Ruská armáda v noci na dnešek podnikla raketové útoky na jižní ukrajinské pobřeží i na Charkov na východě země, uvedla s odvoláním na ukrajinské představitele ruská redakce BBC. V Oděské oblasti rakety zasáhly rodinné domy a v Mykolajivské oblasti infrastrukturu v přístavech i samotné regionální centrum Mykolajiv. Oběti na životech zatím hlášeny nebyly. Rusko informovalo o jedné oběti při útoku na celnici na ukrajinsko-ruské hranici provedeném z bezpilotního letounu.
"Jih Ukrajiny čelil rozsáhlému raketovému úderu, do něhož se zapojilo i letectvo... Z moře bylo vypáleno několik raket," sdělilo jižní velitelství ukrajinských sil k ostřelování Oděské oblasti. Rakety podle velitelství zasáhly domy ve vsích na pobřeží, kde vznikaly i požáry. Video zničených domů v obci Zatoka dnes zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zároveň zdůraznil, že ve vesnici nebyly žádné vojenské základny a ani se tam nenacházeli vojáci.
Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že v Mykolajivu zasáhla munice a její úlomky "objekt kritické infrastruktury" a dopravní podnik. I v Mykolajivu a v okolí se podle Kima dnešní útoky podle prvních informací obešly bez obětí.
Nálet podnikla ruská letadla, která nad Černým mořem odpálila 13 střel, uvedl mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat. V první vlně tři letouny Su-30 či Su-35 odpálily pět střel Ch-59 na Oděskou oblast. Pak se přidala desítka dálkových bombardéru Tu 22 М3, které vypustily osm střel Ch-22, původně určených k ničení svazů letadlových lodí. Opět mířily převážně na Oděskou oblast, na most u letoviska Zatoki.
Ruské střely v Oděské oblasti zničily pět obytných a 60 rekreačních domů, více než 15 rekreačních zařízení a 80 obchodních stánků, uvedla podle agentury Unian oblastní prokuratura. Šestačtyřicetiletý muž utrpěl zranění nohou a tváře. "V daném místě nejsou vůbec žádné vojenské objekty," zdůraznila prokuratura.
K ostřelování Mykolajivské oblasti Rusové kromě střel Ch-22 použili i protiletecké rakety S-300, které původně nebyly určeny k palbě na pozemní cíle a které opatřili nejsilnějšími hlavicemi, uvedlo jižní velitelství ukrajinských sil podle agentury Interfax-Ukrajina.
Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax oznámilo, že v Mykolajivské oblasti za posledních 24 hodin zničilo osm skladů s municí a dělostřeleckými zbraněmi. Tvrzení obou válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v podmínkách pokračující války nezávisle ověřit.
O ostřelování informoval také šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Rusové podle něj zaútočili na civilní infrastrukturu v obytné oblasti na jihovýchodě Charkova. Útok podle Syněhubova způsobil požár střechy místního autosalonu, ale nikoho nezranil. Ostřelování čelila i Černihivská oblast, oznámil tamní gubernátor Vjačeslav Čaus.
Ruské jednotky z raketometů Uragan a děl také ostřelovaly Dněpropetrovskou oblast. Důsledkem byl požár na dvou hektarech suché trávy a poškození elektrického vedení, uvedl server RBK-Ukrajina s odvoláním na oblastní úřady. Ostřelování se tentokrát obešlo bez obětí a bez zraněných.
Ukrajinské síly pak podle ruské strany ostřelovaly Doněck, který leží na území ovládaném proruskými separatisty. V důsledku tohoto útoku podle ruské agentury TASS propukl v Doněcku požár ve skladu ropy. Plameny byly podle zpravodaje agentury vidět v několika čtvrtích města. Na místě zasahovali hasiči.
Gubernátor ruské Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz také na sociální síti telegram informoval o útoku bezpilotního letounu na celní kontrolní stanoviště na ukrajinsko-ruské hranici. Podle Bogomaze byla z dronu svržena výbušnina;při tomto útoku utrpěli zranění čtyři lidé a jeden z nich posléze zemřel.
Související
Kyjev podle Trumpa brzdí ukončení války. Zelenskyj mu předložil důkaz, že se plete
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
před 1 hodinou
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
před 2 hodinami
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
včera
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
včera
Pokus o vraždu bezdomovce v Praze. Policie podezřívá nezletilého mladíka
včera
Fiala překonal i Klause. V ODS končí jedna dlouhá éra, strana si zvolí nový směr
včera
Úpadek bývalého prince Andrewa pokračuje. Čeká ho stěhování pryč z luxusu
včera
Řidič věřil navigaci, kamion zavedla až skoro na Pražský hrad
včera
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
včera
„To nejhloupější, co jsem kdy slyšel.“ Odpor proti Trumpovi kvůli Grónsku roste, Kongres hrozí impeachmentem
včera
Stříleli po všem, co se hýbe. Lidé před mýma očima padali v kaluži krve, popisuje svědek protestů v Íránu
včera
Trump selhal. Na lidech mu nezáleží, myslí si většina Američanů
včera
Praktický průvodce měsíčními platbami za plyn a elektřinu
včera
Kyjev podle Trumpa brzdí ukončení války. Zelenskyj mu předložil důkaz, že se plete
včera
Zelenskyj udělil Pavlovi vyznamenání nejvyššího stupně
včera
Bílý dům: Evropské jednotky v Grónsku Trumpův názor nijak nezmění
včera
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
včera
USA přesouvají na Blízký východ letadlovou loď. Netanjahu přesvědčil Trumpa, aby neútočil na Írán
včera
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
včera
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
Český občan Jan Darmovzal je po více než roce na svobodě. Dobrou zprávu v pátek dopoledne potvrdili premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Petr Macinka. Darmovzal byl propuštěn z venezuelské vazby v brzkých ranních hodinách našeho času a v současné době se již nachází v Caracasu, odkud stihl telefonicky kontaktovat své nejbližší.
Zdroj: Libor Novák