Ruské jednotky na Ukrajině naráží na silný odpor a nepostupují tak rychle, jak plánovaly. Trápí je logistické problémy a část vojáků byla vyřazena z boje nebo zajata. Ve svém nejnovějším hodnocení situace na bojišti to v sobotu pozdě večer uvedlo britské ministerstvo obrany.
Představitelé USA či Británie už v pátek přicházeli s tvrzením, že se ofenzíva Rusům nedařila tak, jak očekávali. Ruské jednotky podle nich postupovaly po třech hlavních osách směřujících na Kyjev, Charkov a Cherson, ovšem zatím se jim zřejmě nepodařilo dostat pod kontrolu žádné větší město. Západní činitelé nicméně v pátek uváděli i to, že Moskva měla v boji jen třetinu nebo polovinu z jednotek, které v předchozích týdnech nashromáždila podél ukrajinských hranic.
Britské ministerstvo obrany v poslední "aktualizaci zpravodajských poznatků" nespecifikovalo, jaké logistické problémy podle něj Rusové zažívají, ani počet mrtvých či zajatých vojáků. Ruská strana takovéto informace neposkytuje, zatímco ukrajinské ministerstvo obrany v pátek hovořilo o skoro 3000 mrtvých a zraněných ruských vojácích. Vícero analytiků ale uvádělo, že se údaj zdá být příliš vysoký.
Britské prohlášení zmiňuje také zprávy o snahách Moskvy blokovat přístup k některým sociálním sítím. Jedná se o "pravděpodobný pokus skrýt detaily ohledně situace na Ukrajině před vlastním lidem". Ruské úřady mimo jiné oznámily omezení přístupu na facebook, jehož provozovatelé odmítli "nezávislý fact-checking" obsahu od ruských státních médií.
"Kreml před svým vlastním lidem skrývá realitu ruského útoku na Ukrajinu a činí i kroky proti zpravodajským médiím, která jej nazývají válkou," komentuje v sobotním článku deník The New York Times.
Související
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
Aktuálně se děje
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
včera
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
včera
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
včera
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
18. srpna 2026 22:03
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
18. srpna 2026 21:06
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
18. srpna 2026 20:18
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě