Rusové se mohou pokusit o útok na Slovjansk a Kramatorsk ze západu

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své nové analýze situace na ukrajinském bojišti varoval před možností, že by ruské jednotky mohly zaútočit na Slovjansk a Kramatorsk, dosud držené ukrajinskými silami, i ze západu. Uvedla to dnes ruská redakce BBC.

ISW v předchozí analýze předpověděl, že ruská armáda po dobytí Lysyčanska si "vezme pauzu", což o den později skutečně ohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany. Pauza podle autorů analýzy ale neznamená úplný klid.

"Ruské síly i 7. července, stejně jako dříve, podnikaly pokusy o omezené útoky a a zasazovaly letecké, dělostřelecké a raketové údery ve všech směrech. Ruské síly se nejspíše omezí na malé útočné operace, dokud neobnoví síly a nevytvoří podmínky pro nové závažnější ofenzívy v příštích týdnech či měsících," usoudil ISW.

Předpokládá, že se ruská vojska mohou pokusit zaútočit na Slovjansk a Kramatorsk nejen ze severu a východu, ale i ze západu, z pozic u města Barvinkove.

ISW rovněž poukázal na aktivity ukrajinských partyzánů na okupovaných územích na jihu země, zejména u Melitopolu v Záporožské oblasti, kde podle ukrajinských zdrojů vyletěl do povětří další železniční most na trati vedoucí k frontě.

BBC upozornila, že ve válečných podmínkách není s to ověřit u nezávislých zdrojů tvrzení stran, a to ani třetí strany typu ISW.

Rusko shromažďuje vojska pro útok na město Siversk, tvrdí Londýn

Rusko patrně shromažďuje vojska pro útok na ukrajinské město Siversk, které se nachází přibližně osm kilometrů od současné frontové linie v Donbasu. Před další ofenzivou si jeho vojska zřejmě dopřejí operační pauzu, uvedlo ve svém pravidelném ranním hlášení britské ministerstvo obrany. Podle ukrajinského generálního štábu ruské síly postupují směrem na město.

Siversk se podle britského ministerstva patrně stane "bezprostředním taktickým cílem" ruských vojsk, přičemž širším operačním cílem je dobytí západněji položeného souměstí Slovjansk-Kramatorsk. Zatímco v oblasti Donbasu jsou ukrajinské síly v defenzivě, na jihu Chersonské oblasti se jim daří setrvale postupovat, upozorňuje Londýn.

Ukrajinský generální štáb ve své dnešní ranní svodce uvedl, že Siversk a okolní vesnice jsou terčem ruského ostřelování. Ruské jednotky s částečným úspěchem zaútočily na vesnici Verchňokamjanske, která je nebližší obcí na východ od Siversku.

Boje se odehrávají také severně od Slovjansku, v okolí vuhlehirské elektrárny, jakož i severovýchodně od Charkova. Po celé délce východní fronty pokračuje ruské dělostřelecké a raketové ostřelování, uvádí štáb.

Proruští separatisté se chystají soudit stovky ukrajinských zajatců

Proruští separatisté na východu Ukrajiny se chystají postavit před soud více než 500 zajatých vojáků ukrajinského pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek kvůli válečným zločinům spáchaným v separatistické Doněcké lidové republice (DNR), napsala dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek DNR.

"Vyšetřovací orgány DNR spustily trestní stíhání více než 500 bojovníků z nacionalistického pluku Azov a dalších ozbrojených jednotek, které se vzdaly do zajetí, a to i v ocelárnách Azovstal v Mariupolu. Všechny tyto případy proti bojovníkům Azova budou po schválení obvinění dozorujícím úřadem předány soudům," řekl zdroj.

Obvinění podle TASS sahají od účasti v ozbrojeném uskupením nepovoleném zákonem, přes působení proti zájmům DNR a spolupachatelství při pokusu o násilné uchopení moci při porušení ústavy DNR až po postoupení výcviku s cílem spáchání zločinů.

Soud v Doněcku minulý měsíc odsoudil k smrti Brity Aidena Aslina a Shauna Pinnera a marockého občana Ibráhíma Sádúna. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců. Obhájci této trojice uvedli, že se proti verdiktu odvolají. Soud ho vynesl po uspěchaném procesu bez přítomnosti poroty a bez přítomnosti nezávislých nebo zahraničních médií.

TASS připomněl, že boje o Mariupol, přístavní město u Azovského moře, začaly 25. února, tedy den po ruském vpádu na Ukrajinu. Mluvčí ruského ministerstva obrany 20. května ohlásil "úplné osvobození" oceláren Azovstal, poslední bašty ukrajinských vojáků v Mariupolu.

Do ruského upadlo přes 6000 ukrajinských vojáků, uvedl mluvčí ministerstva obrany na konci června, když komentoval výměnu 144 válečných zajatců z obou stran. Mezi 144 propuštěnými Ukrajinci bylo i 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal, z toho 43 vojáků pluku Azov, což vyvolalo naděje na osvobození i dalších zajatých příslušníků této jednotky.

Původně prapor Azov vznikl v roce 2014 a u jeho zrodu stál jeden z šéfů ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény. Tato dobrovolnická milice poté bojovala na východě země proti separatistům podporovaným Ruskem. Časem se uskupení rozrostlo na pluk. Ukrajina tvrdí, že se reformovalo, oprostilo od svého radikálního nacionalistického původu, začlenilo do národní gardy a je nyní apolitické. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov uctívají jako hrdiny, Moskva je vykresluje jako neonacisty.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexej Navalnyj byl zabit speciální technikou KGB, míní aktivista. Podle vdovy ho otrávili

Alexej Navalnyj byl pravděpodobně zabit úderem pěstí do srdce, což je technika, kterou kdysi učili operátoři speciálních jednotek KGB. K jeho usmrcení mělo dojít poté, co byl několik hodin vystaven silným mrazům, tvrdí Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávní skupiny Gulagu.net.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy