Rusko svým vojákům u hranic s Ukrajinou začalo posílat i zásoby krve

Rusko svým silám v blízkosti hranic s Ukrajinou začalo v rámci dodávek lékařských potřeb posílat i krev, která by mohla být podána zraněným vojákům, píše agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované americké činitele. Jde podle nich o další ukazatel ruské bojové připravenosti.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Současní a bývalí američtí činitelé uvedli, že drobnosti, jako jsou právě zásoby krve, jsou zásadním předpokladem k vyhodnocení toho, zda je Rusko připraveno podniknout invazi na Ukrajinu, pokud by se prezident Vladimir Putin pro takový krok rozhodl. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok.

O zásobách krve američtí činitelé Reuters informovali pod podmínkou anonymity. Informace podle agentury dodává další kontext rostoucímu počtu amerických varování, že se Rusko připravuje na novou invazi na Ukrajinu a že za tímto účelem hromadí v blízkosti ukrajinských hranic na 100.000 vojáků.

Americký prezident Joe Biden předpověděl, že ruský útok na Ukrajinu je pravděpodobný, zatímco ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že by Rusko mohlo zaútočit na Ukrajinu ve "velmi krátké době".

Pentagon připustil, že hromadění ruských sil v blízkosti Ukrajiny je provázeno "lékařskou podporou". Informace, že Moskva na místo zasílá i krev, je však detail, který je podle odborníků zásadní k vyhodnocení ruské bojeschopnosti.

"Negarantuje to, že dojde k dalšímu útoku, ale další útok byste neprovedli, pokud byste to (zásoby krve) neměli k dispozici," uvedl Ben Hodges, americký generálporučík ve výslužbě, který nyní pracuje pro Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA).

Ruské ministerstvo obrany na žádost Reuters o komentář dosud nereagovalo.

Bílý dům údajné dodávky krve nekomentoval, poukázal však na opakovaná americká varování ohledně připravenosti ruské armády. Pentagon odmítl komentovat informace zpravodajských služeb.

Tři američtí činitelé, kteří Reuters o zásobách krve řekli, odmítli sdělit, kdy přesně Spojené státy zaznamenaly přesun těchto dodávek k vojákům v blízkosti Ukrajiny.

Rusko mezitím naléhavě požaduje přepracování bezpečnostní architektury v Evropě po skončení studené války. Ruské požadavky bezpečnostních záruk, předložené v prosinci, zahrnují ukončení dalšího rozšiřování NATO, aby se Ukrajina nikdy nemohla připojit, a stažení sil a zbraní aliance z východoevropských zemí, které přistoupily do NATO po studené válce.

Putin dnes upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy.

Biden uvedl, že nepošle americké vojáky bojovat proti Rusům na Ukrajině, ale ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému ve čtvrtečním telefonátu sdělil, že Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni jednat rozhodně, pokud Rusko Ukrajinu napadne. Washington a jeho spojenci Rusko rovněž varovali, že by v případě napadení Ukrajiny čelilo tvrdým sankcím.

Podle amerického generála má Rusko u Ukrajiny pozemní, vzdušné i jiné síly

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a "zjevně" je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na dnešním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

"Ruská federace shromáždila v tuto chvíli více než 100.000 (příslušníků) pozemních sil, vzdušných sil, námořních sil, speciálních jednotek, kybernetických, elektronických jednotek, velení, techniků a dalších schopností podél hranic Ukrajiny," citovala šéfa sboru náčelníků štábů Milleyho televize CNN. Podle Reuters generál soustředění ruských sil označil za největší operaci tohoto druhu od éry studené války.

"Jakkoli se nedomníváme, že prezident Putin učinil konečné rozhodnutí použít tyto síly proti Ukrajině, zjevně je to teď v jeho možnostech," uvedl ministr Austin. Moskva má podle něj několik možností, kromě "uchvácení měst a významných území" jsou to také "nátlakové kroky a provokativní politické kroky", jako například uznání samostatnosti oblastí na východě Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté.

Moskva odmítá, že by připravovala útok na Ukrajinu, manévry v blízkosti jejích hranic prezentuje jako svou interní záležitost. Zároveň předložila Západu sadu požadavků spojených s působením NATO a hrozí odvetnými kroky, nebudou-li vyslyšeny. USA a jejich spojenci při tom dávají opakovaně najevo, že nehodlají zakázat Ukrajině vstup do NATO nebo omezit vojenskou přítomnost na východě Evropy, jak Moskva požaduje.

Podle Austina se nyní Spojené státy soustředí na ruské "dezinformace" spojené se situací na Ukrajině a jsou odholány pomoci Ukraině bránit se.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Ukrajinci tvrdí, že Putin byl terčem atentátu. Útok se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

23.05.2022 15:16 Představitel ruské mise při OSN v Ženevě odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. Vyplývá…

Putin přiznal, že Rusko má ekonomické potíže

23.05.2022 14:29 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních…

První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko

23.05.2022 14:03 První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické…

Zelenskyj promluvil o náletu na vesnici Desna, zemřelo 87 lidí

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Ruský voják dostal za zastřelení civilisty u soudu v Kyjevě doživotí

23.05.2022 13:28 Aktualizováno Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Hladomor ve světě nehrozí kvůli Rusku, ale kvůli sankcím, myslí si Kreml

23.05.2022 12:04 Zdrojem problémů, které hrozí vypuknutím hladu ve světě, není Rusko, ale ti, kdo proti němu zavedli…

Zelenskyj podepsal zákon o sankcích, umožňuje zabavovat majetky přívrženců…

23.05.2022 10:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nový zákon o sankcích, který umožňuje zabavovat…

OSN: Některé zprávy o opičích neštovicích posilují homofobní nebo…

23.05.2022 09:40 Některé mediální zprávy o opičích neštovicích posilují homofobní nebo rasistické stereotypy a…

ON-LINE 89. den války: Rusko soustředí síly u Severodoněcku a chystá útok…

23.05.2022 08:48 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Související:

Právě se děje

reklama