Rosatom expanduje do Afriky. Ve Rwandě postaví centrum jaderného výzkumu

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom podepsala se Rwandou dohodu o stavbě centra pro jaderný výzkum a technologie, jehož součástí bude i malý reaktor. Informovala o tom agentura Reuters. Firma uvedla, že krok je součástí její snahy expandovat na africké trhy.

Ilustrační foto
doporučujeme

Centrum bude provádět vědecký výzkum s "praktickým využitím" jaderných technologií, které umožní výrobu radioizotopů pro širší použití v zemědělství a dalších oblastech, uvedl Rosatom.

Centrum bude také vybaveno vodou chlazeným reaktorem pro vědecké účely, jenž bude mít kapacitu až deset megawattů. Rosatom se domnívá, že dohoda vytvoří podmínky k tomu, aby firma mohla v budoucnu do Rwandy dodat malé modulární reaktory na výrobu elektrické energie.

Rosatom je z pohledu zahraničních zakázek největší společností pro jadernou energetiku na světě. Momentálně má objednávky na 36 jaderných bloků v zemích, jako je Bangladéš, Bělorusko, Čína, Egypt, Finsko, Maďarsko, Indie či Turecko.

V samostatném prohlášení Rosatom uvedl, že se dohodl s Etiopií na spolupráci v rozvoji jaderné infrastruktury. Jednání o stavbě několika jaderných reaktorů firma vedla i s Jihoafrickou republikou, prezident Cyril Ramaphosa však program jaderné energetiky v této zemi zastavil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama