Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

Tiskový mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi infovmoval agenturu MTI.hu o setkání generálního ředitele ruské jaderné společnosti Rosatom Lichačova s Orbánem. Setkání se zúčastnili také ministr zahraničí Péter Szijjártó a náměstek generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov. 

Szijjártó přijal delegaci Rosatomu již dříve. Již brzy podle něj budou zahájeny další důležité přípravné práce na rozšíření jaderné elektrárny Paks. Revidovaný smluvní rámec pak má zajistit další postup při plném respektování bezpečnostních pravidel. 

Šéf resortu zahraničí také přivítal rozhodnutí Evropské unie o schválení změny smlouvy o výstavbě dvou nových bloků elektrárny Paks během jednoho měsíce. „Díky těmto změnám smlouvy můžeme projekt urychlit, odstranit spoustu byrokratické zátěže a vyjasnit pravidla jaderné bezpečností, která jsou mnohem přísnější než evropské normy a zaručují, že v Paks bude postavená bezpečná elektrárna,“ vylíčil Szijjártó. 

Práce mají být zahájeny začátkem července. „Jak Rosatom, tak my, vláda, jsme odhodláni zajistit, aby nové bloky v Paks byly uvedeny do provozu již na začátku příštího desetiletí, abychom zajistili, že výsledky snižování účtů za elektřinu v Maďarsku budou dlouhodobě udržitelné,“ doplnil šéf maďarské diplomacie. 

Paradoxní chování Maďarů

Už v únoru deník Deutsche Welle upozornil na apel maďarského premiéra o zachování vztahů s Ruskem. „Budeme udržovat ekonomické vztahy s Ruskem, a to navrhujeme i našim spojencům,“ řekl. Maďarsko je na Rusku silně závislé v uspokojování svých energetických potřeb. 

Pod Orbánovým vedením navázalo s Moskvou silné hospodářské a diplomatické vztahy. Došlo i k uzavření významných dohod o dodávkách ropy, plynu a jaderného paliva. „I když Maďarsko poskytlo Ukrajině pomoc a útočiště Ukrajincům prchajícím před válkou, neznamená to, že jsme se zbavili vztahů s Ruskem, protože by to bylo v rozporu s našimi národními zájmy,“ zdůraznil Orbán. 

Pro Budapešť hrozí ve vzduchu zcela nová hrozba – může přijít o předsednictví v Radě Evropské unie. Maďarsko jí má předsedat od července do prosince 2024, kdy bude v EU jen krátce po volbách do Evropského parlamentu. Europoslanci pochybují o schopnostech Budapešti se své role chopit a vyzývají vlády členských zemí k tomu, aby našly adekvátní řešení problému, uvedly EuroZprávy.cz minulý týden. 

Dalším z paradoxů maďarského chování je to, že Rusové evidentně nejsou schopni se o jadernou elektrárnu dostatečně dobře postarat. Okupanti vyvíjejí nátlak na personál jaderné elektrárny v Záporoží, uchylují se k zastrašování, provádějí domovní prohlídky zaměstnanců a zakazují kontakt s osobami na území kontrolovaném ukrajinskou vládou. Pracovníci nesmí opustit okupované území. 

Rusové navíc do elektrárny poslali personál, který při nástupu ani neměl odpovídající kvalifikaci. Dále ukradli nebo demontovali základní prvky jaderných elektráren a vyřadili z provozu některé počítačové vybavení. Zablokovali přenos informací z automatizovaného systému monitorování jaderné elektrárny, což ohrožuje její bezpečnost. 

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.
Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko Rosatom jaderná elektrárna Paks (Maďarsko) jaderné elektrárny Péter Szijjártó Rusko Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy