Severoatlantická aliance podle Moskvy ignorovala ruské návrhy na zmírnění napětí

Severoatlantická aliance ignorováním ruských návrhů vytváří půdu pro incidenty a konflikty, prohlásil dnes náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin po svém jednání v bruselské centrále NATO o situaci na Ukrajině a ruských požadavcích na závazné bezpečnostní záruky. Rusko podle Fomina navrhlo opatření, která by měla zmírnit napětí, aliance je však ignorovala.

NATO

Náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško, který se dnešního jednání také účastnil, varoval, že Moskva odpoví protiopatřeními, pokud se Západ rozhodne pro politiku "zadržování Ruska".

"Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou na kriticky nízké úrovni. Odehrává se to na pozadí globální nestability, teroristické hrozby, rozvíjení dalších závodů ve zbrojení a také naprosté degradace bezpečnostní architektury v Evropě," varoval Fomin podle komuniké ministerstva obrany, ze kterého citovala agentura TASS.

Fomin na jednání se zástupci NATO vysvětloval ruské návrhy ohledně bezpečnostních záruk, které by hlavně měly Rusku zaručit, že se NATO nerozšíří o Ukrajinu. To aliance podle svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga jednomyslně odmítla, žádný třetí stát nemá podle ní co mluvit do toho, jak si kterákoliv země vybírá své spojence.

Náměstek šéfa ruské diplomacie Gruško varoval, že případné další rozšiřování aliance obsahuje rizika, které Moskva pokládá za nepřijatelná a bude jim čelit.

"Další faktor, který vážně ovlivňuje zhoršování bezpečnosti v Evropě, představuje rozšiřování NATO. Připomenu, že v roce 1997 na dveře NATO klepala jen jediná země, která má společnou hranici s Ruskem, a sice Polsko. V současnosti jsou členy NATO mnohé státy, jejichž území se zcela zjevně využívá pro projekci síly proti Rusku z různých zeměpisných směrů a do strategické hloubky," prohlásil ruský diplomat. "Vážně to zhoršuje naši bezpečnost a vytváří pro ni nepřijatelná rizika, kterým budeme čelit," zdůraznil podle TASS.

Místopředseda horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov usoudil, že jednání mezi Ruskem a NATO k ničemu nedospělo a obě strany setrvaly u svých dosavadních postojů. "Nezbývá než doufat, že ve Washingtonu nenabralo tamní soukolí potřebnou rychlost a že Washington, bez kterého neudělají ani krok ani v Pobaltí, ani Poláci a dokonce ani Britové, ještě přemýšlí a neřekl poslední slovo. To také rozhodlo o povaze dnešního jednání Rady NATO-Rusko, které bylo v žánru 'ani ryba, ani rak'," napsal Kosačov podle agentury Interfax na sociální síti.

Podle Stoltenberga třicítka členských zemí aliance jednomyslně odmítla ruské požadavky na záruku, že Ukrajina se nikdy nestane členem NATO, a na stažení aliančních jednotek a zbraní z východního křídla bloku. Rusko naproti tomu dalo najevo, že zatím není připraveno dohodnout se na plánu dalších rozhovorů, dodal Stoltenberg. Pokud by Ukrajinu napadlo, aliance podle něj zváží posílení přítomnosti u svých východních hranic.

"Jsme připraveni jednat, ale abychom dosáhli opravdového pokroku a podstatné dohody, musí dojít k deeskalaci," prohlásil šéf NATO. Spojenci dnes vyzvali Rusko, aby ukázalo vůli k jednání tím, že stáhne své jednotky od hranic s Ukrajinou, kde je podle odhadů Západu okolo 100.000 vojáků připravených k invazi.

Moskva odmítá, že by se chystala Ukrajinu napadnout, pro další rozhovory však trvá na svých podmínkách. Mluvčí Kremlu v průběhu dnešního jednání uvedl, že Rusko nevede rozhovory z pozice síly, chce však zajistit svou bezpečnost.

Dnešní zhruba čtyřhodinová debata navázala na pondělní setkání zástupců Ruska a Spojených států v Ženevě. USA dnes v Bruselu stejně jako ve Švýcarsku zastupovala náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová. "Pokud Rusko vycouvá, bude zcela zjevné, že to s diplomacií nikdy nemyslelo vážně. Proto se kolektivně připravujeme na všechny eventuality," řekla novinářům.

V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů covidu

24.01.2022 09:21 V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst za…

EU zatím nebude odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, USA a Británie…

24.01.2022 09:54 Evropská unie nehodlá odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, u jejíchž hranic je stále připravena k…

Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí

24.01.2022 08:37 Americký prezident Joe Biden uvažuje o vyslání válečných lodí, letounů a až 5000 vojáků do Pobaltí…

Počasí bude během týdne překvapivě stálé, naznačuje předpověď

24.01.2022 06:30 Až nečekaně stálé bude počasí během právě začínajícího pracovního týdne. Naznačuje to nejnovější…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Rusko hlásí čtvrtý den v řadě rekordní přírůstek nakažených za den

24.01.2022 12:10 V Rusku v neděli přibylo dalších 65.109 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je v zemi…

NATO vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy

24.01.2022 12:10 Severoatlantická aliance vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy v reakci na…

Johnson nařídil interní vyšetřování úřadu vlády kvůli obvinění z…

24.01.2022 11:25 Britský premiér Boris Johnson nařídil interní vyšetřování úřadu vlády kvůli obvinění z diskriminace…

Arménský prezident Sarkisjan rezignoval na svou funkci

23.01.2022 18:30 Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP…

Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly…

23.01.2022 17:41 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na…

V Oslu začala jednání Tálibánu s aktivisty a západními představiteli

23.01.2022 15:14 V Oslu dnes začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci…

Papež se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny

23.01.2022 13:25 Papež František dnes prohlásil, že se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny. V…

Rusko má za den rekordních více než 63 200 nových nákaz koronavirem

23.01.2022 11:21 V Rusku za uplynulý den přibylo 63.205 případů koronaviru. Je to dosavadní denní maximum a oproti…

Británie obvinila Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Aktualizováno Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

USA podle Roskosmosu zamítly vízum ruskému kosmonautovi, který má letět na…

23.01.2022 10:30 Spojené státy odmítly vydat vízum ruskému kosmonautovi Nikolaji Čubovi. Oznámil to šéf ruské…

Související:

Právě se děje

reklama