Rusové údajně dali do pohybu jaderný arsenál. NATO hledá ponorku Belgorod

Během posledních dvou dní se vyskytly indicie o pohybech částí ruské armády, které jsou zodpovědné za jaderné zbraně a jejich používání. Nejvíce s reakcemi twitterového světa a médií zatřásl polský analytik Konrad Muzyka, který zveřejnil videa vlaku vezoucího na první pohled nerozpoznatelné zbraně. Má podle něj jít o speciální vozidla užívaná složkami, které jsou zodpovědné za ruské jaderné zbraně. Nedá se však prokázat, že vlak doopravdy veze jaderné zbraně.

Údajně jde o vlak, který veze několik obrněných transportérů typu BMP-97, které patří 12. vrchnímu ředitelství ministerstva obrany Ruské federace (12. GUMO). Tato část ruské armády je zodpovědná za údržbu, zabezpečení a transport jaderného arsenálu země. „Je to v podstatě spojovací a koordinační článek mezi Rosatomem a ozbrojenými silami. Zajišťuje provoz všech jaderných zbraní vyráběných v podnicích Rosatomu. Dnes se vývoj ruského komplexu jaderných zbraní provádí v rámci státního programu pro vyzbrojování,“ prohlásil v roce 2011 vedoucí tohoto oddílu Vladimir Verchovcev.

Pohyb zmíněných jednotek nutně nemusí znamenat přípravu na jaderný útok. „Jsme v situaci, kdy má jasnou převahu ve zdrojích a konvenčních zbraních Západ. Ale moc Ruska je postavena na jeho jaderném arzenálu,“ sdělil serveru Daily Mail vojenský a politický analytik Vasily Kashin z Vyšší školy ekonomické v Moskvě.

Na Twitteru fotky vlaku jedoucího směrem na západ vyvolaly mohutnou reakci. „Z tohohle jde strach,“ napsal v reakci na článek britského zpravodajského webu jeden z twitterových uživatelů.

Zprávy pochází od polského analytika

Na pohyb upozornil na Twitteru ukrajinský zpravodajský web Kyiv Independent. „Vlak řízený ruskou tajnou jadernou divizí byl viděn ve středním Rusku, jak se pohybuje směrem k Ukrajině. Deník The Times o něm informoval zároveň s citací polského bezpečnostního analytika Konrada Muzyky,“ popsal server. „Prezident Putin demonstruje svou ochotu použít zbraně hromadného ničení k testu u ukrajinských hranic,“ píší The Times.

Bezpečnostní analytik Konrad Muzyka skutečně zveřejnil fotky a videa vlaku na Twitteru. „Proč 12. GUMO? Není to jen o vozidlech. Podle našich informací a prací s vojenskou analýzou jde o vozidla Vystrel s 30 milimetrovou hlavní, které jsou užívané jen na ochranu jednotek 12. GUMO,“ napsal Muzyka v příspěvku. Ve svém twitterovém vláknu pak pokračoval. „Tento ‚další vlak s vojenským vybavením‘ za sebou ve skutečnosti táhne vybavení 12. vrchního ředitelství ruského ministerstva obrany. To je zodpovědné za nukleární munici, její uskladňování, údržbu a transport,“ pokračoval Muzyka.

Why 12th GUMO? It is not about trucks as it was mentioned in the Guardian. According to our knowledge and military analysts we work with, this Vystrel vehicle with a 30 mm turret is used solely as protection for 12th GUMO. https://t.co/UiAeOIaMmn pic.twitter.com/NN3jUbHAxF

— Konrad Muzyka - Rochan Consulting (@konrad_muzyka) October 3, 2022

Polský analytik si pak svá tvrzení obhajoval. „Věřte mi, takováto videa nejsou nikdy publikovaná náhodou,“ píše Muzyka. Tvrdí, že si stačí dát dohromady informace o vlaku a kontext nedávných Putinových výhružek jadernými zbraněmi. „A máte to,“ doplnil.

