Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

Tiskový mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi infovmoval agenturu MTI.hu o setkání generálního ředitele ruské jaderné společnosti Rosatom Lichačova s Orbánem. Setkání se zúčastnili také ministr zahraničí Péter Szijjártó a náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov. 

Szijjártó přijal delegaci Rosatomu již dříve. Již brzy podle něj budou zahájeny další důležité přípravné práce na rozšíření jaderné elektrárny Paks. Revidovaný smluvní rámec pak má zajistit další postup při plném respektování bezpečnostních pravidel. 

Šéf resortu zahraničí také přivítal rozhodnutí Evropské unie o schválení změny smlouvy o výstavbě dvou nových bloků elektrárny Paks během jednoho měsíce. „Díky těmto změnám smlouvy můžeme projekt urychlit, odstranit spoustu byrokratické zátěže a vyjasnit pravidla jaderné bezpečností, která jsou mnohem přísnější než evropské normy a zaručují, že v Paks bude postavená bezpečná elektrárna,“ vylíčil Szijjártó. 

Práce mají být zahájeny začátkem července. „Jak Rosatom, tak my, vláda, jsme odhodláni zajistit, aby nové bloky v Paks byly uvedeny do provozu již na začátku příštího desetiletí, abychom zajistili, že výsledky snižování účtů za elektřinu v Maďarsku budou dlouhodobě udržitelné,“ doplnil šéf maďarské diplomacie. 

Paradoxní chování Maďarů

Už v únoru deník Deutsche Welle upozornil na apel maďarského premiéra o zachování vztahů s Ruskem. „Budeme udržovat ekonomické vztahy s Ruskem, a to navrhujeme i našim spojencům,“ řekl. Maďarsko je na Rusku silně závislé v uspokojování svých energetických potřeb. 

Pod Orbánovým vedením navázalo s Moskvou silné hospodářské a diplomatické vztahy. Došlo i k uzavření významných dohod o dodávkách ropy, plynu a jaderného paliva. „I když Maďarsko poskytlo Ukrajině pomoc a útočiště Ukrajincům prchajícím před válkou, neznamená to, že jsme se zbavili vztahů s Ruskem, protože by to bylo v rozporu s našimi národními zájmy,“ zdůraznil Orbán. 

Pro Budapešť hrozí ve vzduchu zcela nová hrozba – může přijít o předsednictví v Radě Evropské unie. Maďarsko jí má předsedat od července do prosince 2024, kdy bude v EU jen krátce po volbách do Evropského parlamentu. Europoslanci pochybují o schopnostech Budapešti se své role chopit a vyzývají vlády členských zemí k tomu, aby našly adekvátní řešení problému, uvedly EuroZprávy.cz minulý týden. 

Dalším z paradoxů maďarského chování je to, že Rusové evidentně nejsou schopni se o jadernou elektrárnu dostatečně dobře postarat. Okupanti vyvíjejí nátlak na personál jaderné elektrárny v Záporoží, uchylují se k zastrašování, provádějí domovní prohlídky zaměstnanců a zakazují kontakt s osobami na území kontrolovaném ukrajinskou vládou. Pracovníci nesmí opustit okupované území. 

Rusové navíc do elektrárny poslali personál, který při nástupu ani neměl odpovídající kvalifikaci. Dále ukradli nebo demontovali základní prvky jaderných elektráren a vyřadili z provozu některé počítačové vybavení. Zablokovali přenos informací z automatizovaného systému monitorování jaderné elektrárny, což ohrožuje její bezpečnost. 

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko Rosatom jaderná elektrárna Paks (Maďarsko) jaderné elektrárny Péter Szijjártó Rusko Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy