Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během cvičení, uvedla dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Dříve se tyto informace objevily na sociálních sítích. Letectvo nyní zjišťuje, jak mohl být vlastní stroj sestřelen.
Stíhačky Su-30 a Su-35, patřící k nejmodernějším v ruském letectvu, byly na cvičném letu, během kterého simulovaly vzdušný souboj. Piloti Su-35 zachytili cíl, ale místo spouště fotokulometu, který by zvěčnil zachycení druhého stroje zaměřovačem, odpálili skutečné výstřely. Piloti zasaženého stroje se stačili katapultovat a vyvázli bez zranění, napsal server Newsru.com.
Vojenské letectvo nyní vyšetřuje, jak mohla nastat střelba a proč zbraň byla nabita. Vojáci nevylučují, že chybu mohli udělat technici, kteří zbraň před letem neodpojili, nebo vyšel náhodný výstřel.
Nejmenovaný zdroj TASS potvrdil, že stíhačku skutečně zasáhl výstřel z druhého letounu během cvičení a zřítila se do lesa u vsi Dornikovo u Tveru, který leží asi 170 kilometrů od Moskvy. Při pádu stroje nebyl nikdo zabit, ani nebyly na zemi způsobeny další škody. Stav pilotů je považován za uspokojivý.
První sériově vyrobený letoun Su-30 vzlétl v dubnu 1992. Od té doby se zřítilo nejméně 18 letounů tohoto typu a při katastrofách přišlo o život 12 lidí, dodal Newsru.com.
Související
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
Ruská armáda , Rusko , Su-30
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák