Vláda nám o válce lhala, ničíme životy Ukrajinců, přiznává zběhlý ruský parašutista

Parašutista Pavel Filatěv utekl z Ruska poté, co byl zraněný stažen z fronty a poskytl několik rozhovorů. Nyní se obává, že se mu za to Kreml pomstí. Válku začínal při obsazování Chersonu a ruské snaze o dobytí Mykolaivu. Své spolubojovníky popsal jako unavené, hladové a rozčarované z důvodů, kterými Kreml invazi vysvětluje. Podle jeho slov vojáci v noci mrzli a museli se zakrývat odpadky.

„Bylo nám jasné, že nás zatáhli do vážného konfliktu, kdy budeme prostě ničit města a ve skutečnosti nikoho neosvobodíme,“ řekl Filatěv americkému serveru CNN. Své spolubojovníky z jednotky popsal jako unavené, hladové a rozčarované.

Podle něj mělo pochybné vysvětlení důvodů k válce negativní dopady na morálku vojáků. „Mnoho z nás pochopilo, že co naše vláda o válce říkala, nebyla pravda. Všechno je to lež. Ničíme pokojné životy a tento fakt ovlivnil naši morálku. Ten pocit, že neděláme nic dobrého,“ dodal třiatřicetiletý voják.

Vysvětlil, že vojáci ani velitelé nevěděli, co se od nich na Ukrajině čeká. Většina vojáků brzy byla rozčarovaná z důvodů, které Kreml uváděl k invazi těsně po jejich příchodu do Chersonu. Zde totiž čelili odporu lidí, kteří podle jeho slov nechtěli být „osvobozeni“.

Filatěv sloužil v 56. leteckém útočném pluku. Zúčastnil se ruských snah o obsazení města Mykolajiv. Nakonec byl z bojiště evakuován kvůli zranění.

„Ruské armádě chybělo základní vybavení. Během mé přítomnosti chyběly drony a další bezpilotní letouny. Naše kasárna byla asi 100 let stará a nemohla ubytovat všechny vojáky. Zbraně jsou z časů útoku na Afghánistán,“ shrnul.

„V noci byla zima a nemohli jsme ani spát. Při obkličování Chersonu hned na začátku války hodně z nás nemělo žádné jídlo, vodu nebo spacáky. Museli jsme si hledat odpad nebo různé hadry, abychom se mohli do něčeho zabalit a zahřát,“ vysvětlil Filatěv.

Rusové Cherson dobyli velice brzy po začátku války. Nyní se o něj v rámci ukrajinského protiútoku opět bojuje. „Nechápu Putinovy vize. Šest měsíců zpátky odstartoval invazi a teď vidí své vlastní jednotky zaseknuté v nákladném konfliktu. Teď jsem tady beze zbraně a myslím si, že toto vše je to nejhloupější a nejhorší, co naše vláda mohla udělat. Co je další krok? Jaderná válka?“ strachuje se muž.

Myslí si, že v jeho zemi je všechno zničené a zkorumpované. „Jediné fungující zákony jsou ty represivní. Buď mě zavřou do vězení, nebo mě zkrátka odstraní. Takových případů už bylo hodně. Nevidím žádnou cestu ven. Co se má stát, stane se,“ uzavřel Filatěv.

Navzdory masivnímu potlačování protiválečných protestů ruskými úřady někteří Rusové vytrvale vystupují proti ruské invazi na Ukrajině. V prvních dnech po jejím začátku úřady rychle potlačovaly demonstrace a zatýkaly lidi, kteří se zúčastnili protestních průvodů nebo dokonce jen drželi prázdné plakáty či pouhé náznaky odkazující na konflikt. Jelikož se vláda snaží kontrolovat narativ, kritická média skončila.

Moskva tvrdí, že ruští vojáci neútočí na civilisty a nemíří na civilní objekty, ačkoliv existuje množství důkazů svědčících o opaku. Dřívější obvinění ruských vojáků z válečných zločinů Moskva odmítala jako nepřátelskou propagandu a důkazy popírala jako zinscenované.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice

Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy