Klid v Kyjevě narušily ruské rakety, město opět ovládla panika

Anželika Teranisová sedí na malé tašce ve vlhkém tmavém sklepě domu, ve kterém v Kyjevě bydlí. Vedle ní posedává v přepravce její kočka. Čekají na signál, že už je po útocích a ony mohou vyjít ze svého úkrytu ven. "Tohle je terorismus. Nechápu, proč není Rusko za teroristickou zemi označováno," říká 52letá učitelka dějepisu.

Rusko dnes podniklo na Ukrajinu podle všeho nejrozsáhlejší údery od prvních dní své invaze. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v ranní dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a přerušily tak dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa.

Pocit relativní bezpečnosti, kterou si Kyjev užíval od posledního raketového útoku před čtyřmi měsíci, je pryč. V ukrajinské metropoli opět zavládla vlna paniky podobná té, kterou lidé pociťovali během prvních dní invaze. Široké kyjevské bulváry i úzké uličky zůstaly několik hodin po útocích téměř prázdné, jak v centru města, tak i na jeho předměstích.

Údery se odehrály dva dny poté, co výbuch poškodil strategický Kerčský most spojující Rusko a anektovaný Krymský poloostrov. Rusko z exploze viní Ukrajinu, podle poradce ukrajinského prezidenta za útokem stojí vnitřní boje mezi ruskými bezpečnostními orgány.

Dvě střely dnes dopadly na okraje Ševčenkova parku v centru Kyjeva. Jedna zasáhla rušnou křižovatku vedle známé univerzity, druhá dopadla na dětské hřiště v parku asi 20 metrů od obytných domů.

Devětatřicetiletá Natalja Kosťuková, která pracuje v neurochirurgickém institutu, bydlí v první patře domu, ze kterého je vidět na hřiště na východním okraji parku. Když jí její soused zavolal, že má byt poničený výbuchem, byla zrovna v práci. "Volal soused, řekl mi, že všude je sklo. Abych byla upřímná, nevěřila jsem mu, dokud jsem to neviděla na vlastní oči. Nevím, co teď budeme my i naši sousedi dělat, jak budeme spát v té zimě," popsala agentuře Reuters při pohledu na svá zničená okna.

Jak dodala, v ukrajinské metropoli by chtěla zůstat, její manžel ale chce odjet. Stejně jako to udělali v únoru, kdy začala ruská invaze. "Na začátku války mi můj muž řekl: Rychle, začala válka, musíme jet. A teď to bylo stejné. Podruhé jsem pocítila ten stejný strach," uvedla.

Dlouhé měsíce obyvatelé Kyjeva téměř ignorovali sirény, které upozorňovaly na možný útok, v metropoli totiž zavládl klid. Nynější údery ale opět přiměly všechny, kdo byli venku, aby rychle vyhledali úkryt.

Vyděšení Kyjevané se tísnili u vchodů do stanic metra, připraveni schovat se do podzemí, jestliže přijdou další nálety. Další množství lidí se ukrylo do sklepů. Dlouhé fronty se tvořily u čerpacích stanic, lidé se totiž začali obávat o zásoby paliva, podobně jako tomu bylo v prvních dnech po ruské invazi 24. února.

Když raketa zasáhla nedaleké obchody, měla Anželika Teranisová ve svém bytě v sedmém patře zrovna online hodinu dějepisu se svými studenty. Ti na ni hned naléhali, ať si sbalí počítač a přesune se do podzemní části domu.

I když se v Kyjevě začala šířit panika, některé obyvatele to ale neodradilo a nedlouho po útocích se opět vydali ven. Už kolem oběda se začali trousit do Ševčenkova parku, aby tam prozkoumávali obří kráter po výbuchu. Někteří dokonce vyrazili na elektrických skútrech. Jinde na ulicích zase prodavači opět otevřeli stánky.

Osmatřicetiletý Denys Mychajlovskyj uklízel sklo z podlahy svého baru, který se nachází v podzemní části budovy nedaleko zasaženého hřiště v Ševčenkově parku. Výbuch spustil v jeho podniku bezpečnostní alarm. "Když na místo dorazila bezpečnostní služba, všechna okna a dveře byly pryč. Je tedy jasné, že ten výbuch musel být obrovský," řekl. Na oknech byly dokonce kovové okenice. "Lahve ale zůstaly netknuté," dodává a ukazuje na dobře vybavený bar. Okna se chystá provizorně opravit a brzy chce znovu otevřít. "Už jsme si na to zvykli. Čeho se máme bát?" dodal.

Související

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice o několik týdnů, oznámila dnes koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. 

Aktualizováno před 35 minutami

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 47 minutami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 49 minutami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Z vody by havarované vozidlo mělo vyprostit auto soukromé odtahové firmy. Na místě je připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

před 2 hodinami

Vladimír Balaš

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.

před 3 hodinami

Alena Vitásková

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním v kauze licencí pro solární elektrárny. Od státu žádala 48,6 milionu korun, získala jen 600.000 korun. Nejvyšší soud loni odmítl její dovolání. Podání ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Pražský hrad

Pražský hrad je po Zemanovi konečně v pořádku. Dnes se na něj stěhuje Pavel

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad. ČTK to potvrdila Mária Pfeiferová z tiskového týmu prezidenta. Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové by již dnes odpoledne měl mít Pavel na Hradě první schůzky. Prostory určené pro prezidenta, jeho manželku a kancléřku již byly podle mluvčí zkontrolovány a jsou nyní bezpečnostně v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

před 4 hodinami

Energetika, ilustrační fotografie.

Evropa a energetika. Brusel chce zlevnit elektřinu i plyn, ale jak na to?

Evropská komise (EK) nedávno představila úpravy energetického trhu, které mají „předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny“. Návrh sice nevyvolal ani v Česku takové pozdvižení, jako třeba možná změna věku odchodu do důchodu na 68 let, přesto se v některých společenských kruzích nepokrytě hovoří o tom, že jde prý o diktát EK, který už je za hranou skutečně tržní ekonomiky. Podobné scénáře ale spíše naznačují to, že si neumíme stanovit důležitost či přesný postup toho, co vlastně sami od jiných chceme. Levné energie nebo neomezenou konkurenci často podivných firem, které nám v konečném důsledku mohou spíše nadělat nechtěné problémy?

Aktualizováno před 4 hodinami

Pavel nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí politiky. Domnívá se, že to Ústavnímu soudu může spíše prospět než uškodit. Řekl to dnes serveru Deník.cz.

Zdroj: ČTK

Další zprávy