Expert: Ukrajině se Rusy podařilo zmást a odkrýt nedostatky jejich armády

Současnou protiofenzivou v Charkovské oblasti se Ukrajině podařilo protivníka zmást. ČTK to řekl Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně. Ruští okupanti podle něj očekával protiofenzivu na jihu. Vývoj naznačuje možné převzetí iniciativy ukrajinskou armádou, minimálně v severní části fronty, řekl Petráš. Protiofenzíva podle něj také odkryla nedostatky ruské armády.

Ukrajinská protiofenziva v oblasti Charkova byla podle Petráše překvapením nejenom pro ruskou armáda, ale de facto pro světovou veřejnost. "Navzdory omezenému potenciálu zbraňových prostředků se podařilo ukrajinské armádě zmást ruského protivníka, který očekával operaci v jižní části fronty, tedy v oblasti Chersonu. Ukrajinská armáda naopak dokázala přesunout a nepozorovaně soustředit síly na severu," popsal situaci Petráš.

Protiofenziva v období do 10. září pak podle něj spočívala v rychlém manévru ukrajinských mechanizovaných jednotek s poměrně značnou palebnou silou a s podporou dělostřelectva a částečně i letectva, a to ve slabém Rusy okupovaném místě. Následovalo prolomení předního okraje ruské linie, proniknutí do značné hloubky okupovaného území a přinucení ruských jednotek k ústupu.

"V uvedeném případě se jedná o poměrně standardní manévr, který však vyžaduje vysokou organizovanost a koordinaci velení. Kromě toho je však potřebné, i správně určit slabé místo protivníkova sil a čas, kdy musí operace proběhnout. To, co se odehrálo v posledních dnech a hodinách v severní části fronty, hovoří o vysoké schopnosti ukrajinské armády provádět efektivní vojenské operace," uvedl Petráš.

Současná protiofenziva podle něj také odhalila nedostatky na straně ruské armády. "Ať už se jedná o situaci v jižní části frontové linie, v oblasti Chersonu, v části východní, tedy oblast Siversk a Bachmut, či oblast Charkova, jedná se z ruské strany jednoznačně o zásadní nedostatky v několika klíčových oblastech schopností, a to především v oblasti zpravodajského zajištění operace, v oblasti velení a řízení. Klíčový problém však bude v celkové logistické podpoře v kontextu technické úrovně stavu používané vojenské techniky a zbraňových systémů," uvedl Petráš. Doplnil, že od těchto skutečností se pak odvíjejí další chyby, které se markantně projevují při plánování operace a v průběhu jejího vedení.

Současný vývoj operace podle něj naznačuje možné převzetí operační iniciativy ukrajinskými silami, minimálně v severní části fronty. "Byť se před několika dny zdálo, že jakákoliv ukrajinská protiofenziva narazí na nedostatečné či absentující materiální vybavení, ukazuje se že bojový duch a étos ukrajinských obránců dokáže tyto nedostatky nahradit," poukázal odborník.

Morální a psychická výhoda vyplývající z tohoto operačního úspěchu pak podle něj případně může vést k demoralizaci protivníka. "Ovšem až čas ukáže, zda získanou operační výhodu dokáže ukrajinská armáda udržet a posléze přetavit do výhody strategické," dodal Petráš.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 6 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 14 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy