě dojednané na poslední chvíli dala zelenou i Sněmovna lordů. Krátce na to předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že zákonu udělila souhlas královna, čímž ukončila legislativní proces.

Británie v noci na pátek opustí jednotný unijní trh, dohoda uzavřená na Štědrý den ale zachovává obchod země s evropským blokem bez cel a kvót. Podle agentury Reuters je nicméně nadcházející odklon Spojeného království od EU výrazně radikálnější, než co si mnozí po referendu z roku 2016 představovali.

Premiér Johnson uvedl, že poslední momenty přechodného období brexitu hodlá strávit ve svém sídle v Downing Street se svojí rodinou.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 9 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy