Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily celkem 218 zajatců

Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily celkem 218 zajatců. Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že se na Ukrajinu vrátilo více než 100 žen a šlo o první případ od začátku konfliktu, kdy se z ruského zajetí vrátily výlučně ukrajinské ženy.

"Dnes se podařila další rozsáhlá výměna vězňů. Zvláště emotivní a výjimečné je to, že jsme z (ruského) zajetí osvobodili 108 žen. Jednalo se o první výměnu žen; v zajetí byly matky a dcery, které jejich příbuzní velmi očekávali," uvedl Jermak, kterého citovala tisková agentura Unian.

Obě strany měly původně předat 110 osob. Ruská strana ale nakonec předala jen 108 žen. Podle vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina dvě ženy řekly, že chtějí zůstat v Rusku.

Do Ruska zamířilo 110 ruských námořníků či členů ozbrojených sil samozvaných "lidových republik" na východě Ukrajiny.

"Mezi propuštěnými byly i ženy a dívky nezákonně vězněné v Doněcké a Luhanské oblasti, které byly zajaty ještě před invazí. Od roku 2019 byli v těchto pseudorepublikách vězněni lidé za 'příliš proukrajinský postoj', za který byl považován například i převoz humanitární pomoci pro sirotky, anebo za vykonstruovanou 'špionáž' a 'terorismus'," dodal Jermak.

Podle jeho slov šlo o "nervózní výměnu" zajatců. "Příliš mnoho detailů a okamžiků mohlo celý proces výměny ovlivnit a změnit jeho průběh. Výměna vždy přináší řadu rizik, s nimiž je třeba počítat již od okamžiku přípravy a v jejím samotném průběhu. Není prostor pro chyby," uvedl.

Nyní se všechny propuštěné osoby podrobí lékařskému vyšetření a rehabilitaci, uvedl Jermak a zopakoval slib prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina nikoho neopustí a postará se, aby se všichni vrátili domů.

Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové se od začátku října uskutečnilo 24 výměn; z ruského zajetí se vrátilo 808 lidí.

Rusko a Ukrajina si naposledy oficiálně vyměnily zajatce minulý týden, kdy bylo propuštěno na svobodu 20 Ukrajinců za 20 Rusů. V až dosud největší výměně z druhé poloviny září se do Ruska vrátilo z ukrajinského zajetí 55 Rusů a promoskevských Ukrajinců včetně opozičního politika Viktora Medvedčuka, který je pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Ukrajině se tehdy ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli i někdejší obránci Mariupolu.

U příležitostí výměny zajatců se odehrálo i první setkání ombudsmanů obou zemí od začátku války, uvedl server RBK Ukrajina. Dmytro Lubinec po jednání s Taťjanou Moskalkovou uvedl, že s ruskou kolegyní jednal o nezbytnosti oživit výměny válečných zajatců a osvobození civilních rukojmích, jakož i o nezbytnosti vyslat misi se zástupci Ruska, Ukrajiny a případně i třetí země do vězení v Olenivce, která se nachází na území ovládaném proruskými separatisty. V Olenivce jsou zadržováni ukrajinští váleční zajatci. Za nezbytné považují ombudsmani podle Lubince také vypracování možnosti pro návštěvu dalších míst s válečnými zajatci jak na území kontrolovaném Ruskem, tak Ukrajinou. Zajatcům by také mělo být umožněno zatelefonovat svým rodinám. Ombudsmani jednali rovněž o pátrání po pohřešovaných, o sjednocování rodin a vydávání dokladů běžencům.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy