Severní Makedonie v NATO? Balkánská země ratifikovala protokol o vstupu do Aliance

Parlament Severní Makedonie schválil protokol o přistoupení země do Severoatlantické aliance. Dokument dosud ratifikovaly zákonodárné sbory 28 členských států, k definitivnímu potvrzení nového člena NATO chybí už jen španělský souhlas. Ruku pro schválení přístupového protokolu zvedlo ve Skopji všech 114 přítomných poslanců 120členného Shromáždění, informovala místní média.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
doporučujeme

Původně se mělo hlasovat až poté, co protokol schválí i Španělsko, ale kvůli předčasným severomakedonským volbách stanoveným na 12. dubna byl tento krok uspíšen.

Vstup Severní Makedonie do aliance podpořili i zákonodárci opoziční strany VMRO-DPMNE, ačkoli odmítají schválit nový zákon o obraně. Důvodem je to, že text obsahuje nový název země Severní Makedonie, s čímž VMRO-DPMNE nesouhlasí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně Makedonce ujistil, že odklad přijetí tohoto normativního aktu nic nezmění na tom, že princip kolektivní obrany z článku 5 Washingtonské smlouvy, jejímž podpisem v roce 1949 vzniklo NATO, se bude vztahovat i na Severní Makedonii.

Potvrzení protokolu o přistoupení Severní Makedonie do NATO se ve Španělsku zdrželo kvůli osm měsíců trvajícímu schvalování nové vlády, přičemž nebylo jasné, zda se v zemi nebudou muset konat předčasné volby. V lednu konečně dostala důvěru koaliční vláda vedená šéfem socialistů Pedrem Sánchezem a hlasování o severomakedonském protokolu se čeká v březnu.

Zahájit vstupní proces s bývalou jugoslávskou republikou umožnila dohoda Atén se Skopjí, která změnou názvu Makedonie na Severní Makedonie vyřešila letitý spor obou zemí, kvůli němuž Řekové blokovali sousední zemi cestu do NATO a EU. Řekové název Makedonie, používaný Makedonci od odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Na Ukrajině zničili tisíce lahví pančované vodky

27.02.2020 07:30 Ukrajinské úřady ve středu zlikvidovaly 37.000 lahví s pančovanou vodkou. Jde o národní rekord v…

Zelenskyj vyhlásil Den odporu proti okupaci Krymu

26.02.2020 21:20 Ukrajina si bude od nynějška 26. únor připomínat jako "Den odporu proti okupaci" Krymu, který Rusko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama