Na Ukrajině se hraje o osud Západu? Z Washingtonu zní slova o toxickém vlivu

NÁZOR - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pěti měsících v úřadě čelí v posledních týdnech souběhu výzev, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník, tvrdí, že každá kompetentní americká administrativa by za této situace vedla energickou diplomacii, jelikož budou učiněna rozhodnutí, která jsou zásadní pro budoucnost Západu.

Ukrajina potřebuje americkou pomoc

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přinejlepším není vidět, konstatuje editorial. Dodává, že za situace, kdy Zelenskyj usiluje o schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a představiteli Francie a Německa s cílem pokusit se oživit zmírající plán na ukončení války na východě Ukrajiny.  

Mezitím Zelenskyj čelí nutnosti dojednat novou dohodu o transitu ruského plynu do západní Evropy přes Ukrajinu, na což má čas pouze do konce roku, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o klíčový zdroj příjmů pro ukrajinskou ekonomiku a otázka vedla v minulosti k ostrým sporům obou zemí.

"V neposlední řadě usiluje Zelenskyj o novou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), která by Ukrajině poskytla životně důležité půjčky," pokračuje renomovaný deník. Dodává, že uzavření takové dohody je nezbytné pro uklidnění západních politiků a investorů.

To si od jednačtyřicetiletého politického nováčka v prezidentském křesle žádá, aby ukázal svou nezávislost na oligarchovi který podpořil jeho kampaň a předtím i televizní kariéru, deklaruje americký server. Poukazuje, že magnát Ihor Kolomojskyj MMF děsí, jelikož se snaží zabránit znárodnění banky, kterou měl podle obvinění tunelovat, případně získat miliardové odškodné.

"Ve zkratce, ukrajinské vedení zoufale potřebuje pomoc Spojených států, které byly jeho nejbližším spojencem při odrážení ruské agrese a prosazování potřebných reforem," píše Washington Post. Kritizuje, že přední američtí představitelé namísto toho nejsou v Kyjevě vidět, a to díky likvidaci americké diplomacie na Ukrajině prezidentem Trumpem a jeho osobním právníkem Rudim Giulianim.

Zelenskyj vydán na milost

Giuliani přesvědčil Trumpa, aby odvolal schopnou americkou velvyslankyni na Ukrajině, Marii Yovanovitchovou, která si chtěla posvítit na Giulianiho pochybné partnery, připomíná editorial. Dodává, že pozice je od té doby neobsazená a americký charge d’affairs v Kyjevě, William B. Taylor, má v úterý svědčit v Kongresu ohledně pokusů Trumpa a Giulianiho přimět Zelenského k zahájení vyšetřování Trumpových politických soupeřů výměnou za uvolnění vojenské pomoci Ukrajině.

Náměstek amerického ministra zahraničí George Kent, do jehož gesce má Ukrajina spadat, již Kongresu sdělil, že během letošního roku byla země vyjmuta z jeho působnosti, upozorňuje vlivný deník. Doplňuje, že Kurt Volker, veterán americké diplomacie, který od roku 2017 dohlížel na ukrajinsko-ruské mírové rozhovory, minulý měsíc rezignoval, když se prokázal jeho podíl v nátlaku na Zelenského.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"To ponechává Zelenského na milost Putinovi, který se snaží o to, aby Ukrajina za mírové urovnání fakticky zaplatila svou celistvostí, a francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, který dal jasně najevo, že by rád uvolnil sankce EU vůči Rusku," uvádí Washington Post.

Souběžně s tím hrozí, že Zelenskyj ztratí důvěryhodnost ve světových finančních centrech, pokud se nerozejde s Kolomojským, což mu ale nikdo z Washingtonu nedává jasně najevo, kritizuje prestižní deník. Dodává, že Trump se ho snaží naopak přimět, aby jednal v jeho politickém zájmu, zatímco Giuliani je spojen s částí nejpochybnějších ukrajinských představitelů a byznysmenů.    

Ukrajině se dlouhé roky nedaří získat nezávislost na Rusku, bojovat s korupcí a nastartovat ekonomiku, připomíná renomovaný server. Konstatuje, že křehkou příležitost představovalo přelomové zvolení Zelenského, který kandidoval pod heslem "vysušení kyjevského močálu", což se mu zatím nepodařilo. Pokud nakonec uspěje, bude to navzdory toxickému vlivu Spojených států, nebere si servítky editorial.  

Související

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.
Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) USA Rusko Donald Trump Rudy Giuliani

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Důchodci jsou dle ekonoma vítězi inflační krize 2022.

Důchodci jsou vítězi inflační krize 2022, říká ekonom. Překonali i pracující, kteří je platí, jako nikdy v historii

Česko čelí dramatickému propadu životní úrovně, jaký nepamatuje od svého vzniku roku 1993. Přesněji řečeno, pracující Česko. Důchodci nikoli, říká ekonom Lukáš Kovanda. Za první letošní tři čtvrtletí vzrostly výdělky pracujících průměrně meziročně o 5,9 procenta, zatímco ovšem meziroční inflace v téže době činila 14,9 procenta. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kyrie Irving, autor: Erik Drost

Společnost Nike ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Irvingem

Společnost Nike definitivně ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Brooklynu Kyriem Irvingem. Už minulý měsíc americký oděvní gigant v reakci na Irvingovu propagaci filmu obsahujícímu antisemitské názory spolupráci přerušil a zrušil plány na vydání bot z jeho speciální edice.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

Běloruská opoziční aktivistka Kalesnikavová je po operaci zpět ve vězení

Jedna z hlavních tváří běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla po operaci prasklého vředu převezena zpět do vězení. Podle agentury AP o tom dnes informoval její otec. Aktivistka si v Bělorusku odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za údajné podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy