Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden "přilévá na Ukrajině oleje do ohně", což je "obrovský zločin". Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec. Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. "Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila," prohlásil Waters.
Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. "Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím," řekl.
Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry. "Tchaj-wan je součástí Číny. To je mezinárodním společenstvím všeobecně přijímáno," připomněl Waters.
Rozhovor potěšil mimo jiné ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. "Na Západě jsou ještě rozumní lidé, ať žijí Pink Floyd," napsal podle agentury DPA na sociální síti Vkontakte. Svůj příspěvek doprovodil Watersovou písní Wish You Were Here (Kéž bys tu byl).
Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Oleksandr Ščerba naopak označil britského hudebníka za "nemilosrdného, bezcitného a zbloudilého člověka". "Waters nejdřív tvrdil, že žádná válka nebude, protože na to je (ruský prezident Vladimir) Putin příliš chytrý. Teď válka je - a vy tvrdíte, že má dobrý důvod," uvedl Ščerba na twitteru a Waterse vyzval, aby se do Ruska přestěhoval.
Související
Pink Floyd po čtvrt století složili novou skladbu, na podporu Ukrajiny
Frontman Pink Floydů prodá 120 svých kytar, včetně legendární "The Black Strat"
Skupina Pink Floyd , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
před 50 minutami
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
před 1 hodinou
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
před 1 hodinou
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
před 2 hodinami
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
před 3 hodinami
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
před 3 hodinami
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
před 4 hodinami
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
před 4 hodinami
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
před 5 hodinami
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
před 5 hodinami
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
před 6 hodinami
Macron chce obnovit dialog s Putinem. Ubohé, směje se Lavrov
před 7 hodinami
„Pokus, za který nic nedáme.“ V Ománu začínají kritické rozhovory mezi USA a Íránem
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
Lidstvo se jako živočišný druh zatím o svou budoucnost bát nemusí. Na sedmi kontinentech nás žije 8,2 miliardy a očekává se, že do roku 2050 tento počet vzroste na téměř 10 miliard. Ostatní obyvatelé planety jsou na tom však podstatně hůře. Podle Střediska pro biologickou rozmanitost se předpokládá, že do stejného roku 2050 překročí hranici vyhynutí přibližně 30 % známých druhů. Nyní se však objevuje způsob, jak je chránit – nebo alespoň uchovat jejich genomy, aby se v budoucnu mohli na Zemi znovu vrátit.
Zdroj: Libor Novák