Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu nezveřejní

Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním tématem ve vědě. Nyní se otázka původu stává spíše politická, protože virus může nejen za vysoký počet úmrtí, ale zapříčinil i ekonomické škody. Svět se snaží najít viníka celosvětové pandemie, a proto bývalí vedoucí britské tajné zpravodajské služby vyzývá k otevřené debatě ohledně původu viru z Wu-chanské laboratoře.

Richard Dearlove
doporučujeme

„Neříkám nic jiného, jen že pandemie je výsledkem nehody a že virus je důsledkem experimentů ve Wu-chanu,“ míní podle televize Sky News Sir Richard Dearlove, který ve funkci šéfa britské tajné zpravodajské služby (MI6) působil v letech 1999 až 2004.

Dearlove apeluje na otevřenější debatu ohledně původu viru a zdůraznil, aby lidé myšlenku možného úniku umělého viru z Wu-chanské laboratoře nezamítali. „Hlásím se k teorii, že virus je umělý uprchlík z Wu-chanského institutu,“ pronesl Dearlove a hovořil o typu vědeckého výzkumu, při kterém je možné vir modifikovat.

Mezi vědci převládá názor, že virus SARS-CoV-2 je přirozený a nebyl vytvořen v laboratoři. „Není pochyb o tom, že se jedná o přirozenou událost,“ komentovala výrok Rachael Tarlintonová, veterinářka se zaměřením na virologii. Podle slov Tarlintonové je teorie umělého vytvoření viru v laboratoři jednoduché řešení složitého problému, jen proto aby mohl být někdo obviňován a problém rychle odstraněn.

„Bohužel skutečný život takhle nefunguje,“ řekla Tarlintonová, která poukázala na obtížnou manipulaci s viry za účelem změnit patogenitu z důvodu vysoké nepředvídatelnosti a dodala, že „každá skupina, která měla možnost pracovat na něčem takovém dobře ví, jak je to těžké.“

Svůj názor Dearlove vyjádřil již minulý měsíci a pro Sky News uvedl, že byl částečně ovlivněn prací Anguse Dalgleishe, britského vědce a Birgera Sorensena, předsedy norské společnosti Immunor, která pracuje na nové vakcíně covid-19.

Oba vědci provedli výzkumy, ve kterých tvrdí, že virus byl nejpravděpodobněji vytvořen uměle a přirozeně se nevyskytuje. Studie byly zaslány časopisu Nature v březnu, ale zatím nebyly publikovány. „Myslel jsem si, že smyslem vědeckého časopisu je předložit spekulace a otevřít se debatě,“ míní Dalgleish a právě Dearlove vyzval časopis Nature, aby výzkumy zveřejnil.

Šéfredaktorka časopisu Nature, Magdalena Skipperová řekla, že nemůže prodiskutovat jednotlivé články a proč byly nebo nebyly odmítnuty. „V případě, že člověk nevidí mnoho článků ve prospěch určité teorie, je třeba dojít k závěru, že je to, protože neexistují spolehlivé důkazy,“ dodala Skipperová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama