Rusové se podle Ukrajinců soustředí na vytvoření kontroly nad Luhanskou oblastí

Ruské invazní jednotky ostřelují ukrajinské pozice podél celé frontové linie, přičemž útočí ve směru na obce Novoluhanske a Spirne v oblasti východoukrajinského Bachmutu. Ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Hlavní úsilí nepřátelských sil se podle něj soustředí na vytvoření kontroly nad územím Luhanské oblasti v rámci jejích administrativních hranic.

"Nepřítel přijímá opatření k obnově infrastruktury v týlových oblastech," píše ukrajinské velení. Generální štáb přitom nezmiňuje jmenovitě situaci ve městě Lysyčansk, jehož dobytí ruskými jednotkami ukrajinské velení potvrdilo v neděli a Moskva následně vyhlásila vítězství v celé Luhanské oblasti na východě země.

"Ve směru na Bachmut podniká nepřítel útoky směrem na osadu Novoluhanske, boje pokračují," tvrdí generální štáb. "Za podpory dělostřelecké palby a letectva agresor obnovil útoky ve směru na osadu Spirne, s částečným úspěchem, nepřátelské akce pokračují," hlásí dále velení ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajinští vojáci podle něj naopak odrazili útok ve směru na obec Dolyna u města Slovjansk.

V Charkovské oblasti na severovýchodě země podle ukrajinského velení ruské invazní síly soustředí své hlavní úsilí na udržení obsazených linií a zabránění postupu ukrajinského vojska. Ukrajinské letectvo a raketové a dělostřelecké jednotky pokračují v úderech na ruské pozice v Chersonské oblasti na jihu země, uvedl štáb.

Ruská armáda oznámila, že při úderu vysoce přesnými zbraněmi na pozice ukrajinské armády v Charkově zlikvidovala až 150 vojáků. Při dalších útocích zničila několik velitelských stanovišť ukrajinské armády a množství techniky, včetně systému protivzdušné obrany S-300. Podobná tvrzení bojujících stran ale není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"Relativně rychlé dobytí Lysyčansku rozšiřuje kontrolu Ruska prakticky na celé území Luhanské oblasti, což mu umožňuje tvrdit, že dosáhlo podstatného pokroku v plnění politického cíle, který prezentovalo jako bezprostřední cíl války, jmenovitě 'osvobození' Donbasu," uvedlo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze bojů na Ukrajině.

Britský resort obrany se domnívá, že na rozdíl od dřívějších fází invaze, Rusko zřejmě dosáhlo poměrně účinné koordinace mezi nejméně dvěma uskupeními v zemi. Ukrajinští obránci se podle něj z Lysyčansku pravděpodobně stáhli převážně koordinovaně a v souladu s plány. Jejich pozice v Severodoněcku a Lysyčansku se nacházely ve výběžku, na který mohli Rusové útočit ze tří stran, uvádějí Britové.

"Existuje reálná možnost, že ukrajinské síly budou nyní schopny ustoupit na snadněji hájitelnou, vyrovnanou frontovou linii," dodává britské ministerstvo, podle něhož se bitva o Donbas dosud vyznačovala pomalým postupem a masivním nasazením ruského dělostřelectva, které srovnává se zemí města a vesnice. Boje v Doněcké oblasti budou téměř jistě tímto způsobem pokračovat, uzavírá resort.

Když ruské síly minulý týden plně ovládly Luhanskou oblast, síly Ruskem podporované Luhanské lidové republiky (LNR) a Doněcké lidové republiky (DNR) se přesouvají do Doněcké oblasti, uvedl podle agentury TASS vůdce DNR Denis Pušilin. Ukrajina má i nadále pod kontrolou méně než polovinu tohoto správního regionu.

Při ostřelování Slovjansku zemřeli nejméně dva lidé, uvedl gubernátor

Při ruském zásahu centrální tržnice ve městě Slovjansk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé a dalších sedm bylo zraněno, uvedl na síti Telegram gubernátor Pavlo Kyrylenko. Obyvatele vyzval, aby se urychleně evakuovali do bezpečí.

