Rusko stahuje menší část jednotek od Kyjeva, potvrdil Pentagon. Podle Ukrajiny je nasadí jinde

Mluvčí Pentagonu John Kirby dnes potvrdil, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná v blízké době chystá velkou ofenzivu. Prezident USA Joe Biden krátce předtím řekl, že se ještě se uvidí, zda Rusko skutečně některá svoje vojska stáhne, jak řeklo po dnešních rozhovorech s ukrajinskými zástupci. Šéf americké diplomacie Antony Blinken prohlásil, že ruská prohlášení ohledně stažení vojsk by mohla být pokusem Moskvy "klamat lidi a odvést pozornost".

Ruská armáda, ilustrační foto

"Došlo za poslední den k nějakému přesunu některých ruských jednotek pryč od Kyjeva? Domníváme se, že ano. Malého počtu," řekl Kirby. "Domníváme se však, že se jedná o přemístění, ne skutečné stažení, a že bychom měli být připraveni na to, že budeme sledovat velkou ofenzivu v jiných částech Ukrajiny. Neznamená to, že hrozba pro Kyjev polevila," dodal.

"Uvidíme," řekl krátce předtím o ruském prohlášení ohledně stahování vojsk Biden. "Nic bych v tom nehledal, dokud neuvidíme, jak se zachovají. Uvidíme, zda skutečně splní to, co naznačují," dodal s tím, že USA situaci nadále pozorně sledují.

"Je tu to, co Rusko říká, a je tu to, co Rusko dělá, a my se soustředíme na to druhé," řekl dnes Blinken při návštěvě Maroka. "A Rusko dělá to, že pokračuje v týrání Ukrajiny," dodal. Spojené státy podle něj dosud nezaznamenaly žádné náznaky toho, že by diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou postupovaly "konstruktivním způsobem".

Ruská armáda stahuje některé jednotky z Kyjevské a Černihivské oblasti, potvrdil i generální štáb ukrajinské armády. Štáb kromě toho zaznamenal přeskupování vojsk s cílem soustředit největší sílu ve směru na města Doněck a Slobožanske na východní Ukrajině a částečné stahování vojáků na běloruské území.

Informace ukrajinské armády se shodují s dnešními výroky ruských představitelů. Ruské ministerstvo obrany dnes podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části Ukrajiny, což zopakoval po jednání ruské a ukrajinské delegace v Turecku náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes během porady s ruskou generalitou řekl, že Rusko se nyní bude moci soustředit na "osvobození" Donbasu na východní Ukrajině.

Invazní armáda ale nadále obléhá mimo jiné město Černihiv a útočí v něm na vojenské objekty i civilní cíle, uvedl ukrajinský generální štáb. Starosta Černihivu BBC řekl, že dnešní vyjádření Moskvy ohledně snížení útoků v Černihivské oblasti vítá, ale "jen čas ukáže", zda Rusové své slovo dodrží.

Stejně jako i v minulých hlášeních i dnes ukrajinský generální štáb zopakoval, že nepřátelská armáda na Ukrajině je oslabena a její značná část nemá přístup k logistické podpoře. Podotkl, že ruské síly se snaží na Ukrajinu dopravit bojovou a speciální techniku ze skladů u města Bogučar ve Voroněžské oblasti na ruském území. Přes 40 procent této techniky je ale podle tvrzení Kyjeva v nefunkčním stavu.

Rusko a Ukrajina dnes oznámily průlom v jednáních o možném řešení konfliktu. Moskva po rozhovorech řekla, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Ukrajinská strana navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Boje včetně ostřelování ukrajinských měst ruskými silami nicméně na Ukrajině pokračují.

"Pokud se (ruští představitelé) nějak domnívají, že může uspět pokus podmanit si jen východní nebo jižní část Ukrajiny, tak se zase jednou hluboce mýlí," pokračoval Blinken.

Podobně jako vedení USA se v rozhovoru s agenturou Reuters vyjádřil i nejmenovaný západní činitel, podle nějž Rusko nebere rozhovory s Ukrajinou vážně a používá je ke hře o čas. Přímá jednání jsou podle zdroje nicméně v současné chvíli nadále nejlepší cestou vpřed. "Doufáme, že se to v určité fázi začne brát vážně a povede to ke klidu zbraní. Ale jsme skeptičtí ohledně toho, zda se to bere vážně již teď. Nicméně chceme být svědky toho, že vyjednávání nakonec přinesou klid zbraní," řekl.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

Srbsko může dál počítat s ruským plynem, dohodlo se s Putinem

29.05.2022 14:04 Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se…

Ve Švédsku sílí obavy z toho, co tamní vláda obětuje za vstup do NATO

29.05.2022 12:06 Někteří švédští novináři a ochránci lidských práv mají obavy, aby vláda této skandinávské země…

Ukrajinci se touží vrátit domů, místo toho se učí hledat miny

29.05.2022 11:03 Ukrajinští vojáci zneškodnili od začátku ruské války 80.000 min a výbušnin, ale vyčistit od nich…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinci jsou v těžké situaci u Lysyčansku a…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

94. den války: Rusko pokračuje v ofenzivě na Donbasu, Zelenskyj ho chce…

28.05.2022 22:46 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

U Kyjeva čistí od munice oblíbené jezero

28.05.2022 21:44 Aktualizováno Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Putin je připraven jednat s Kyjevem o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Exprezidenta Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

Ukrajinci na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Rusko oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon

28.05.2022 11:24 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon (Zirkon).…

Související:

Právě se děje

reklama