Severní Makedonie v NATO? Balkánská země ratifikovala protokol o vstupu do Aliance

Parlament Severní Makedonie schválil protokol o přistoupení země do Severoatlantické aliance. Dokument dosud ratifikovaly zákonodárné sbory 28 členských států, k definitivnímu potvrzení nového člena NATO chybí už jen španělský souhlas. Ruku pro schválení přístupového protokolu zvedlo ve Skopji všech 114 přítomných poslanců 120členného Shromáždění, informovala místní média.

Původně se mělo hlasovat až poté, co protokol schválí i Španělsko, ale kvůli předčasným severomakedonským volbách stanoveným na 12. dubna byl tento krok uspíšen.

Vstup Severní Makedonie do aliance podpořili i zákonodárci opoziční strany VMRO-DPMNE, ačkoli odmítají schválit nový zákon o obraně. Důvodem je to, že text obsahuje nový název země Severní Makedonie, s čímž VMRO-DPMNE nesouhlasí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně Makedonce ujistil, že odklad přijetí tohoto normativního aktu nic nezmění na tom, že princip kolektivní obrany z článku 5 Washingtonské smlouvy, jejímž podpisem v roce 1949 vzniklo NATO, se bude vztahovat i na Severní Makedonii.

Potvrzení protokolu o přistoupení Severní Makedonie do NATO se ve Španělsku zdrželo kvůli osm měsíců trvajícímu schvalování nové vlády, přičemž nebylo jasné, zda se v zemi nebudou muset konat předčasné volby. V lednu konečně dostala důvěru koaliční vláda vedená šéfem socialistů Pedrem Sánchezem a hlasování o severomakedonském protokolu se čeká v březnu.

Zahájit vstupní proces s bývalou jugoslávskou republikou umožnila dohoda Atén se Skopjí, která změnou názvu Makedonie na Severní Makedonie vyřešila letitý spor obou zemí, kvůli němuž Řekové blokovali sousední zemi cestu do NATO a EU. Řekové název Makedonie, používaný Makedonci od odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie NATO

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy