Britové často umírají i kvůli čekání na pohotovosti, vyplývá ze studie

Dlouhé čekací doby na pohotovostech v Británii mohly v loňském roce přispět k přibližně 23.000 úmrtí nad dlouhodobý průměr. Uvedl to dnes server ITV News s odvoláním na nezávislou profesní asociaci lékařů urgentní medicíny ve Spojeném království The Royal College of Emergency Medicine (RCEM). 

Jen v loňském roce podle organizace čekalo v Anglii přibližně 1,6 milionu lidí na ošetření na pohotovosti více než 12 hodin. Mluvčí NHS i britského ministerstva zdravotnictví uvedli, že za vysokým počtem nadúmrtí může stát celá řada příčin.

Lékařská profesní asociace zaslala žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím a od státního zdravotnického systému (NHS) si vyžádala data o počtu pacientů, kteří čekali déle než 12 hodin od příjezdu na pohotovost. Zjistila, že v roce 2022 čekalo v Anglii 1,656.206 pacientů nejméně 12 hodin na přijetí, převoz nebo propuštění.

Asociace poté v souvislosti s dlouhým čekáním spočítala standardizovanou úmrtnost, která popisuje, zda je u určité populace větší, menší nebo stejně velká pravděpodobnost úmrtí ve srovnání s obecnou populací. RCEM provedl tuto analýzu na základě údajů z předchozí studie z roku 2021, která spojovala nadměrnou úmrtnost s dlouhým čekáním na pohotovosti v Anglii v letech 2016 až 2018.

Studie dospěla k závěru, že na každých 72 pacientů, kteří stráví na pohotovosti osm až 12 hodin, připadá jedno úmrtí navíc. Na základě těchto údajů její autoři odhadli, že v roce 2022 bylo v Anglii 23.003 nadbytečných úmrtí pacientů spojeno s dlouhým pobytem na pohotovosti. Výzkum však analyzoval údaje z let 2016-18, takže údaje nemusí být srovnatelné s čekáním na pohotovosti v roce 2022.

"Tyto údaje jsou sice šokující, ale nejsou překvapivé," uvedl předseda profesní asociace Adrian Boyle. "Dlouhé čekací doby jsou spojeny s vážným poškozením zdraví pacientů a jejich úmrtím - rozsah, který je zde uveden pro rok 2022, je hluboce znepokojující," dodal.

Britské zdravotnictví se potýká s krizí, podle expertů je státní zdravotnický systém chronicky podfinancovaný a trpí nedostatkem personálu. Záchranné služby NHS po celé zemi v prosinci několikrát vyhlásily stav nouze kvůli nedostatku personálu a významným zpožděním ambulancí, které vyjížděly k pacientům.

V Anglii a Walesu v prosinci, lednu a únoru také kvůli sporům o platy opakovaně stávkovaly desítky tisíc pracovníků záchranné služby, včetně záchranářů a operátorů, či zdravotní sestry. NHS loni uvedla, že na běžnou léčbu v nemocnici čeká více než sedm milionů lidí.

Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů. Odborná společnost Nuffield Trust koncem listopadu uvedla, že Británie v důsledku brexitu přišla o zhruba 4000 lékařů.

Související

Více souvisejících

Velká Británie výzkum Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy