
Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli.
Tiskový mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi infovmoval agenturu MTI.hu o setkání generálního ředitele ruské jaderné společnosti Rosatom Lichačova s Orbánem. Setkání se zúčastnili také ministr zahraničí Péter Szijjártó a náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov.
Szijjártó přijal delegaci Rosatomu již dříve. Již brzy podle něj budou zahájeny další důležité přípravné práce na rozšíření jaderné elektrárny Paks. Revidovaný smluvní rámec pak má zajistit další postup při plném respektování bezpečnostních pravidel.
Šéf resortu zahraničí také přivítal rozhodnutí Evropské unie o schválení změny smlouvy o výstavbě dvou nových bloků elektrárny Paks během jednoho měsíce. „Díky těmto změnám smlouvy můžeme projekt urychlit, odstranit spoustu byrokratické zátěže a vyjasnit pravidla jaderné bezpečností, která jsou mnohem přísnější než evropské normy a zaručují, že v Paks bude postavená bezpečná elektrárna,“ vylíčil Szijjártó.
Práce mají být zahájeny začátkem července. „Jak Rosatom, tak my, vláda, jsme odhodláni zajistit, aby nové bloky v Paks byly uvedeny do provozu již na začátku příštího desetiletí, abychom zajistili, že výsledky snižování účtů za elektřinu v Maďarsku budou dlouhodobě udržitelné,“ doplnil šéf maďarské diplomacie.
Paradoxní chování Maďarů
Už v únoru deník Deutsche Welle upozornil na apel maďarského premiéra o zachování vztahů s Ruskem. „Budeme udržovat ekonomické vztahy s Ruskem, a to navrhujeme i našim spojencům,“ řekl. Maďarsko je na Rusku silně závislé v uspokojování svých energetických potřeb.
Pod Orbánovým vedením navázalo s Moskvou silné hospodářské a diplomatické vztahy. Došlo i k uzavření významných dohod o dodávkách ropy, plynu a jaderného paliva. „I když Maďarsko poskytlo Ukrajině pomoc a útočiště Ukrajincům prchajícím před válkou, neznamená to, že jsme se zbavili vztahů s Ruskem, protože by to bylo v rozporu s našimi národními zájmy,“ zdůraznil Orbán.
Pro Budapešť hrozí ve vzduchu zcela nová hrozba – může přijít o předsednictví v Radě Evropské unie. Maďarsko jí má předsedat od července do prosince 2024, kdy bude v EU jen krátce po volbách do Evropského parlamentu. Europoslanci pochybují o schopnostech Budapešti se své role chopit a vyzývají vlády členských zemí k tomu, aby našly adekvátní řešení problému, uvedly EuroZprávy.cz minulý týden.
Dalším z paradoxů maďarského chování je to, že Rusové evidentně nejsou schopni se o jadernou elektrárnu dostatečně dobře postarat. Okupanti vyvíjejí nátlak na personál jaderné elektrárny v Záporoží, uchylují se k zastrašování, provádějí domovní prohlídky zaměstnanců a zakazují kontakt s osobami na území kontrolovaném ukrajinskou vládou. Pracovníci nesmí opustit okupované území.
Rusové navíc do elektrárny poslali personál, který při nástupu ani neměl odpovídající kvalifikaci. Dále ukradli nebo demontovali základní prvky jaderných elektráren a vyřadili z provozu některé počítačové vybavení. Zablokovali přenos informací z automatizovaného systému monitorování jaderné elektrárny, což ohrožuje její bezpečnost.
Související

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii

Závěry summitu: EU chce investovat do vlastní i ukrajinské obrany. Jen Orbán je proti
Viktor Orbán , Maďarsko , Rosatom , jaderná elektrárna Paks (Maďarsko) , jaderné elektrárny , Péter Szijjártó , Rusko , Záporožská jaderná elektrárna
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
před 1 hodinou

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno před 1 hodinou

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 2 hodinami

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 3 hodinami

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 4 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 5 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 6 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 7 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 7 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 8 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 8 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 8 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 9 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 10 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 11 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 14 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 15 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák