Rozruch v Rusku: Putin vymění poradce pro lidská práva? Hledá poslušnějšího

Rozruch v ruských médiích vyvolala zatím oficiálně nepotvrzená zpráva, že šéfa prezidentské rady pro lidská práva Michaila Fedotova, který v uplynulých letech dokázal často vystupovat jako tvrdý kritik poměrů, má nahradit k režimu loajální televizní novinář Valerij Fadějev. Ten je také členem vedení vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimir Putin
doporučujeme

"Výměna se může stát koncem rady," varoval deník Vedomosti, podle kteterého příslušný prezidentský výnos může být zveřejněn už v nejbližší době. Fedotov, Fadějev i mluvčí Kremlu se odmítli vyjádřit.

"Je to další krok ke zničení občanské společnosti," usoudil známý ochránce lidských práv Lev Ponomarjov. Ocenil, že za Fedotovova vedení dokázala rada pravidelně předkládat prezidentovi Vladimiru Putinovi "absolutně objektivní zprávy o situaci v zemi".

Členové rady podle BBC napsali Putinovi dopis, aby někdejšího ministra tisku Fedotova ponechal ve funkci, ve které je od roku 2010, a sbírají pod dopis podpisy.

Formálně má Fedotov odejít kvůli tomu, že minulý měsíc oslavil sedmdesátiny. Ale mnozí upozorňují i na možné skryté důvody k výměně šéfa rady, který je z titulu své funkce i prezidentovým poradcem pro lidská práva.

Výměna by také mohla přinést i obměnu celé padesátičlenné rady, v níž dosud převládají ochránci lidských práv. A ti kritizovali tvrdé potlačení letních protestů proti vyloučení opozice z moskevských voleb. Expertům se nyní zdá, že režim hledá poslušnější rádce.

"Dokud byla opozice slabá a nemohla počítat s úspěchem ve volbách, tak i kritická část rady byla neškodná," míní politolog Alexej Makarkin. "Teď se politický boj v mnoha oblastech zostřil, a tak státní orgán hlásající opoziční myšlenky vypadá méně snesitelně než dříve. Teď platí princip 'pokud pracuješ pro režim, nesmíš ho kritizovat'. Proto se objevuje Fadějev, od kterého se dá čekat důraz na sociální a ekonomická práva a na podporu práv Rusů v zahraničí," řekl politolog listu Vedomosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml se bojí "barevné revoluce"? Chystá se utahování šroubů, varuje…

16.11.2019 00:01 NÁZOR – Bolivijci se zbavili prezidenta, který zůstával v úřadě déle, než bylo záhodno, konstatuje…

Člověk v tísni pod palbou. Ruský poslanec řekl, co vadí

15.11.2019 21:54 Aktualizováno Českou humanitární organizaci Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na…

Na Ukrajině byl zatčen jeden z velitelů IS

15.11.2019 19:26 Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že u Kyjeva zadržela jednoho z vysoce postavených…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama