Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.
Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.
"V souladu s programem státních zkoušek Cirkonu na začátku ledna fregata Admirál Gorškov uskutečnila zkušební start této rakety z Barentsova moře na pozemní cíl na jednom ve vojenských prostorů na severním Uralu," uvedl jeden z vojáků. Druhý zdroj tuto informaci potvrdil s tím, že dolet rakety přesáhl 500 kilometrů.
Další testy mají následovat, včetně odpálení Cirkonu z jaderných ponorek.
Rakety Cirkon se podle Putina mají stát součástí výzbroje ruských plavidel, které disponují střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Ty ruské námořnictvo již otestovalo v bojích v Sýrii.
Agentura Reuters připomněla loňský výrok televizního moderátora Sergeje Kiseljova, že rakety Cirkon by mohly zasáhnout cíle ve Spojených státech během necelých pěti minut po odpálení z ponorek.
Připomněl, že Spojené státy loni v létě odstoupily od dohody o zničení raket středního a krátkého doletu (INF), čímž vzrostlo napětí mezi dvěma někdejšími protivníky z dob studené války, ale obě velmoci tak získaly příležitost rozšířit své jaderné arzenály s rostoucí beztrestností.
Úspěšný test zvýšil ruské vojenské schopnosti, poznamenal Reuters a dodal, že Putin minulý měsíc z paluby lodi u anektovaného Krymu osobně dohlížel na zkoušku jiné hypersonické střely, Kinžal, kterou vypustily stíhačky MiG-31. Kinžal podle Putina dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku a doletu 2000 kilometrů.
Související
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
Ruská armáda , raketa , raketa Zirkon , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
Američanka Shaina Montiel, která v současnosti pracuje jako učitelka speciálního vzdělávání v předměstí Los Angeles, promluvila o své zkušenosti s hantavirusem. Tímto onemocněním se nakazila v roce 1993, když jí bylo pouhých pět let a navštěvovala mateřskou školu. Tehdy se jednalo o extrémně vzácnou nemoc a lékařům trvalo dlouho, než dokázali určit správnou diagnózu.
Zdroj: Libor Novák