Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu Doněcké oblasti ruskými vojsky zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nedobude zpět celé území Donbasu. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu Rusko v Doněcké oblasti pokračuje v ofenzivě, včetně raketových útoků. Ruská armáda tam opět v některých oblastech ostřelovala i civilní infrastrukturu, uvedl generální štáb.
Stručný přehled sobotních událostí:
"Pokud si okupanti myslí, že Lyman nebo Severodoněck budou jejich, tak se mýlí," řekl Zelenskyj v nočním videoprojevu. "Donbas bude ukrajinský, bude tam vlát pouze ukrajinská vlajka a žádná jiná," zdůraznil podle agentury DPA. Dodal, že ukrajinská armáda brání zemi všemi dostupnými prostředky. "Děláme vše pro posílení armády," řekl ukrajinský prezident.
Lyman je strategicky důležité město kvůli křižovatce železničních tratí i kvůli tomu, že jeho ovládnutí umožňuje přístup k železničnímu a silničnímu mostu přes řeku Severní Doněc. O ovládnutí Lymanu ruskými vojsky a silami separatistických republik na východě Ukrajiny již v pátek informovali separatisté z Doněcké lidové republiky a zčásti jej potvrdil i ukrajinský generální štáb. Dnes o plném dobytí města informovalo také ruské ministerstvo obrany.
Podle informací tajných služeb, které dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany, by se Rusové mohli po dobytí Lymanu v nadcházejících dnech soustředit na překonání řeky Severní Doněc, které by v případě úspěchu znamenalo novou fázi války na Donbasu. Invazním silám by totiž umožnilo postup na Slovjansk a Kramatorsk.
Prezident Zelenskyj označil v nočním videoprojevu situaci na Donbasu za velmi obtížnou s ohledem na ruské raketové útoky. "Moskva tam používá maximum dělostřelectva a záloh," řekl.
Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje je pod neustálým ostřelováním město Severodoněck, kde se vedou boje v ulicích. Hajdaj také dnes ráno uvedl, že v tomto východním regionu je asi 10.000 ruských vojáků. Podle agentury Reuters nelze tento údaj věrohodně ověřit.
Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ukrajinská armáda za uplynulý den odrazila osm útoků na Donbasu, zničila pět tanků, deset obrněných vozidel a čtyři další vozidla ruských ozbrojených sil. "Nepřítel pokračuje ve vyskladňování zastaralých zbraní a vojenského vybavení ze skladovacích středisek pro mobilizační nasazení. Ve Voroněžské oblasti se cvičí záložníci," uvedl také generální štáb s odkazem na ruskou oblast u hranic s Ukrajinou.
V pátek ukrajinský generální štáb potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení. Ruské jednotky pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk.
On-line přenos:
Související
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub