Rusko dnes ohlásilo 8595 nových případů nákazy koronavirem a 171 úmrtí s covidem-19 za uplynulých 24 hodin. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na krizový štáb. O den dříve to bylo 8985 nových případů a 112 úmrtí. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 485.253 lidí, z nichž 6142 zemřelo a 242.397 se vyléčilo.
Rusko je z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí světa, po USA a Brazílii. Ve světě se koronavirem nakazilo více než sedm milionů lidí, z toho více než 400.000 zemřelo.
Z 85 ruských regionů nadále zůstává nejhorší situace v Moskvě, odkud je podle agentury Interfax hlášeno 1572 nových případů a 59 úmrtí. V metropoli nicméně od dnešního dne skončil režim, podle kterého obyvatelé museli zůstávat doma s výjimkou nejnutnějších pochůzek.
"Obyvatelé města, včetně Moskvanů starších 65 let a lidí a trpících chronickými nemocemi, smějí bez omezení vycházet na ulici, jezdit za svými záležitostmi a navštěvovat veřejná místa," uvedl starosta Sergej Sobjanin. Také se otvírají kadeřnictví, veterinární kliniky či zprostředkovatelny práce. Divadla a cirkusy se budou moci vrátit ke zkouškám. Lidé také budou smět navštěvovat hřbitovy.
List Vedomosti upozornil, že toto zmírnění restrikcí se nevztahuje na demonstrace a opoziční protesty. Starosta Sobjanin ve svém nařízení povolil jen "oficiální akce" pořádané úřady.
V metropoli se má 24. června konat vojenská přehlídka, jejíž odložení z 9. května si vynutila pandemie, a 1. července má následovat celostátní referendum o ústavních změnách, které mohou prezidentu Vladimiru Putinovi umožnit, aby se po skončení nynějšího mandátu v roce 2024 nechal zvolit na další dvě šestiletá období, tedy v Kremlu by mohl setrvat do května 2036.
Související
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
Rusko , Moskva , Sergej Sobjanin (moskevský starosta) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 1 hodinou
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 2 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 2 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 3 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 4 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel.
Zdroj: Jan Hrabě