Specialisté z Francie ohledávali oběti možných válečných zločinů z Izjumu

Specialisté francouzského četnictva na identifikaci obětí a shromažďování důkazů o zločinech ukončili dnes svou třetí dvoutýdenní misi na Ukrajině, tentokráte podniknutou v nedávno osvobozené části Charkovské oblasti na východě země. Uvedla to agentura AFP.

Tým kriminalistů se podílel na ohledání těl v Izjumu, kde ukrajinské úřady koncem září exhumovaly 447 mrtvol, které se našly zahrabané v lese u města okupovaného delší čas Rusy. Četníci také ohledali těla 24 civilistů, včetně 13 dětí. Ty ruští vojáci podle ukrajinských úřadů postříleli na konci září v koloně aut poblíž Kupjansku, když se pokoušeli uniknout ostřelování a bombardování u frontové linie.

Pokud jde o toto vyšetřování, "přítomnost soudního lékaře, experta na balistiku a na výbušniny byla pro náš tým velmi užitečná", vysvětlil vedoucí mise, plukovník Laurent Chartier během společné tiskové konference s ukrajinským generálním prokurátorem Andrijem Kostinem a francouzským velvyslancem v Kyjevě Étiennem de Poncinsem.

Tisková konference se konala v podzemním parkovišti generální prokuratury v hlavním městě Ukrajiny, na které se v posledních dnech zaměřily ruské vzdušné útoky.

"Boj proti beztrestnosti je jednou z priorit Francie,“ prohlásil velvyslanec de Poncins a připomněl, že kriminalisté četnictva již v dubnu vykonali dvě první mise na Ukrajině, aby pomohli ukrajinským kolegům s vyšetřováním masakru ve městě Buča u Kyjeva, který se stal symbolem zvěrstev připisovaných ruským silám.

"Příchod francouzské mise znamenal zlom v dokumentování zvěrstev spáchaných ruskou armádou během okupace pokojných měst u ukrajinské metropole," zdůraznil generální prokurátor. "Podobný obrázek se nakonec vytvořil i v osvobozené části Charkovské oblasti. Francouzští experti se opět dostali do přední linie vyšetřování,“ dodal Kostin a poděkoval četníkům.

Francouzský velvyslanec při této příležitosti oznámil, že Francie do konce roku dodá Ukrajině druhou mobilní laboratoř pro rychlou analýzu DNA. První poskytla už letos v létě.

Související

Izjum patří k místům, kde byla nalezena hromadná pohřebiště.

"Zima bude tvrdá." Lékař z Izjumu nevylučuje návrat do podzemí

Prázdnými ulicemi, které obklopují vybombardované a vyhořelé domy, občas projede auto, cyklista, projde chodec. Před vchodem do kina si několik lidí vybírá v krabicích oblečení. Je to pomoc od lidí ze západní Ukrajiny, vysvětluje Olha Tkačevová na centrálním náměstí východoukrajinského Izjumu. Téměř dva měsíce po jeho osvobození od ruských okupačních sil zůstává situace ve městě obtížná.

Více souvisejících

Izjum, Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy