Frontman Pink Floydů prodá 120 svých kytar, včetně legendární "The Black Strat"

Frontman slavné britské rockové skupiny Pink Floyd David Gilmour prodá v aukci svou sbírku více než 120 kytar, mezi kterými jsou i jeho oblíbené nástroje, na než hrál při legendárních koncertech a v nahrávacích studiích. Informovala o tom aukční síň Christie’s. Ta mimo jiné upozornila na to, že ke koupi bude i černá elektrická kytara Fender Stratocaster, se kterou Gilmour v 70. letech nahrál slavná alba The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here nebo The Wall.

Právě tato kytara, známá pod označením "The Black Strat", by se mohla při červnové dražbě prodat za vůbec nejvyšší částku. Aukční síň její hodnotu odhaduje na 100.000 až 150.000 dolarů (asi 2,3 až 3,4 milionu korun).

Over 120 #guitars from @_DavidGilmour’s personal collection come to auction – including the 'Black Strat' that played on @pinkfloyd's ‘The Dark Side of the Moon’: https://t.co/bR0JrLSp9C. #GilmourGuitars pic.twitter.com/YIo5rLwe3E

— Christie's (@ChristiesInc) 29. ledna 2019

Podle ní fanoušci ocení zejména to, že s ní Gilmour nahrál řadu svých význačných partů a také to, že si ji mnohokrát osobně upravil. Mimo jiné je slyšet i na Gilmourových sólových nahrávkách.

Kromě této kytary se budou dražit i další hudebníkovy nástroje značek Fender, Gibson nebo Gretsch. Právě kytara Gibson Les Paul z roku 1955, na níž Gilmour hrál sólo v písňové kompozici Another Brick in the Wall, se bude prodávat za odhadní cenu 30.000 až 50.000 dolarů.

Až 150.000 dolarů pak může stát vzácná kytara Gretsch White Penguin 6134, kterou si Gilmour pořídil speciálně do své sbírky.

"Tyhle kytary mi daly opravdu hodně a teď je čas posunout je k dalším lidem, kterým snad udělají radost a snad s nimi vytvoří i něco nového," řekl Gilmour.

Aukce se bude konat 20. června v New Yorku. Její výtěžek poputuje na charitu.

Související

Více souvisejících

David Gilmour (Pink Floyd) aukce Hudba Hudební nástroje Skupina Pink Floyd

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy