Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli.
Tiskový mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi infovmoval agenturu MTI.hu o setkání generálního ředitele ruské jaderné společnosti Rosatom Lichačova s Orbánem. Setkání se zúčastnili také ministr zahraničí Péter Szijjártó a náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov.
Szijjártó přijal delegaci Rosatomu již dříve. Již brzy podle něj budou zahájeny další důležité přípravné práce na rozšíření jaderné elektrárny Paks. Revidovaný smluvní rámec pak má zajistit další postup při plném respektování bezpečnostních pravidel.
Šéf resortu zahraničí také přivítal rozhodnutí Evropské unie o schválení změny smlouvy o výstavbě dvou nových bloků elektrárny Paks během jednoho měsíce. „Díky těmto změnám smlouvy můžeme projekt urychlit, odstranit spoustu byrokratické zátěže a vyjasnit pravidla jaderné bezpečností, která jsou mnohem přísnější než evropské normy a zaručují, že v Paks bude postavená bezpečná elektrárna,“ vylíčil Szijjártó.
Práce mají být zahájeny začátkem července. „Jak Rosatom, tak my, vláda, jsme odhodláni zajistit, aby nové bloky v Paks byly uvedeny do provozu již na začátku příštího desetiletí, abychom zajistili, že výsledky snižování účtů za elektřinu v Maďarsku budou dlouhodobě udržitelné,“ doplnil šéf maďarské diplomacie.
Paradoxní chování Maďarů
Už v únoru deník Deutsche Welle upozornil na apel maďarského premiéra o zachování vztahů s Ruskem. „Budeme udržovat ekonomické vztahy s Ruskem, a to navrhujeme i našim spojencům,“ řekl. Maďarsko je na Rusku silně závislé v uspokojování svých energetických potřeb.
Pod Orbánovým vedením navázalo s Moskvou silné hospodářské a diplomatické vztahy. Došlo i k uzavření významných dohod o dodávkách ropy, plynu a jaderného paliva. „I když Maďarsko poskytlo Ukrajině pomoc a útočiště Ukrajincům prchajícím před válkou, neznamená to, že jsme se zbavili vztahů s Ruskem, protože by to bylo v rozporu s našimi národními zájmy,“ zdůraznil Orbán.
Pro Budapešť hrozí ve vzduchu zcela nová hrozba – může přijít o předsednictví v Radě Evropské unie. Maďarsko jí má předsedat od července do prosince 2024, kdy bude v EU jen krátce po volbách do Evropského parlamentu. Europoslanci pochybují o schopnostech Budapešti se své role chopit a vyzývají vlády členských zemí k tomu, aby našly adekvátní řešení problému, uvedly EuroZprávy.cz minulý týden.
Dalším z paradoxů maďarského chování je to, že Rusové evidentně nejsou schopni se o jadernou elektrárnu dostatečně dobře postarat. Okupanti vyvíjejí nátlak na personál jaderné elektrárny v Záporoží, uchylují se k zastrašování, provádějí domovní prohlídky zaměstnanců a zakazují kontakt s osobami na území kontrolovaném ukrajinskou vládou. Pracovníci nesmí opustit okupované území.
Rusové navíc do elektrárny poslali personál, který při nástupu ani neměl odpovídající kvalifikaci. Dále ukradli nebo demontovali základní prvky jaderných elektráren a vyřadili z provozu některé počítačové vybavení. Zablokovali přenos informací z automatizovaného systému monitorování jaderné elektrárny, což ohrožuje její bezpečnost.
Související

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Bezpečnost Švédska nic neohrožuje, ať před ratifikací vstupu do NATO prokáží respekt, prohlásil Orbán
Viktor Orbán , Maďarsko , Rosatom , jaderná elektrárna Paks (Maďarsko) , jaderné elektrárny , Péter Szijjártó , Rusko , Záporožská jaderná elektrárna
Aktuálně se děje
včera

Havárie čínské jaderné ponorky: Chytila se do pasti připravené pro USA, 55 lidí zemřelo
včera

Nová Škoda Kodiaq odhalena: Oblíbené SUV se představuje druhou generací s cenou pod milion?
včera

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice
Aktualizováno včera

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
včera

Netanjahu v pondělí přijede do Česka, dorazí i s vládní delegací na konzultace
včera

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině
včera

Fiala se nesetká s Babišem kvůli Rakušanovi. K odvolání ministra nevidí důvod
včera

Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV
včera

Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě
včera

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu
včera

Stovky korun měsíčně za Facebook a Instagram? Na internet unikl první ceník placených verzí
včera

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky
včera

Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel europoslancům. EU poděkoval za pomoc s transformací Česka
včera

Nejbohatšími Čechy jsou Kellnerová, Křetínský a Komárek. Babiš je pátý
včera

Rusko si na Ukrajině zřejmě sestřelilo svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35
včera

Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
včera

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení
včera

Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP
včera

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem
včera
Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu
Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény.
Zdroj: Libor Novák