"Masivní ostřelování města! Všichni zůstaňte v úkrytech," uvedl na facebooku starosta Slovjansku Vadym Ljach. Později oznámil, že v tržnici vypukl požár a že v ní zahynula jedna osoba.

Slovjansk je společně s Kramatorskem dalším cílem ruské armády, která se snaží ovládnout Donbas, uvedla agentura AFP. Ukrajinské úřady podle ní opakovaně vyzývají civilisty, kteří ve Slovjansku zůstávali, aby oblast opustili.

Když ruská invazní vojska dobyla města Severodoněck a Lysyčansk v Luhanské oblasti, přiblížila se frontová linie na několik kilometrů k tomuto městu, kde před ruskou vojenskou agresí žilo kolem 100.000 lidí.

Podle agentury Ukrinform podnikli Rusové masivní úder na Slovjansk už v neděli, zahynulo přitom podle nich šest lidí a dalších 15 utrpělo zranění. Podobná tvrzení bojujících stran ale není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko od začátku války přišlo o 115 tisíc vojáků, tvrdí Kyjev

Rusko od zahájení invaze na Ukrajinu přišlo o 115.000 vojáků, součet zahrnuje mrtvé i zraněné. Podle serveru RBK-Ukrajina to na dnešním briefingu uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Informace ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

"Ztráty armády Ruska za 132 dní války činí 115.000 mrtvých a zraněných. Armádní jednotky ztratily na 36.000 a soukromé vojenské společnosti až 12.000 lidí. Ostatní jsou zranění," uvedl Podoljak. Vojsku proruských separatistů na Donbasu podle něj "zbývá 25 až 35 procent živé síly".

Generální štáb dnes ve svém pravidelném hlášení uvedl, že počet padlých v řadách ruských sil za posledních 24 hodin vzrostl o 150 na celkových 36.350.

Ukrajina ztráty ve vlastních řadách oficiálně neuvádí. Podoljak minulý měsíc uvedl, že v bojích ve východoukrajinském Donbasu umírá každým dnem 100 až 200 ukrajinských vojáků.

Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval za tanky také Česku

Náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj dnes poděkoval České republice a Polsku za dodávky tanků. V době, kdy Ukrajina čelí ruské vojenské agresi, je podle něj pomoc z obou zemí k nezaplacení. Díky těmto tankům Ukrajina bojuje se společným staletým nepřítelem, napsal Zalužnyj na facebooku, kde rovněž zveřejnil fotografie bojových vozidel s českou a polskou vlajkou.

"Jsme vděčni polskému a českému lidu za vaši pomoc a podporu naší armádě a našim lidem, kteří ve vašich zemích našli útočiště před ruskými bombami a raketami," uvedl náčelník ukrajinských ozbrojených sil. Svůj příspěvek zveřejnil v ukrajinštině, polštině a také češtině.

"Bojujeme za Ukrajinu, za Česko, za Polsko. Za každý metr naší slovanské země," pokračoval Zalužnyj. "Společně to vše přečkáme. Vaše tanky jsou pomocí skutečných bratrů," zakončil svůj vzkaz.

Česko dosud poslalo Kyjevu vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě přes 3,7 miliardy korun. Česká opozice v polovině června na jednání výboru pro obranu kritizovala, že se poslanci nedozvěděli od ministerstva obrany podrobnosti o darovaném materiálu. Praha podle dostupných informací poslala na Ukrajinu mimo jiné tanky T-72, houfnice a raketomety.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

Tragický požár ve Veselí nad Moravou má jednu oběť. Zásah hasičů komplikoval odpad

Jednu oběť si vyžádal páteční tragický požár rodinného domu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Hasiči jej zlikvidovali během dvou hodin, příčina je předmětem vyšetřování. Jde o první letošní úmrtí při požáru na jižní Moravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy