Rusové se chystají na stažení armády a okupační správy z Chersonu, píše ISW

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny už 88 obcí, sdělil zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. V očekávání dalšího ukrajinského postupu v oblasti si Rusko pravděpodobně vytváří podmínky pro stažení vojsk a okupační správy ze západního břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Naposledy Ukrajina informovala 4. října o osvobození 50 obcí v Chersonské oblasti, podotkl server Meduza. Protiofenziva ukrajinské armády zřejmě nutí Rusy k přípravám na ústup, podotkl ISW. Několik telegramových účtů z Chersonu si podle něj ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, ukradená civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr do levobřežní obce Hola Prystaň.

Ukrajinská služba Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) týž den informovala, že ruské síly přesouvají přes řeku vojenskou techniku. Zveřejnila také satelitní snímky, které ukazují ruský trajekt plující přes Dněpr z Kozackého na západním břehu do Nové Kachovky na břehu východním. Stanice rovněž uvedla, že přívoz byl plně naložený, když zakotvil v Nové Kachovce, a zpět se vracel prázdný.

Tyto zprávy, byť neověřené, podle ISW celkově naznačují, že Rusko zřejmě cíleně stahuje velké množství vojáků a vybavení ze západního břehu Dněpru. Ruské velení se pravděpodobně alespoň částečně poučilo ze svých neúspěchů za nedávného panického ústupu z Charkovské oblasti, míní institut.

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov dnes popřel čtvrteční tvrzení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusové zaminovali přehradu Kachovské vodní elektrárny a chystají na ni útok. Agentuře RIA Novosti Stremousov řekl, že "jde o nepravdivou informaci, Zelenskyj je lhář". Stremousov tvrdí, že naopak Ukrajinci se snaží zakrýt "vlastní zločinné plány". Ruská okupační správa Chersonské oblasti už dříve tvrdila, že útok na přehradu chystá Ukrajina.

Po Zelenském dnes Rusko z přípravy útoku na Kachovské přehradě obvinila také ukrajinská vojenská rozvědka. Rusové podle ní zaminovali přehradu už v dubnu a během tohoto týdne ke stavidlům a pilířům přehrady přidali další miny, napsala agentura Unian. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle serveru Ukrajinska pravda vyzval OSN, Evropskou unii a další organizace, aby do Kachovské vodní elektrárny urychleně vyslaly mezinárodní monitorovací misi.

Ruskem dosazení představitelé Chersonské oblasti v uplynulých dnech oznámili, že kvůli pokračující ukrajinské ofenzivě evakuují na levý břeh Dněpru civilní obyvatelstvo. Během týdne chtějí takto přesunout 50.000 až 60.000 lidí.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Podle agentury Reuters postoupily v uplynulých několika týdnech o 20 až 30 kilometrů.

V Chersonu při raketovém útoku zemřeli čtyři lidé, uvádí Rusové

Nejméně čtyři lidé přišli ve čtvrtek večer o život při ukrajinském raketovém útoku na Ruskem okupované město Cherson na jihu Ukrajiny. Podle agentury Interfax to oznámil zástupce ruských okupačních úřadů Kirill Stremousov. Ruská agentura RIA Novosti napsala, že útok mířil na přívoz převážející civilisty, podle ukrajinských médií se ale stal v době nočního zákazu vycházení a jeho terčem tedy byli nejspíše vojáci a ruská vojenská technika. Ruské síly pak podle ukrajinských představitelů ráno a dopoledne ostřelovaly Charkov na severovýchodě země, kde utrpělo zranění devět lidí. Terčem ruského vzdušného útoku se dnes stalo také Záporoží na jihu, kde byli zraněni tři lidé, uvedla ukrajinská oblastní správa.

U Chersonu jedna z raket HIMARS podle ruských médií zasáhla okolí Antonivského mostu vedoucího přes Dněpr a dopadla na přívoz. Most, na který už dříve útočily ukrajinské síly, je už měsíce mimo provoz a Rusové řeší dopravu přes Dněpr právě přívozy. Při nejnovějším útoku podle zástupkyně šéfa okupační správy Chersonské oblasti zemřeli také dva pracovníci televize Tavrija, uvedla agentura TASS. Televize začala vysílat v Chersonu po jeho okupaci, podotkl ruský servis BBC. Jedním z těchto dvou mediálních pracovníků je podle vyjádření zástupkyně šéfa Chersonské oblasti Oleg Klokov, který dříve pracoval například pro ruskou televizi RT (dříve Russia Today), spojovanou s dezinformacemi. Podle ruské správy utrpělo zranění třináct dalších lidí a shořelo 12 aut.

Ukrajinská i ruská nezávislá média ale upozornila, že se úder odehrál ve čtvrtek okolo 23:00 místního času (22:00 SELČ), tedy v době zákazu vycházení. "To znamená, že v té době nemohli být u přívozu civilisté. Přes řeku se v té době pravděpodobně přepravovala technika a živá síla ruských vojsk, které se aktivně přesouvají do levobřežní části Chersonské oblasti," napsal server Ukrajinska pravda.

Okupační úřady v této ukrajinské oblasti, kterou Moskva po narychlo zorganizovaném a světem neuznaném hlasování pokládá za část Ruska, tento týden uvedly, že kvůli zesilující ukrajinské protiofenzivě chtějí přesunout z pravého na levý břeh Dněpru 50.000 až 60.000 obyvatel. Evakuace má trvat týden a do čtvrtečního večera odešlo podle Stremousova asi 15.000 lidí. Podle ukrajinského generálního štábu okupační úřady nařídily evakuaci bank a připravily seznam zdravotníků a učitelů, kteří mají toto území také opustit.

Ukrajinský generální štáb také dnes ráno uvedl, že do Chersonské oblasti dorazilo 2000 čerstvě mobilizovaných ruských vojáků, kteří mají doplnit ztráty, jež ruské síly utrpěly v bojích v této části fronty.

Z Charkova, druhého největšího města Ukrajiny, hlásily ráno tamní úřady sérii výbuchů. Podle starosty Ihora Terechova rakety zasáhly a poničily objekty patřící jednomu podniku ve městě. Šéf charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov podle agentury Unian informoval o šesti zraněných během ranního ostřelování a o třech zraněných při ostřelování z dopoledne.

Rusové podnikli vzdušný útok také na Záporoží, sdělil šéf správy Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. "Nepřítel útočí na oblastní centrum. Zůstávejte v úkrytu!" napsal ráno na sociálních sítích. Ruské rakety v Záporoží zasáhly několikapatrový bytový dům, školu a také objekty infrastruktury, sdělil později Staruch.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

Piráti mohou pokračovat na stejné vlně. Bartoš chce být nadále předsedou

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš chce v lednu na celostátním fóru usilovat o pokračování v čelní stranické funkci, vyplývá to z kandidátské řeči na pirátském fóru. V tuto chvíli má jednoho protikandidáta, jímž je hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy