Obří hodiny z Notre Dame čeká oprava. Zakázku dostala firma, kterou znají i mnozí Češi

Petrohradský závod na výrobu hodinek, známých za sovětských dob i Čechům a Slovákům pod značkou Raketa, znovu vyrobí součástky hodinového stroje z pařížského chrámu Notre-Dame, který loni v dubnu zničil požár.

Raketa má opravit hodinový stroj Collin z roku 1867, který v pařížské katedrále až do požáru řídil pohyb ručiček na čtyřech cifernících. S odvoláním na web sdružení francouzských specialistů a zástupce firmy Raketa o tom informovala agentura Interfax.

K výběru tohoto podniku podle zástupců pomohly zkušenosti z vývoje a výroby největšího hodinového strojku na světě v podobě monumentálních hodin v atriu moskevského dětského obchodního domu CDM o váze 4,5 tuny a rozměru šest krát sedm metrů. Tyto hodiny se skládají z více než 5000 součástek z oceli, hliníku a titanu, některé jsou pozlacené. Ruská verze internetové encyklopedie Wikipedia řadí tyto hodiny mezi pět největších mechanických hodin světa. Patří k nim ještě londýnský Big Ben, kremelský a pražský orloj a hodiny v čínském Kantonu.

Závod Raketa možná Francii splácí předchozí pomoc: upadající podnik totiž svého času zachraňovali francouzští aristokraté, podle tisku potomci carových dvořanů, kteří se do rodných končin vrátili v tomto století v roli investorů.

Sám hodinářský závod, přes svůj sovětský název, je pokládán za nejstarší ruskou továrnu, založenou roku 1721 na carův příkaz v "ruských Versailles", čili Petrodvorci u Petrohradu. Původně opracovávala kameny určené pro carský letní palác Petěrgof. Tato rezidence Romanovců na březích Baltského moře dodnes zůstává magnetem pro statisíce turistů. Nedaleká továrna s výrobou hodinek začala po druhé světové válce, více než dvě století po svém vzniku. Pod značkou Raketa vyrábí hodinky od roku 1961.

Název Raketa byl vybrán na počest prvního letu člověka do vesmíru, ale místo s kosmonautem Jurijem Gagarinem se zvolený název i tak na Západě spojoval spíše se sovětskými jadernými raketami. V současnosti jde o poslední ruský závod, který své hodinky vyrábí od A po Z. Místo bezmála pěti milionů hodinek ročně ale teď vyrábí jen desítky tisíc strojků, které už patří do jiné cenové kategorie.

Související

Více souvisejících

katedrála Notre-Dame Rusko Petrohrad Rusko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy