Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny už 88 obcí, sdělil zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. V očekávání dalšího ukrajinského postupu v oblasti si Rusko pravděpodobně vytváří podmínky pro stažení vojsk a okupační správy ze západního břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).
Naposledy Ukrajina informovala 4. října o osvobození 50 obcí v Chersonské oblasti, podotkl server Meduza. Protiofenziva ukrajinské armády zřejmě nutí Rusy k přípravám na ústup, podotkl ISW. Několik telegramových účtů z Chersonu si podle něj ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, ukradená civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr do levobřežní obce Hola Prystaň.
Ukrajinská služba Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) týž den informovala, že ruské síly přesouvají přes řeku vojenskou techniku. Zveřejnila také satelitní snímky, které ukazují ruský trajekt plující přes Dněpr z Kozackého na západním břehu do Nové Kachovky na břehu východním. Stanice rovněž uvedla, že přívoz byl plně naložený, když zakotvil v Nové Kachovce, a zpět se vracel prázdný.
Tyto zprávy, byť neověřené, podle ISW celkově naznačují, že Rusko zřejmě cíleně stahuje velké množství vojáků a vybavení ze západního břehu Dněpru. Ruské velení se pravděpodobně alespoň částečně poučilo ze svých neúspěchů za nedávného panického ústupu z Charkovské oblasti, míní institut.
Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov dnes popřel čtvrteční tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusové zaminovali přehradu Kachovské vodní elektrárny a chystají na ni útok. Agentuře RIA Novosti Stremousov řekl, že "jde o nepravdivou informaci, Zelenskyj je lhář". Stremousov tvrdí, že naopak Ukrajinci se snaží zakrýt "vlastní zločinné plány". Ruská okupační správa Chersonské oblasti už dříve tvrdila, že útok na přehradu chystá Ukrajina.
Po Zelenském dnes Rusko z přípravy útoku na Kachovské přehradě obvinila také ukrajinská vojenská rozvědka. Rusové podle ní zaminovali přehradu už v dubnu a během tohoto týdne ke stavidlům a pilířům přehrady přidali další miny, napsala agentura Unian. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle serveru Ukrajinska pravda vyzval OSN, Evropskou unii a další organizace, aby do Kachovské vodní elektrárny urychleně vyslaly mezinárodní monitorovací misi.
Ruskem dosazení představitelé Chersonské oblasti v uplynulých dnech oznámili, že kvůli pokračující ukrajinské ofenzivě evakuují na levý břeh Dněpru civilní obyvatelstvo. Během týdne chtějí takto přesunout 50.000 až 60.000 lidí.
Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Podle agentury Reuters postoupily v uplynulých několika týdnech o 20 až 30 kilometrů.
V Chersonu při raketovém útoku zemřeli čtyři lidé, uvádí Rusové
Nejméně čtyři lidé přišli ve čtvrtek večer o život při ukrajinském raketovém útoku na Ruskem okupované město Cherson na jihu Ukrajiny. Podle agentury Interfax to oznámil zástupce ruských okupačních úřadů Kirill Stremousov. Ruská agentura RIA Novosti napsala, že útok mířil na přívoz převážející civilisty, podle ukrajinských médií se ale stal v době nočního zákazu vycházení a jeho terčem tedy byli nejspíše vojáci a ruská vojenská technika. Ruské síly pak podle ukrajinských představitelů ráno a dopoledne ostřelovaly Charkov na severovýchodě země, kde utrpělo zranění devět lidí. Terčem ruského vzdušného útoku se dnes stalo také Záporoží na jihu, kde byli zraněni tři lidé, uvedla ukrajinská oblastní správa.
U Chersonu jedna z raket HIMARS podle ruských médií zasáhla okolí Antonivského mostu vedoucího přes Dněpr a dopadla na přívoz. Most, na který už dříve útočily ukrajinské síly, je už měsíce mimo provoz a Rusové řeší dopravu přes Dněpr právě přívozy. Při nejnovějším útoku podle zástupkyně šéfa okupační správy Chersonské oblasti zemřeli také dva pracovníci televize Tavrija, uvedla agentura TASS. Televize začala vysílat v Chersonu po jeho okupaci, podotkl ruský servis BBC. Jedním z těchto dvou mediálních pracovníků je podle vyjádření zástupkyně šéfa Chersonské oblasti Oleg Klokov, který dříve pracoval například pro ruskou televizi RT (dříve Russia Today), spojovanou s dezinformacemi. Podle ruské správy utrpělo zranění třináct dalších lidí a shořelo 12 aut.
Ukrajinská i ruská nezávislá média ale upozornila, že se úder odehrál ve čtvrtek okolo 23:00 místního času (22:00 SELČ), tedy v době zákazu vycházení. "To znamená, že v té době nemohli být u přívozu civilisté. Přes řeku se v té době pravděpodobně přepravovala technika a živá síla ruských vojsk, které se aktivně přesouvají do levobřežní části Chersonské oblasti," napsal server Ukrajinska pravda.
Okupační úřady v této ukrajinské oblasti, kterou Moskva po narychlo zorganizovaném a světem neuznaném hlasování pokládá za část Ruska, tento týden uvedly, že kvůli zesilující ukrajinské protiofenzivě chtějí přesunout z pravého na levý břeh Dněpru 50.000 až 60.000 obyvatel. Evakuace má trvat týden a do čtvrtečního večera odešlo podle Stremousova asi 15.000 lidí. Podle ukrajinského generálního štábu okupační úřady nařídily evakuaci bank a připravily seznam zdravotníků a učitelů, kteří mají toto území také opustit.
Ukrajinský generální štáb také dnes ráno uvedl, že do Chersonské oblasti dorazilo 2000 čerstvě mobilizovaných ruských vojáků, kteří mají doplnit ztráty, jež ruské síly utrpěly v bojích v této části fronty.
Z Charkova, druhého největšího města Ukrajiny, hlásily ráno tamní úřady sérii výbuchů. Podle starosty Ihora Terechova rakety zasáhly a poničily objekty patřící jednomu podniku ve městě. Šéf charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov podle agentury Unian informoval o šesti zraněných během ranního ostřelování a o třech zraněných při ostřelování z dopoledne.
Rusové podnikli vzdušný útok také na Záporoží, sdělil šéf správy Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. "Nepřítel útočí na oblastní centrum. Zůstávejte v úkrytu!" napsal ráno na sociálních sítích. Ruské rakety v Záporoží zasáhly několikapatrový bytový dům, školu a také objekty infrastruktury, sdělil později Staruch.
Související
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Změnili jsme kurz, přesto vystřelili. Majitelé jachty, která se ocitla pod ruskou palbou, promluvili
Ruská armáda , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
včera
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
včera
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
včera
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
včera
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
23. června 2026 21:19
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
23. června 2026 20:08
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
Extrémní vlna veder, která v těchto dnech sužuje Evropu, přinesla tragickou bilanci ve Francii, kde od minulého čtvrtka utonulo v souvislosti s horky již 40 lidí. Ministryně pro sport a mládež Marina Ferrariová v této souvislosti varovala před riziky spojenými s koupáním na nehlídaných místech, kam lidé v touze po ochlazení často míří, aniž by domysleli nebezpečí. Francie v úterý zažila vůbec nejteplejší červnový den v historii měření s celostátním teplotním průměrem 29.8 stupně Celsia a více než polovina země se ocitla v nejvyšším stupni pohotovosti. Kritická situace panuje také v Německu, kde záchranáři hlásí několik utonulých poté, co zejména muži přecenili své síly ve vodě, přičemž tři těla byla vyplavena z řeky Rýn.
Zdroj: Libor Novák