Válka na Ukrajině pokračuje, první jednání k příměří nevedlo

Válka na Ukrajině se stupňuje. Ruské síly se v noci na pondělí znovu pokusily dobýt Kyjev, při ostřelování Charkova na východě Ukrajiny zahynulo 11 lidí a ze země před boji uprchlo přes 500.000 osob. Západ slibuje napadené Ukrajině další podporu, ministři obrany zemí Evropské unie podpořili společné financování dodávek zbraní. Moskva přijímá odvetná opatření proti sankcím, které už tvrdě dopadají na ruskou ekonomiku.

Mohutné ruské ostřelování východoukrajinského města Charkov

Stručné shrnutí pondělních událostí:

Představitelé Ruska a Ukrajiny, jejíž prezident Volodymyr Zelenskyj podal žádost o přijetí své země do EU, spolu dnes poprvé od začátku války jednali. Brzké ukončení konfliktu se ale nepředpokládá.

Boje pokračovaly pátým dnem na mnoha místech Ukrajiny. Při jednom z dosud nejtragičtějších momentů války v Charkově podle ukrajinských představitelů zahynulo 11 lidí a desítky dalších utrpěly zranění po ostřelování ruskými vojáky. První odhady přitom hovořily o desítkách obětí a stovkách zraněných. Město Ochtyrka s asi 50.000 obyvateli na severovýchodě Ukrajiny zase Rusko podle Kyjeva opakovaně bombardovalo vakuovými bombami, které jsou považovány za nejsilnější nejadernou zbraň na světě.


Moskva znovu útočila na Kyjev, k němuž se blíží několik desítek kilometrů dlouhá kolona ruské armády. V ukrajinském hlavním městě dnes ráno po 36 hodinách skončil zákaz vycházení. Otevřely se obchody a omezeně funguje i hromadná doprava.

Od čtvrtka, kdy ruské jednotky vpadly na Ukrajinu, zemřelo podle Kyjeva nejméně 352 civilistů, včetně 14 dětí, a 2040 lidí utrpělo zranění. Rusko podle Kyjeva přišlo o zhruba 5300 vojáků, 191 tanků, 29 letounů a 29 vrtulníků. Moskva údaje o vlastních ztrátách nezveřejňuje a tvrdí, že ovládla nebe nad celou Ukrajinou, zasáhla 1114 vojenských objektů a zničila 314 tanků a dalších obrněnců.

Ruský prezident Vladimir Putin, který o víkendu oznámil, že nařídil zvýšit bojovou pohotovost jednotek se strategickými raketami a bombardéry, označil Západ za říši lží. Londýn si ale nemyslí, že by se Putin skutečně chystal použít jaderné zbraně; spíše prý chce odvést pozornost od nedostatečného postupu ruské armády na Ukrajině. Představitel Pengatonu agentuře Reuters sdělil, že USA zatím v souvislosti s Putinovým prohlášením nezaregistrovaly žádné větší pohyby ruských zbraní či sil.

Ruská a ukrajinská delegace dnes jednaly na ukrajinsko-běloruských hranicích. První schůzka vyjednávačů bojujících stran od začátku ruské invaze trvala podle médií zhruba šest hodin. Oba týmy se pak dohodly na dalším kole rozhovorů a zamířily do svých metropolí ke konzultacím.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval v telefonickém rozhovoru prezidenta Putina k zastavení ofenzivy. Šéf Kremlu podle TASS dal najevo ochotu jednat, ale trvá na "demilitarizaci a denacifikaci" Ukrajiny, na její neutralitě a na uznání anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Severoatlantická aliance i EU přislíbily Ukrajině další zbraně a vojenské vybavení. Unijní ministři obrany odsouhlasili, že EU bude financovat dodávky mimo jiné protitankových střel a dalších obranných zbraní, stejně jako paliva do tanků či letadel. EU také Ukrajině zpřístupní satelitní informace o pohybech ruských jednotek.

"Historické" rozhodnutí učinilo podle premiérky Sanny Marinové neutrální Finsko, které dodá Kyjevu pušky, munici i pancéřové pěsti.

Lotyšsko zemi stejně jako předtím Dánsko podpořilo i tím, že svým občanům povolilo bojovat v ukrajinských řadách proti ruské armádě. K podobné možnosti se příznivě staví i český prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala. Ke vstupu dobrovolníků do nově vzniklé cizinecké legie vyzval ukrajinský prezident Zelenskyj, podle Kyjeva se do ní přihlásily již tisíce lidí.

Zelenskyj věří, že Západ jeho zemi pomůže i okamžitým přijetím do EU, o něž požádal podle nové speciální procedury. Členství Ukrajiny v unii podpořil český premiér Petr Fiala. Prezidenti osmi unijních zemí, včetně ČR, vyzvali k okamžitému udělení kandidátského statusu Ukrajině. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Ukrajina patří do EU a blok by si přál, aby se časem stala jeho součástí.

On-line přenos:

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad

18.05.2022 18:28 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů

18.05.2022 15:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních…

Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu

18.05.2022 14:52 Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v…

Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu

18.05.2022 12:20 Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a…

Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus

18.05.2022 10:51 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání…

Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl…

18.05.2022 02:35 Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to…

83. den války: Ruské síly pokračují v útocích na východě Ukrajiny

17.05.2022 22:20 Aktualizováno Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Související:

Právě se děje

reklama