Ruští vojáci měli na Ukrajině poprvé použít novou odstřelovačskou pušku

Ruské speciální jednotky v bojích na Ukrajině poprvé použily velkorážní odstřelovačskou pušku Sumrak (Soumrak), která má nejdelší dostřel na světě, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Pušku použili ruští odstřelovači u Charkova a Kyjeva, tvrdil zdroj agentury. Nasazení zbraně nebylo oficiálně potvrzeno.

"Ruské speciální jednotky v oblasti vojenské operace na Ukrajině poprvé použily dalekonosnou pušku SVLK-14S. Konkrétně ji použili odstřelovači u Charkova a Kyjeva, ale jen několikrát, protože terén se ne vždy hodil ke střelbě na velké vzdálenosti," řekl TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. Výhoda Sumraku podle něj tkví v kombinaci výkonných nábojů velké ráže a vysoké přesnosti při střelbě na velké vzdálenosti. Puška je ale dosti těžká, výkonná munice je drahá a také se v bojových operacích těžko obstarává.

Od Kyjeva se ruská vojska po neúspěšném pokusu o ovládnutí ukrajinské metropole stáhla už na jaře. Válka, která začala ruským vpádem 24. února, dnes pokračuje 148. dnem. Během bojů ukrajinští odstřelovači podle Kyjeva zabili řadu ruských velitelů a vysokých důstojníků. V květnu se na sociálních sítích objevily záběry z nasazení ruských odstřelovačů. Jejich hlavním úkolem je likvidace ukrajinských protějšků, psal vládní deník Rossijskaja gazeta.

SVLK-14S (zkratka znamená Lobajevova velkorážná odstřelovačská puška) vyvinula soukromá firma Lobaev Arms v roce 2012. Střelec s touto puškou v roce 2017 zasáhl cíl vzdálený 4210 metrů, což představuje dosud nepřekonaný světový rekord, napsala agentura TASS. Podle ní tento výkon několikanásobně překonává běžné armádní odstřelovačské pušky. Zbraň používá náboje 408 Cheytac (10,36х77 мм) , tedy v přepočtu do metrické soustavy mají ráži 10,36 milimetru a dlouhé jsou 77 milimetrů.

TASS v souvislosti s touto zbraní připomněl pět let starý rekordní zásah na vzdálenost přesahující čtyři kilometry, ale vývozce ruských zbraní v reklamním videu uváděl, že zbraň umožňuje zasáhnout cíl "daleko za dvoukilometrovou vzdáleností".

V minulosti se v médiích objevily zprávy, že rekord v bojových podmínkách drží nejmenovaný člen kanadské speciální jednotky, který v květnu 2017 zastřelil v Iráku příslušníka teroristického hnutí Islámský stát ze vzdálenosti 3,5 kilometru. Použil k tomu odstřelovačskou pušku McMillan Tac-50.

Související

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy