Poslanci německého Spolkového sněmu dnes velkou většinou hlasů schválili usnesení vládních stran a opozičních konzervativců na podporu dodávek těžkých zbraní Ukrajině. Rezoluce, kterou společně přeložili vládní sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) s největším opozičním uskupením CDU/CSU, vyzývá vládu, aby vyzbrojování Ukrajiny urychlila.
Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze se dlouho zdráhala poskytovat ukrajinské armádě těžké zbraně, tento týden ale Kyjevu nabídla samohybný protiletecký systém Gepard, ke kterému ale zatím nemá dostatek munice.
"Pokračovat s dodávkami potřebného vybavení, urychlit dodávky, kde to bude možné, a rozšířit dodávky o těžké zbraně a komplexní systémy například v rámci řetězových výměn," vyzývá vládu rezoluce. Ruku pro ni zvedlo 586 poslanců, proti jich byla stovka.
Kancléř Scholz, který je na návštěvě Japonska, schválení rezoluce ocenil jako podporu vládě. "Dodávali jsme zbraně, které Ukrajině umožnily obranu. Spolková vláda bude takto nadále postupovat. A dnes jsme k tomu od Spolkového sněmu dostali velmi silný mandát," uvedl Scholz na twitteru.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck krátce před hlasováním zveřejnil na twitteru video, ve kterém veřejnosti vysvětloval, proč osobně podporuje poskytování těžkých zbraní ukrajinské armádě. V příspěvku mimo jiné hovořil o své loňské návštěvě Ukrajiny, kdy pobýval v nyní zničeném Mariupolu a kdy v Kyjevě navštívil památník ukrajinských vojáků padlých od roku 2014 během konfliktu na Donbasu.
Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu se postavila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. Šéf AfD Tino Chrupalla varoval, že poskytování výzbroje Ukrajině jen konflikt prodlužuje a navíc by to mohlo Německo vtáhnout do války. Proti vyzbrojování Ukrajiny byla i postkomunistická Levice, která sice ruskou invazi odsoudila, trvá ale na diplomatickém řešení. Levice se také obává možného vyhrocení konfliktu, který by mohl vyústit v jadernou válku.
Kancléř Olaf Scholz ještě minulý týden vysvětloval svůj odmítavý postoj k dodávkám těžkých zbraní Kyjevu tím, že německá armáda z velké části vyčerpala možnosti dodávat další zbraně ze svých zásob a obavami z možného rozpoutání třetí světové války Ruskem. Po domácí i zahraniční kritice vláda v pondělí schválila poskytnutí Gepardů Ukrajině. Pro tyto obrněnce chce Berlín zajistit i munici.
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová v úterý na mezinárodní konferenci o Ukrajině na americké základně Ramstein v Německu řekla, že Berlín se chce nyní zaměřit i na poskytování zbrojních kompenzací východoevropským spojencům, pokud ti přenechají své postsovětské vybavení ukrajinské armádě. Podle informací deníku Die Welt nabídlo Německo účast v tomto programu výměn také České republice.
Související
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 1 hodinou
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
Norská korunní princezna Mette-Marit v novém rozhovoru vysvětlila, proč udržovala styky s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem. Členka královské rodiny mluví o jeho manipulaci. Princezna zároveň převzala odpovědnost za své chování.
Zdroj: Lucie Podzimková