Posléze zde označil autora dalšího článku pro Guardian Juliana Borgera a právě autorku článku od The Times Larisu Brown. „Označuji je, protože si s mou zprávou také pohráli,“ uvedl Muzyka. Po dodatečných otázkách Borgera posléze Muzyka souhlasil s tím, že se opravdu jedná o vozidlo Vystrel. „Musíte se podívat na celý vlak, nikoliv jen vozidla, jak učinil váš partner. Příště mi prosím pište osobně,“ upozornil reportéra polský analytik.

Americká bezpečnostní analytička Jeniffer Griffin věří, že jsou informace o jaderných zbraních dopravovaných směrem k Ukrajině falešné. „Zprávy o ruském vlaku pravděpodobně vezoucím jaderné zbraně směrem na Ukrajinu byly na základě americké analýzy vyhodnoceny jako nepravdivé. Řekl mi to jeden z amerických důstojníků,“ napsala na Twitteru.

V pohybu je údajně také ponorka

Daily Mail také upozornil na pohyby ponorky K-329 Belgorod. Jde o jadernou ponorku speciálního určení, která by se momentálně měla nacházet za severním polárním kruhem u Nové Země. O pohybu tohoto plavidla informoval italský deník La Republicca. Ponorka byla spuštěna do moře v červenci tohoto roku.

„Obrovská ruská jaderná ponorka podle našich informací opustila přístav. Má ve výzbroji zbraně, které mohou způsobit radioaktivní tsunami. Nicméně experti věří, že nebude schopna provozu během roku 2022. Zprávu máme od korespondenta Logana Raticka,“ uvedl na svém Twitteru zpravodajský server Newsmax.

Detaily o pohybu ponorky se nedají nezávisle ověřit. Žádné oficiální informace k jejímu pohybu nemají ani rozvědky NATO, které po ní pátrají.

Související

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

Více souvisejících

Ruská armáda Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

před 14 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 31 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 43 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

Aktualizováno před 45 minutami

před 46 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 1 hodinou

Energetický regulační úřad

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Christine Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, tvrdí Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, ale až nyní se podařilo zahájit jednání. Dnes to v projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Ministryně připomněla, že projekt v srpnu v Praze navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Oznámila také, že do léta příštího roku SRN na svém území vycvičí na 5000 ukrajinských vojáků.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Nákupy, ilustrační fotografie

Konec obalů, které nelze recyklovat, a zálohy na PET a plechovky. Plán EK do roku 2030

Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.

před 1 hodinou

Velká Británie

Britská vláda oznámila další sankce proti Moskvě

Britská vláda dnes oznámila rozšíření sankčního režimu vůči Moskvě. Na seznam nově zařadila 22 ruských představitelů, kteří podle ní stojí za částečnou mobilizací stovek tisíc Rusů. Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zvedne zaměstnancům mzdy minimálně o 3,5 procenta

Vedení České pošty navrhlo odborům při kolektivním vyjednávání zvýšení mezd v příštím roce o 3,5 procenta. Bude to znamenat dodatečné náklady 227 milionů korun. Odbory požadují výraznější navýšení, a s vedením podniku se proto neshodly. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan: Vláda schválila změnu úřednických míst, zruší jich 851

Vláda schválila změnu úřednických míst k 1. lednu. Meziročně jich má ubýt 851. O schválení takzvané systemizace informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru. Vláda tak podle něj plní program, v zeštíhlování a zefektivňování státu pak chce pokračovat. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu.

před 2 hodinami

NATO nevnímá Čínu jako protivníka. Sledujeme ale její rozvoj, tvrdí Stoltenberg

Severoatlantická aliance nevnímá Čínu jako svého protivníka. Tématem dnešního jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance ale byl i její ambiciózní vojenský a technologický rozvoj, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům na závěr dvoudenní schůzky v Bukurešti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy