Mezi oběťmi sobotního útoku na vojenském cvičišti v ruské Belgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou nejsou civilisté, oznámil dnes gubernátor tohoto regionu Vjačeslav Gladkov. Dva ozbrojenci z některé z postsovětských republik zastřelili podle ruské vojenské správy 11 dobrovolníků hlásících se do války na Ukrajině, dalších 15 zranili. Agentura Reuters uvedla, že tato událost znamená další ránu pro ruskou armádu.
"Na našem území, v areálu jedné z vojenských jednotek, se stala strašná událost," napsal dnes Gladkov na telegramu. "Mnoho vojáků bylo zabito a zraněno.... Mezi zraněnými a zabitými nejsou žádní obyvatelé Belgorodské oblasti," uvedl také.
Útočníci, které Moskva označila za teroristy, byli zastřeleni. Některá ruská média uváděla vyšší počet než čísla zveřejněná oficiálními místy. Podle nich se útok stal na cvičišti ve vesničce Soloti několik desítek kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. Případem se zabývají ruští vojenští vyšetřovatelé.
Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v jednom rozhovoru řekl, že útočníci byli z Tádžikistánu a na ostatní začali střílet kvůli sporu o náboženství. Tádžikistán je dominantně muslimská země, v Rusku se zhruba polovina lidí hlásí k různým křesťanským církvím. Ruské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že útočníci pocházeli ze Společenství nezávislých států. To sdružuje bývalé republiky Sovětského svazu, včetně Tádžikistánu.
Sobotní útok se stal přibližně týden poté, co výbuch poškodil strategický Krymský most vedoucí z ruské pevniny přes Kerčský průliv na okupovaný poloostrov Krym. Už na jaře Rusko po útoku ukrajinských sil přišlo o křižník Moskva, vlajkovou loď černomořské flotily.
Ruský prezident Vladimir Putin kvůli neúspěchům ruské armády na bojišti na Ukrajině vyhlásil 21. září částečnou mobilizaci, podle jeho pátečního vyjádření skončí zhruba za dva týdny. Během odvodů, podle médií chaotických, dostaly povolávací rozkaz statisíce mužů. Vysoké počty jich ale také před mobilizací utekly do zahraničí.
Ukrajinská rozvědka SBU v příspěvku na twitteru tvrdí, že čerstvě mobilizovaní vojáci mají za úkol hlídat na frontě bojovníky naverbované v ruských věznicích. Nováčky na bojišti podle ní hlídají služebně starší vojáci. Při pokusu o útěk hrozí zastřelení.
Intenzivní boje pokračují zejména v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti na východě země a v Chersonské oblasti na jihovýchodě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinské síly navzdory opakovaným ruským útokům stále drží Bachmut v Doněcké oblasti. Rusové se tohoto strategicky důležitého města ležícího na hlavním silničním tahu do měst Kramatorsk a Slovjansk snažili zmocnit za téměř osm měsíců trvající invaze už několikrát.
Úřady v Doněcku, centru proruskými separatisty vyhlášené Doněcké lidové republiky, dnes uvedly, že ukrajinská armáda ostřelovala administrativní budovu ve městě. Na sídle úřadů jsou rozsáhlé škody Čtyři lidé utrpěli zranění, poškozeno bylo také několik aut.
Ukrajinské úřady hlásí noční ostřelování několika míst v Dněpropetrovské oblasti. Šéf tamní správy Valentyn Rezničenko uvedl, že při ruských útocích byly poničeny asi tři desítky obytných domů, průmyslový objekt, elektrické vedení i rozvody plynu. Asi 1500 domácností je bez dodávek elektrického proudu. Zranění utrpěl jeden člověk.
Související
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 5 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 7 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Zdroj: Jan Hrabě