Gruzie s okamžitou platností zavedla na území celého státu stav nouze. Na návrh vlády ho dnes vyhlásila prezidentka Salome Zurabišviliová. Ke stejnému kroku přikročil středoasijský Kyrgyzstán. V ukrajinské metropoli Kyjevě zastavují s platností od neděle městskou hromadnou dopravu.
Nouzový stav posílí pravomoci gruzínské vlády v boji s šířící se nákazou, policie bude mít právo zakročit proti osobám porušujícím karanténu. Letecká, železniční i autobusová osobní doprava je omezena, úřady dostaly právo zabavovat v případě nutnosti osobní a firemní majetek. Shromáždění víc než deseti lidí je zakázáno. Porušování pravidel nouzového stavu se bude trestat pokutou, v případě opakování i vězením, uvádí prezidentský dekret.
Stav nouze na území celého státu dnes vyhlásil i kyrgyzský prezident Muhammedkalyj Abylgazijev. Nařízení má platit měsíc.
V Kyrgyzstánu je evidováno 12 nemocných, v Gruzii 44. Úmrtí si údajně dosud v těchto zemích nákaza nevyžádala.
Režim karantény dnes posílila kyjevská radnice. S platností od neděle se v ukrajinské metropoli zastaví městská hromadná doprava, povoleno bude pouze zásobování a fungování záchranných služeb, informuje Kyiv Post.
Podle ministra vnitra Arsena Avakova vláda uvažuje o uzavření všech podniků kromě "kriticky důležitých". Část výrobních provozů změní výrobní programy tak, aby uspokojila rostoucí potřeby zdravotníků, řekl Avakov. Na Ukrajině je 41 nakažených, čtyři lidé zemřeli.
Související
BBC: Úřady v Gruzii použily proti demonstrantům chemickou látku z první světové války
Česko odmítá unijní klimatický cíl 2040. Vláda vyzývá k jeho přehodnocení
Gruzie , Ukrajina , kyrgyzstán , Salome Zurabišviliová , Kyjev , Arsen Avakov , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
před 1 hodinou
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 2 hodinami
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 3 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 4 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 5 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 6 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 6 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 7 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 8 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 9 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 10 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 10 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 11 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 12 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 13 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 14 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Dobré zprávy přicházejí od bývalého premiéra Mirka Topolánka, který svádí boj s vážnou nemocí. Někdejší politik se nechal slyšet, že zřejmě přežije. Topolánek nicméně přiznal, že mu zdravotní problémy zásadně komplikují normální život.
Zdroj: Lucie Podzimková