Rusové ostřelovali kulturní dům s civilisty na východě Ukrajiny, tvrdí Kyjev

Při ostřelování města Čuhujiv jihovýchodně od Charkova utrpěli zranění dva lidé a další jsou možná ještě pod troskami zřícených budov, uvedl na sociálních sítích zástupce šéfa policie Charkovské oblasti Serhij Bolvinov. Raketový útok v Čuhujivu podle něj zasáhl mimo jiné kulturní dům, pod nímž se před ostřelováním skrývali civilisté.

Záchranáři zpod trosek zničeného kulturního domu v Čuhujivu vyprostili už tři osoby, uvedl podle ruskojazyčné verze BBC šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Upřesnil, že v krytu pod budovou se ale schovávalo víc lidí a záchranné složky proto pokračují v odklízení sutin. Podle Bolvinova Rusové ve městě zasáhli také školu, kde v té době ale nikdo nebyl. K ostřelování Čuhujivu ruská vojska podle prvních informací použila protiletadlové systémy S-300, které se obvykle se používají k ničení vzdušných cílů, doplnil Bolvinov.

Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly také tři okresy Dněpropetrovské oblasti. Lehké zranění nohy tam utrpěla dívka narozená v roce 2011, sdělil podle agentury Unian šéf tamní oblastní rady Mykola Lukašuk.

Výbuchy se dnes v noci opět ozývaly i v Mykolajivu a Charkově. Zprávy o explozích v Mykolajivu se objevily před třetí hodinou ranní, poté byl ve městě a regionu vyhlášen letecký poplach. Podle šéfa Mykolajivské oblasti Vitalije Kima jsou zatím informace o tom, že rakety dopadly na pole na území vesnic poblíž Mykolajivu, napsala agentura Unian. Po třetí ráno se ozvaly výbuchy také v Charkově. Za 15 minut leteckého poplachu bylo podle veřejnosti slyšet nejméně 20 výbuchů.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině uvedl, že ukrajinští činitelé čím dál tím častěji přiznávají protiofenzivu svých sil v Chersonské oblasti.

Už 23. července ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že ukrajinské síly postupují v Chersonské oblasti "krok za krokem". Z jeho prohlášení nebylo jasné, zda hovoří o malém, postupném postupu ukrajinských sil, anebo o širší protiofenzivě, dodal ISW.

Ukrajinské jižní operační velení 24. července oznámilo, že ukrajinské síly ostřelují dopravní infrastrukturu v Chersonské oblasti, aby ztížily manévrování ruských sil a jejich logistickou podporu. Tato aktivita odpovídá protiofenzivě, anebo přípravě na ni.

ISW také uvedl, že sílí poplach v informačním prostoru ruských nacionalistů kvůli vývoji války na Ukrajině. Do té přinesly zvrat především Spojenými státy dodané systémy HIMARS.

Moscow Calling, podle ISW středně velký ruský kanál na sociální síti Telegram, například napsal, že dříve poskytnuté západní zbraňové systémy, především ruční protitankové zbraně a drony, byly proti ruskému dělostřeleckému ostřelování užitečné jen velmi málo, ale systémy HIMARS pro ruské síly a jejich možnosti na Ukrajině vše změnily.

Nedávné ukrajinské údery na ruské sklady, komunikační uzly a týlové základny, mají zničující a potenciálně nevratný dopad na vývoj budoucích ruských ofenziv, dodal ISW.

Rusové tvrdí, že zničili sklad munice do raketometů HIMARS

Ruské síly údajně zničily v Chmelnycké oblasti na západní Ukrajině překladiště s municí do amerických raketometů HIMARS, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Ve zničeném skladu byla podle ministerstva také munice k americkým houfnicím M777. Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Reuters vzápětí informovalo, že ukrajinským silám se právě pomocí raketometů HIMARS podařilo zničit 50 ruských skladů munice.

Tvrzení obou válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v situaci pokračující války nezávisle ověřit.

"Vysoce přesnými zbraněmi dlouhého dosahu, odpálenými z moře, bylo v okolí obce Bohdanivci ve Chmelnycké oblasti zničeno překladiště s municí do salvových raketometů HIMARS, dodaných z USA, a granáty do amerických velkorážních houfnic M77," citovala agentura TASS mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

O amerických systémech HIMARS se hovoří jako o nástroji, který by mohl Ukrajině pomoci zvrátit vývoj bojů. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj dříve uvedl, že systémy HIMARS Ukrajincům umožňují na ruské pozice útočit "s chirurgickou přesností". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj americkému listu The Wall Street Journal nedávno řekl, že i díky těmto raketometům klesly ztráty v řadách ukrajinské armády. Podotkl ale, že Ukrajina jich má k dispozici zatím příliš málo na to, aby mohla ve válce s Ruskem dosáhnout obratu.

Americký ministr obrany Lloyd Austin minulý týden uvedl, že USA dodají Ukrajině čtyři další tyto raketové systémy, takže ukrajinské síly jich budou mít k dispozici celkem 16. Dohromady jich chtějí USA zatím poskytnout dvě děsítky.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy