Koronavirus v Rusku: Pandemie se dál zhoršuje, některé nemocnice jsou zcela plné

V Rusku se za uplynulý den koronavirem nakazilo 13.754 lidí, informuje dnes agentura Interfax s odkazem na ruský operativní štáb. Dalších 286 nemocných s covidem-19 zemřelo, což je dosavadní rekord, upozorňuje agentura Reuters. V Moskvě se budou muset návštěvníci nočních podniků nově registrovat přes QR kódy či telefonní číslo.

Počet infikovaných koronavirem se v Rusku po příznivém vývoji v létě začal opět zvyšovat na začátku září, začátkem října již úřady hlásily okolo 10.000 nových případů denně. Zatím rekordní denní přírůstek infekcí, tedy 14.321 případů, oznámilo Rusko ve středu.

V Moskvě, kde je situace nejhorší, se budou od 19. října návštěvníci barů a klubů otevřených mezi půlnocí a šestou hodinou ranní muset registrovat naskenováním QR kódu či odesláním textové zprávy. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podle serveru Meduza vysvětlil, že tento mechanismus sám o sobě šíření koronaviru nezabrání, lidé však budou snáz dosažitelní, pokud se ukáže, že se v klubu vyskytly případy infekce. V hlavním městě musí také 30 procent všech zaměstnanců firem z domova, za nedodržení hrozí postihy.

Vicepremiérka Taťjana Golikovová ve středu ujistila, že situace s koronavirem je zvládnutelná a nevyžaduje přijetí сeloplošných omezujících opatření. Například v Moskvě, kde je situace nejhorší, však musí pracovat nejméně 30 procent všech zaměstnanců firem z domova, za nedodržení hrozí postihy.

Naopak ministr zdravotnictví Michail Muraško situaci označil za velice napjatou a ministerstvo informovalo o tom, že lůžka pro pacienty s koronavirem jsou zaplněna z 90 procent. Podle analýzy listu Kommersant jsou místa v nemocnicích pro nemocné s covidem-19 v některých regionech dokonce zaplněna zcela.

Jak ale podle Kommersantu upozornil náměstek ministra zdravotnictví Oleg Gridněv, k nedostatku lůžek přispívá také to, že je hospitalizována i značná část pacientů s lehkým průběhem nemoci, kteří by se přitom ideálně měli léčit ambulantně.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se zatím nakazilo necelých 1,35 milionu lidí, infekci podlehlo 23.491 z nich. Z hlediska celkového počtu nakažených je Rusko stále čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii. Ruské úřady ve středu schválily druhou ruskou vakcínu proti koronaviru. Očkovací preparát nese název EpiVakKorona a vytvořilo ho sibiřské středisko Vektor.

Na Ukrajině se koronavirus nově prokázal u 5062 lidí a dalších 73 pacientů s covidem-19 zemřelo, píše server Ukrajinska pravda. Nejvíce případů má hlavní město Kyjev a Charkovská oblast na východě země. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel nakazilo přes 280.000 lidí, z nichž více než 5300 nákaze podlehlo.

Související

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Moskva Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy