Rusko v noci opět zasypalo Ukrajinu raketami

Nejméně 19 mrtvých a 105 raněných si vyžádaly pondělní ruské útoky na ukrajinská města, hlásí ukrajinská média s odvoláním na záchranáře. V noci na dnešek či dnes ráno se opět staly terčem nových ruských útoků Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblasti, cílem palby raketometů a těžkých děl se stala Dněpropetrovská oblast. V Záporoží ruské rakety zabily jednoho člověka, píše agentura Ukrinform s odvoláním na oblastní správu.

"Podle předběžných údajů zahynulo 19 lidí a dalších 105 utrpělo zranění," uvedli dnes záchranáři k pondělním rozsáhlým ruským útokům. Bez elektřiny zůstává 301 obcí v pěti z 24 oblastí země. Předchozí bilance pondělních útoků čítala podle ministra vnitra 14 mrtvých a 97 raněných, uvedl list Ukrajinska pravda.

Záporoží dnes ruské síly ostřelovaly 12 raketami S-300, hlásí oblastní vojenská správa. Tyto rakety jsou určeny k protivzdušné obraně, ale Rusové je v poslední době čím dál častěji používají i proti pozemním cílům. "Nepřítel pokračuje v terorizování civilních obyvatel Záporoží. Raketový útok sestával z 12 raket S-300, které zasáhly veřejné objekty," uvedly úřady. Dvě rakety zasáhly prodejnu automobilů, kde jeden člověk přišel o život, vzniklý požár hasiči zlikvidovali. "Z nějakého důvodu se jedním z jejich cílů stal autosalón Škoda," komentoval útok na twitteru náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Zásah v Záporoží utrpěla i škola a ošetřovna.

Náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová dříve uvedla, že Rusko v noci na dnešek vypálilo na Záporoží nejméně patnáct raket, jejichž cílem bylo "vzdělávací zařízení, zdravotnické zařízení a obytné budovy".

Rusko v pondělí podniklo jedny z nejrozsáhlejších vzdušných úderů na Ukrajinu od začátku invaze letos v únoru. Podle prezidenta Vladimira Putina šlo o odpověď na ukrajinský "teroristický útok" na strategický Kerčský most spojující nelegálně anektovaný poloostrov Krym s Ruskem.

Moskva na konci září prohlásila okupovanou část Záporožské oblasti za ruskou, stejně jako i některá další ukrajinská území, která při invazi na Ukrajinu ovládla. Samo město Záporoží, které mělo před válkou přibližně 700.000 obyvatel, ale zůstává pod kontrolou Kyjeva. Ruskou anexi čtyř ukrajinských oblastí a Krymu Kyjev i Západ odmítají.

Rusko dnes zaútočilo za pomoci dvojice íránských dronů Šáhid-136 na Ladyžskou tepelnou elektrárnu ve Vinnycké oblasti, uvedl šéf tamní oblastní správy Serhij Borzov podle agentury Interfax-Ukrajina. Podrobnosti o způsobených škodách neuvedl, vyzval ale občany, aby respektovali varování před nálety.

Během noci na dnešek ruská vojska z raketometů Grad, Uragan a Tornado-C a z těžkých děl ostřelovala Dněpropetrovskou oblast, uvádí ruská redakce BBC s odvoláním na šéfa oblastní správy. Podle předběžných údajů si palba nevyžádala oběti a raněné. V Nikopolu ostřelování poškodilo obchod a benzinovou stanici, v dalších okresech byly poničeny obytné domy, rozvody plynu a elektřiny, ale třeba také tělocvična.

Ukrajinci hlásí sestřelení ruských střel nad Kyjevskou oblastí, poplach trvá

Ukrajinská protivzdušná obrana dnes sestřelila nad Kyjevskou oblastí dvě ruské střely, letecký poplach trvá, hlásí ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblasti Oleksije Kulebu. Rusové podle agentury Unian pokračují v "raketovém terorizování" ukrajinských měst, se kterým začali rozsáhlým pondělním útokem. Ten kromě velkých měst mířil i na ukrajinskou infrastrukturu a připravil stovky obcí o elektřinu.

"Ještě jednu raketu jsme sestřelili," uvedl na sociální síti Kuleba, který dříve informoval o sestřelení ruské střely v jednom z okresů Kyjevské oblasti. "Letecký poplach trvá, proto zůstaňte v krytech," vyzval obyvatele.

Výbuchy jsou od rána slyšet i v Chmelnycké a Oděské oblasti, kde rovněž zasahuje protivzdušná obrana, píše agentura Unian.

Připomněla, že v pondělí Rusové podnikli množství raketových útoků a leteckých náletů, podle ukrajinského velení se z 84 ruských střel podařilo 56 sestřelit. Útoky, které si podle ukrajinských záchranářů vyžádaly 19 mrtvých a 105 raněných, označil ruský prezident Vladimir Putin za odvetu za "teroristické útoky" proti Rusku, včetně sobotního poškození strategického Kerčského mostu na anektovaný Krym. Podle ukrajinské rozvědky ale Rusové připravovali rozsáhlý útok od začátku října. V reakci na útok Západ přislíbil Ukrajině další pomoc.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

včera

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

včera

včera

včera

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

včera

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy