Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní summitu největších světových ekonomik G20, který se má konat na podzim v Indonésii. Podle agentury TASS to dnes uvedl Putinův poradce Jurij Ušakov. Západ kvůli ruské agresi vůči Ukrajině tlačil na to, aby Moskva byla z této skupiny vyloučena. Není zatím jasné, zda půjde o Putinovu osobní účast či zda vystoupí prostřednictvím videospojení.
"Ano, potvrdili jsme, že se s naší účastí počítá," uvedl Putinův zahraničněpolitický poradce Ušakov s tím, že je "ještě hodně času" na rozhodnutí, zda prezident poletí na schůzku plánovanou na 15. a 16. listopadu osobně či nikoliv. "Obdrželi jsme však formální pozvání, což je velmi důležité vzhledem k tomu, že na Indonésany je vyvíjen nátlak ze strany západních zemí," dodal.
Západní země v čele se Spojenými státy usilovaly o to, aby Indonésie, která letos skupině G20 předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila po jeho útoku proti Ukrajině. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nicméně v neděli uvedla, že je pro účast Západu na zasedání i v případě, že na něm bude přítomen také ruský prezident. "Myslím, že bude lepší, když mu do očí řekneme, co si myslíme, pokud přijde," řekla.
Podle německého kancléře Olafa Scholze je G20 důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval rovněž před pádem do pasti ruského prezidenta Putina, který se snaží tvrdit, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.
Indonéský prezident Joko Widodo bude ve čtvrtek jednat v Moskvě, kam zamíří z Ukrajiny. Podle agentury AFP bude prvním asijským vůdcem, který od vypuknutí války navštíví obě znesvářené země. Pozvánku na summit obdržel také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten odpověděl, že se zúčastní alespoň cestou videokonference.
Už loni v říjnu se Putin zúčastnil summitu G20 v Římě kvůli pandemii covidu-19 jen přes videospojení.
Související
Trumpova neúčast zastiňuje africkou G20: Jihoafrická republika vzdoruje tlaku USA
Spojenci Ukrajiny chtějí na summitu G20 vylepšit americký mírový plán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
5. června 2026 20:28
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
5. června 2026 19:42
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
5. června 2026 18:59
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
5. června 2026 18:15
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
5. června 2026 17:37
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
Tragédie se stala ve čtvrtek večer v obci Chotilsko na Příbramsku. Zemřelo tam dítě, které vylezlo na stožár elektrického vedení a dostalo zásah elektrickým proudem. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě