Ruský prezident Vladimir Putin se jen s Ukrajinou nespokojí, touží po obnově Sovětského svazu včetně rozhodujícího vlivu v bývalých satelitních státech, které jsou dnes v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Dnes to napsal německý list Die Welt.
Magazín Der Spiegel zase poukázal na ironii, kdy se Rada bezpečnosti OSN sešla k mimořádnému jednání o zachování míru, zatímco ruská armáda napadla Ukrajinu.
Portál deníku Die Welt uvedl, že všichni, kdo pochybovali o Putinových vojenských plánech proti Ukrajině, dostali nyní tvrdé ponaučení. "Vladimir Putin si bere část sovětského impéria zpět, čímž útočí na evropský mírový řad," napsal list s tím, že šéf Kremlu se nijak netajil se svým záměrem. "Ruský prezident chce nejen vymazat z mapy Ukrajinu jako nezávislý stát, ale on vyhlásil válku celému evropskému mírovému uspořádání," míní Die Welt. Dodal, že Putin svým bludným přáním návratu do zlaté éry sovětského impéria zašel mnohem dále než sovětští vůdci Leonid Brežněv nebo Nikita Chruščov, kteří se drželi hranic poválečného uspořádání Evropy.
"Putin nepoleví, dokud státy bývalého Sovětského svazu zcela nezdegenerují v loutky, za jejichž nitky bude tahat Moskva," uvedl Die Welt o dalším kroku, který bude následovat po útoku na Ukrajinu. "Třetí krok pak zacílí na členy bývalé Varšavské smlouvy," napsal list o vojenském paktu Východu, jehož součástí bývalo i někdejší Československo.
"Symbolika mohla být jen sotva křiklavější," napsal na svém webu magazín Der Spiegel o tom, že zatímco generální tajemník OSN António Guterres na středečním zasedání Rady bezpečnosti hovořil o nezbytnosti vyhnout se válce, Rusko spustilo útok na Ukrajinu.
"Málokdy byla bezmoc světa tak očividná - v živém podání a nesestříhaná. Největší ironií na tom je, že jednání Rady bezpečnosti střídavě vedlo Rusko," napsal Der Spiegel. Magazín poznamenal, že ruský velvyslanec při OSN neopomněl vinu za vojenský útok na Ukrajinu připsat Kyjevu.
Ruský prezident Vladimir Putin podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) žije ve vlastní realitě. "Dokonce už ani lidé z jeho nejbližšího okolí nevěří pohádkám, které si sami vyprávějí," napsal deník.
List Süddeutsche Zeitung vývoj na ukrajinsko-ruské krize označil za konec iluzí. "Dlouho si lidé v Německu mysleli, že Rusko může být dobrým sousedem. Tato politika se nyní rozplývá. Pokud jde o Vladimira Putina, hodina pravdy nastala," napsal deník.
Související
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
Vladimír Putin , Noviny / tisk , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
23. července 2026 16:58
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.
Zdroj: Libor Novák