Rusko hlásí 26 190 nových případů covidu a 559 úmrtí, značné potíže jsou v Karélii

Rusko dnes oznámilo 26.190 nových případů nákazy koronavirem a 559 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 26.097 nových případů a 562 úmrtí, oznámila agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 2,5 milionu lidí, z nichž 44.718 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, na desáté příčce.

Po prudkém růstu počtu infikovaných na konci minulého týdne na počátku tohoto týdne počet nových případů klesá, poznamenala agentura Interfax. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 5.145 nově potvrzených případů.

Úřady za nejkomplikovanější podle listu Kommersant označují situaci v Karélii, sibiřské republice Komi a v Archangelské oblasti, celkově ale přírůstky nových případů se začínají stabilizovat.

Od čtvrtka mají začít dodávky vakcíny proti koronaviru do všech ruských regionů. Deník dodal, že při očkování úřady doporučují vystříhat se po dobu osmi týdnů alkoholu, zatímco podle ústavu, který vakcínu vyvinul, postačí nekonzumovat alkohol tři dny po každé ze dvou injekcí při očkování.

V Moskvě začalo "masivní očkování" minulou sobotu, oficiálně zatím jen lékařů, učitelů, sociálních pracovníků a zástupců dalších povolání, uvedených na webu radnice. Ale poptávka zatím není příliš vysoká, a tak se dostane i na další zájemce, poznamenala ruská redakce BBC. Její zpravodajka se nechala očkovat v úterý: několik hodin před návštěvou moskevské polikliniky, kde se objednala, jí zavolali, aby se ujistili, že určitě přijde. Dozvěděla se, že jedno balení vakcíny je pro pět lidí, které musí naočkovat do dvou hodin od otevření, aby preparát nepřišel nazmar.

V Krasnogorsku u Moskvy, kde se očkoval jiný zpravodaj BBC, chyběl pátý zájemce o očkování, a tak lékaři hledali někoho svolného přímo na klinice. Během vyplňování dotazníků potvrdili, že pokud nikdo z přednostních "rizikových skupin" nečeká, vyhoví každému zájemci o očkování. Tomu předchází konzultace, kdy lékař informuje o možných vedlejších účincích a radí, jak si počínat po očkování, čeho se vyvarovat. Zájemce podepíše souhlas a vyplní v dotazníku, že netrpí chronickými nemocemi.

"Bojím se, abych neonemocněl a nenakazil příbuzné, kteří mohou zemřít. Matka přijede na návštěvu příští měsíc a pak se vrátí do Irkutska, kde žije v bytě s příbuznou, které je 98 let," vysvětlil Vladislav důvod očkování. Podobně je na tom padesátnice Olga, která poslední dobou žije v ustavičném strachu, aby neonemocněla a nenakazila vnoučata. "Mám strach, ale strach z nemoci je silnější," řekla před očkováním.

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko očkování Moskva Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy