Londýn definitivně ukončil svazek s EU. Bez fanfár, píše tisk

Za odchod bez fanfár, ale i některými dlouho očekávaný vstup do nové éry označují britská média definitivní konec svazku Británie s Evropskou unií. S příchodem Nového roku skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od vystoupení z EU 31. ledna loňského roku.

"Poté, co Británie formálně završila svoji rozluku s Evropskou unií, začala pro ni nové éra," hlásí titulek zprávy na webu veřejnoprávní stanice BBC.

"Země poprvé po více než čtyřech desítkách let získala svobodu vytvářet nezávislou obchodní politiku," píše deník The Independent.

"Británie se KONEČNĚ osvobodila od unijních pravidel," tvrdí The Daily Mail s tím, že obavy z chaosu, který s obnovením celních formalit může nastat na hranicích, se zatím nenaplnily. Tomu ovšem nahrává skutečnost, že v Evropě je na Nový rok svátek.

"Brexit: Spojené království v krizi konečně završuje éru Evropské unie", píše The Guardian, který uvádí, že premiér Boris Johnson brexit ve svém novoročním projevu zmínil jen krátce a mluvil hlavně o pandemii covidu-19. Podle ministerského předsedy konec vazeb na EU znamená "úžasný okamžik" pro Británii. "Máme svobodu ve vlastních rukách a je na nás, abychom toho co nejlépe využili," řekl Johnson.

Agentura AFP poznamenala, že od lídrů unijních institucí k odchodu Británie z jednotného trhu v hodinách, kdy tento okamžik nastal, nezaznělo slovo na rozloučenou. Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu odvysílaném na silvestra večer označil brexit za "dítě evropských potíží a lží". Zároveň ujistil, že Británie "zůstává naším sousedem, přítelem a spojencem".

Dnes začala provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel po měsících sporů uzavřely na Štědrý den. Podařilo se jim tak zbavit strašáka v podobě zavedení cel a kvót ve vzájemném obchodu. V nejbližší době má o dohodě ještě hlasovat Evropský parlament.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Noviny / tisk Brexit

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy