Ruské jednotky podnikly dva raketové a 25 vzdušných útoků na ukrajinské území

Ruské invazní síly během dne podnikly dva raketové a 25 vzdušných útoků na ukrajinské území, uvedl dnes ve své večerní operační svodce ukrajinský generální štáb.

Rusové podle něj provedli údery na ukrajinskou infrastrukturu a obydlí civilistů, přičemž zasáhli objekty v Mykolajivu, Záporoží a Novotavryčeském, které se nachází v Záporožské oblasti. V přibližně 30 případech rovněž pálili ze salvových raketometů, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.

"Nepřítel se snaží udržet dočasně dobytá území, zlepšit taktické postavení, soustředí své úsilí na omezení akcí (ukrajinských) obranných sil v určitých oblastech. Současně vede útočné operace u Bachmutu a Avdijivky," píše ukrajinský štáb. Ukrajinští obránci podle něj odrazili ruské útoky v okolí sedmi obcí v Doněcké oblasti.

Ruské ministerstvo obrany dnes ve svém pravidelném hlášení podle tiskových agentur uvedlo, že jeho ozbrojené síly pokračovaly v uplynulém dni v útocích na ukrajinskou energetickou a vojenskou infrastrukturu. "U obce Smila v Čerkasské oblasti v centrální Ukrajině byl zničen sklad s více než 100.000 tunami paliva pro ukrajinské letectvo," uvedl mimo jiné ruský resort obrany. Podle agentury Reuters rovněž hlásil odražení ukrajinských protiútoků na jihu a východě Ukrajiny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu informovala o explozi v okupovaném Chersonu, při níž zahynul jeden člověk. Podle některých zpráv se výbušné zařízení nacházelo v zaparkovaném autě, podle jiných bylo umístěno u sloupu, píše stanice. Podle některých zdrojů zemřel člověk, který procházel kolem a na místě se ocitl pravděpodobně náhodou. Ruské telegramové kanály tvrdí, že explozi má na svědomí ukrajinská armáda a cílem bylo zastrašit místní obyvatele, nejsou však důkazy, že by tomu tak bylo, podotkla BBC.

Média mezitím rovněž informovala, že v Kyjevě dnes zavedli plánované odstávky v dodávkách elektřiny, které mají pomoci stabilizovat energetickou síť, již poškodily ruské údery. Okupované město Enerhodar je kvůli nedostatku energie a vody na pokraji humanitární katastrofy, uvedl jeho ukrajinský starosta Dmytro Orlov podle listu The Guardian. Může za to podle něj nepřátelské ostřelování. Plyn není ve většině částí města k dispozici už téměř šest měsíců a centrální systém vytápění nefunguje od jara, uvedl Orlov. Hrozí podle něj, že město nebude moci zahájit topnou sezonu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy